Koncert v Prešove

Koncert v Prešove

15.11.2019

V Prešove oslávili Svetový deň predčasne narodených detí slávnostným koncertom, na počesť týchto bojovníkov sa v tento večer zahalili prešovské dominanty do purpurovej farby.

Je známou pravdou, že najväčším požehnaním človeka, je mať dieťatko. A najväčším šťastím je držať ho v náručí, vidieť ho vyrastať, tešiť sa z jeho úspechov, pomáhať mu prekonávať väčšie či menšie prekážky, ktoré mu život postaví do cesty.

Osud však býva nevyspytateľný a nie každý má túto rodičovskú cestu vystlanú na ružiach. O to viac, ak tomu najcennejšiemu, svojmu bábätku, nemôžeme dopriať štart do života, ako má väčšina detičiek – v náručí mamky, za prítomnosti otecka a so skorým príchodom domov. Namiesto toho zažívajú tieto detičky pohľady a dotyky cez sklá inkubátorov, nekonečné dni a noci strávené v boji o svoj život a zdravie, v neistote.

V komornej atmosfére priestorov Kostola sv. Jozefa v Prešove (Františkáni), v znamení spolupatričnosti, porozumenia, lásky a takýchto obdobných osudov, sa stretli rodiny predčasne narodených detí, ich priatelia, kolektív lekárov a zdravotníkov, dobrovoľníkov, ktorí celoročne pomáhajú rôznymi aktivitami a skutkami na podporu týchto rodín, aby spoločne takouto formou oslávili Svetový deň predčasne narodených detí. Ten každoročne pripadá na 17. novembra.

Takouto oslavou milovaných detičiek, ktoré sa na tento svet vypýtali skôr, si hostia koncertu pripomenuli, že títo malí bojovníci to síce majú o čosi iné, ako donosení novorodenci, no napriek ich skorému príchodu a možno aj problémom, ktoré sa stali súčasťou ich životov, je ich najväčším šťastím to, že sú milované.

Slávnostný koncert pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí v Prešove bol šiestym v poradí. Počas uplynulých rokov sa už stal peknou kultúrnou tradíciou a pevným bodom v kalendári prešovských podujatí. V tento večer nechýbalo ani zažatie dominánt Prešova – Vodárenskej veže a národnej kultúrnej pamiatky, historickej budovy prešovskej radnice na purpurovo, čo je farba predčasniatok.

Súčasťou slávnostného večera boli príhovory vzácnych hostí – viceprimátora mesta Prešov Pavla Neupauera, primárky neonatologického oddelenia FNsP A. Reimana v Prešove Ivety Revákovej a Márie Palenčárovej z OZ malíček, ktorý tento koncert organizoval.

Je úžasné vidieť, ako nám pozvanie prijíma každým rokom čoraz väčší počet rodín s predčasniatkami ,“ uviedla Mária Palenčárova z OZ Malíček a zároveň neskrývala radosť nad účasťou hostí, ktorí zaplnili priestory kostola takmer do posledného miesta. „ Teším sa, že naša činnosť je adresná a pomáha doprevádzať mnohých po ich neľahkej ceste v boji o plnohodnotný život ,“ doplnila.

V hudobnom programe sa predstavili huslistky z Konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach pod vedením Mgr. Art. Petra Sklenku, Júlia Roshko, Judita Gajdošová a Andrea Astrabová, so skladbami v akordeónovom prevedení vybraných skladieb vystúpili žiaci triedy PaedDr. Jany Hudákovej, PhD. zo ZUŠ Jána Pőschla v Prešove, Marek Púchovský, Alexandra Kačmárová a Matúš Varga. Hudobným hosťom tohto výnimočného večera bola známa slovenská skladateľka a interpretka z Prešova Janais. Moderátorským slovom hostí večerom doprevádzala Veronika Kmetóny Gazdová.

Celý večer bol výnimočný nielen jeho samotnou ideou, ale aj emóciami, ktoré boli jeho bezprostrednou súčasťou. V mnohých očiach sa zaleskli slzy dojatia, smútku, no i šťastia a radosti, v mnohých slovách sa skrýval odkaz sily, statočnosti a bojovnosti. Prítomnosť detí, ktoré sú najväčšími hrdinami konkrétnych príbehov, bola dôkazom toho, že bojovať za ich šťastie, zdravie a lásku sa oplatí.

Pretože rodina je základ – je miesto, kde sa život začína a láska nikdy nekončí.

(vkg)

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.