Putovná výstava Narodil sa bojovník

Putovná výstava Narodil sa bojovník

"Jednovaječné dvojičky Max a Alex sa narodili už v 27. týždni tehotenstva. Štart do života nemal ľahký ani jeden: oživovanie a umelá pľúcna ventilácia po celú dobu pobytu v inkubátore. Max bol prepustený po vyše dvoch mesiacoch ako zdravý chlapec. Alexa po prepustení domov (už mal skoro 5 mesiacov) s diagnózou Detská mozgová obrna čakalo predovšetkým rehabilitovanie. Po čase sa aj u Maxa potvrdila rovnaká diagnóza.

Vďaka rehablitáciám, cvičeniam a rôznym terapiám je dnes Max chlapec, ktorý chodí a je mentálne úplne v poriadku. Je veľmi muzikálny, rapuje a je rodený komik. Alex síce nechodí, veľmi zle vidí a počuje, nerozpráva, prejavuje však emócie, čím robí veľkú radosť bratovi i rodičom.“

Aj toto je jeden zo silných príbehov predčasne narodených detí, o ktorých sa môžete viac dozvedieť na putovnej výstave „Narodil sa bojovník!“, ktorú ste mohli v rokoch 2016-2017 vidieť v Košiciach, Prešove, Humennom, Martine Žiline, Bratislave, Nových Zámkoch, Trenčíne.

Každý rok sa na Slovensku narodí približne 55 000 detí. Až 9 % z nich je predčasne narodených, tzn. že sa narodia medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva, pričom „štandardné“ tehotenstvo trvá 40 týždňov. U týchto detí sa vyskytujú dlhodobé zdravotné následky 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov. Za posledné desaťročie vzrástol počet predčasne narodených detí s pôrodnou hmotnosťou pod 1500g o 30 %. V rámci Európy predstavujú nedonosené deti najväčšiu skupinu detských pacientov. Komplikácie nezrelých detí sú najčastejšou príčinou úmrtia do 5-teho roku ich života.

Upozorniť na túto problematiku a zároveň ukázať veľkú bojovnosť týchto malých hrdinov má výstava „Narodil sa bojovník!“

Výstava obsahuje 16 fotografií a príbehov bojovníkov z celého Slovenska, ktorí prišli na svet veľmi skoro. Za každou fotografiou sú hodiny, dni, týždne modlitieb, prosieb, otázok, dúfania a skrytej nádeje rodičov, že všetko dobre dopadne a oni si domov odnesú zdravé bábätko.

Výstava je dôkazom nielen veľkej bojovnosti týchto detí a silného odhodlanie rodičov pomôcť svojim deťom popasovať sa s následkami predčasného príchodu na svet, ale ukazuje aj na obrovské množstvo práce, ktorú odvádzajú lekári a sestry na neonatologických oddeleniach po celom Slovensku. Zároveň je to aj zdvihnutý prst. Napriek tomu, že sa podarí zachrániť množstvo detí, ktoré môžu ďalej viesť plnohodnotný život, je stále ešte mnoho takých, ktoré komplikácie spojené s predčasným pôrodom nezvládli alebo majú trvalé zdravotné následky.

Táto výstava je určená nielen rodičom, lekárom a sestrám, ale hlavne širokej verejnosti a budúcim rodičom, aby nepodceňovali zdravotné problemy v tehotenstve a vyhľadali lekársku pomoc včas.

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.