Kurz dysfágie

Kurz dysfágie

22.11.2019

Potrebné ako soľ je vzdelávanie zdravotníkov v oblasti starostlivosti o predčasne narodené deti. Medicínska riaditeľka ADELI Medical Center Dr. Adelaida Fábianová prednášala neonatologickým lekárkam, sestrám a fyzioterapeutkám, starajúcim sa o predčasniatka a deti s problémami aj s kŕmením a prehĺtaním.


Tie sú príznakmi neurologicky podmienených porúch v oblasti úst a tváre. Pediatri, neonatológovia, logopédi i ORL lekári sa náznakom porúch snažia venovať stále viac pozornosti. Vhodné je však, samozrejme, keď sa o poruchách prehĺtania dozvedá aj široká verejnosť. Mobilizáciu poznania si vyžaduje zvyšujúci sa počet ohrozených detí. Platí tu klasická pravda: skorou intervenciou, stimuláciou a cvičeniami sa dá zabrániť negatívnym javom a ich sekundárnym dopadom ako napr. vyčnievanie a posun jazyka, obmedzená pohyblivosť pier a/alebo jazyka, nesprávne naučený proces prehĺtania, nefyziologické držanie tela a hlavy, opakujúce sa a pretrvávajúce ORL choroby, dýchanie v ústach, nefyziologické určovanie polohy zubov a čeľustí a nepriaznivé nadobudnuté návyky ako sú cmúľanie palca či hryzenie nechtov.
Aké sú možné rizikové faktory rozvoja funkčnej orofaciálnej poruchy? Je ich množstvo: od porúch počas embryonálneho obdobia, komplikácie počas pôrodu, príčinou môže byť i predčasný pôrod, vrodený syndróm a poruchy centrálnej nervovej sústavy. Príčinou porúch v oblasti úst a tváre sa však môže stať i nesprávny návyk: už spomínaný nesprávne naučený spôsob prehĺtania alebo napríklad strava z fľaše s príliš veľkým strukom.


Kurz sa konal vďaka spolupráci ADELI Medical Center s našim občianskym združením malíček, ktoré združuje rodičov predčasne narodených detí a pomáha im zamerať sa na kroky, vedúce k zdraviu každého „malíčka“.

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.