Hanka

Hanka

Naša Hanka sa narodila 26.10.2011 v 34. týždni tehotenstva. Mala 44 cm a 1860 g. Trochu šok, toto drobunké stvorenie som mala prvý krát v náruči, keď mala štyri dni. Úžasný pocit, aj keď veľmi zmiešaný, lebo som sa nevedela dočkať, kedy ju budem držať a zároveň som sa bála, či ju držím správne.

Okrem nízkej pôrodnej hmotnosti bola Hanka aj chudokrvná. Počas pobytu v nemocnici jej kontrolovali krv. Keď sme si mysleli, že už pôjdeme domov, bola hladina hemoglobínu taká nízka, že sa pani doktorka rozhodla pre transfúziu. Na čas to pomohlo a mohli sme ísť domov. Po pre mňa dlhých 22 dňoch. Hanka pekne papala a mali sme pri odchode z nemocnice cez 2200 gramov. Určite aj preto, že sa o Hanku tak pekne starali starostlivé sestričky. Po príchode domov sme si naplánovali všetky návštevy lekárov, ktoré sme ešte museli absolvovať. Okrem našej obvodnej taktiež očné a kardiologické vyšetrenie a aj cvičenie v rehabilitačnej ambulancii. Očné vyšetrenie dopadlo dobre, v kardiologickej ambulancii sme sa dozvedeli, že Hanka ako predčasník nemá ešte uzatvorenú srdcovú prepážku, ktorá sa deťom narodeným v termíne uzatvorí ihneď po narodení. To spôsobovalo slabý šelest na srdiečku, tak nám nariadili kontrolu o štyri mesiace s tým, že väčšine detí sa to časomsamé pekne upraví. A ako sme sa dozvedeli na kontrole, aj nám sa to opravilo :-).
V rehabilitačnejambulancii nám vzhľadom na Hankinslabší motorický vývin nariadili cvičenia. Najprv desať, potom neskôr jedenásť cvikov. Hanka mala pol roka,keď sme ich všetky odcvičili. Popri cvičení v ambulancii sme ale cvičili doma predpísané cviky každý deň. Miestami to bolo náročné, ale Hanka to úplne perfektne zvládala. Pridali sme si k tomu aj plávanie pre dojčatá. Veľmi nám to pomohlo. Teraz sa budeme hlásiť na detskej rehabilitačnej klinike. Treba ešte doladiť pár drobností, aby bolo všetko tip-top :-).

Medzitým sme boli sledovaní v rizikovej ambulancii a okrem iného sme boli aj na kontrole krvi. Keďže sa to po tej transfúzii upravilo iba na určité obdobie, museli sme vybrať aj injekcie, ktorépodporujú tvorbu červených krviniek. Boli sme aj na hematológii na Kramároch. To už bolo ale v čase, keď mala Hanka štyri mesiace korigovaného veku,hemoglobínsa jej už ustálil a najbližšia kontrola násčakáaž v októbri.

Otýždeň bude mať Hanka 9 mesiacov, meria 70 cm a váži 7 kíl. Je samozrejme drobnejšia ako jej rovesníci. Nevie ešte celkom sama sedieť, ale podľa vyjadrenia lekárov jej stav presne zodpovedákorigovanému veku. Vkaždom, prípade máme z nej veľkúradosť a tešíme sa z každého jej pokroku.

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.