Stretnutie v Košiciach

Stretnutie v Košiciach

16.11.2019, Košice

Kontakty, no i silné väzby a priateľstvá zostávajú aj po tom, ako sa rodičia predčasniatok dočkajú aj svojho dňa „D“ a odnášajú si svojho bojovníka alebo bojovníčku po dlhých týždňoch či mesiacoch domov. Kolektív lekárov, sestričiek, ale aj mamičiek navzájom sú si obojstrannou oporou. Inak to nebolo ani uplynulú sobotu, kedy sa pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí všetci zišli na Stretnutí rodín predčasne narodených a rizikových detí za účasti sestričiek a lekárok z Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach. Súčasťou bolo aj odovzdanie balíčkov pre mamičky predčasniatok na oddelení od OZ Malíček v rámci projektu Mamy pre mamy.

Záchrancami, anjelmi strážnymi, majákmi nádeje celých rodín, aj pomocnými rukami na ďalšej neľahkej ceste, no častokrát aj bútľavými vŕbami, je bezpochyby zdravotnícky kolektív, vďaka ktorému sa každoročne darí zachraňovať a pomáhať zvládať neľahký štart do života stále väčšiemu počtu predčasne narodených detí.

A takéto miesto, kde sa začínajú písať osudy životov mnohých malých bojovníkov, máme aj v Košiciach, kde lekári a sestričky vo svojej každodennej práci pomáhajú rodičom predčasniatok i týmto malým bojovníkom zvládať životom nastolené skúšky, akými sú aj dôsledky predčasného príchodu bábätka na tento svet. To všetko s odbornosťou, profesionalitou, no i láskou a odhodlaním, vďaka ktorému premieňajú ich každodennú prácu na poslanie a zároveň, pomáhajú viacerým prejsť po ich neľahkej ceste pri - ich doslova - boji o život.

Je preto nesmiernym zadosťučinením, ak sa malinké dieťatko, ktoré malo sotva kilo, predbieha s inými svojimi spolubojovníkmi „popod nohy dospelákom“. Takýto zážitok mali všetci, ktorí sa zúčastnili úžasného stretnutia, aby spoločne strávili rodinné chvíle zábavy, radosti, ale aj zdieľali spomienky na obdobie svojho boja o život dieťatka.

Rodiny predčasniatok, z ktorých väčšina po prepustení z nemocnice zostávajú v kontakte, si prišli doslova užiť deň so svojimi ratolesťami v priestoroch košického interiérového ihriska FUN PARK. Podujatie otvorila primárka oddelenia Vanda Chovanová, ktorá neskývala radosť z tohtoročnej účasti i z pohľadu na životmilujúce a šťastné deti, ktoré sa už nevedeli dočkať, ktoré z pripravených aktivít okúsia skôr.

Je skvelé, že sa organizujú aj takéto akcie, kde sa na jednom mieste stretne toľko odhodlania, bojovnosti, nádeje i šťastných usmiatych tvárí rodičov a ich najväčších bojovníkov, pre mňa je totiž kontakt s rodinami, ktoré si prešli rovnakou cestou, nesmiernym povzbudením, hlavne ak vidím, že veľa príbehov má šťastný koniec ,“ povedala mamka Monika, mamička predčasniatka Jakubka narodeného v 25. týždni tehotenstva s pôrodnou váhou 760 g. Ako dodala, všetkým predčasniatkam praje veľa síl bojovať ďalej a veľa zdravia, ktoré je, podľa jej slov, ozaj najcennejšie, keďže so svojim synčekom majú rodičia za sebou neľahké začiatky a ešte náročnejší prvý rok. „ Nikdy by som neverila, že sa nás táto problematika bude takto osobne dotýkať, v rodine ani v našom okolí nemáme žiadne predčasniatko, a aj to je dôvod častého nepochopenia zo strany okolia ,“ opísala svoje pocity mamka malého bojovníka a doplnila, že tú najdôležitejšiu bitku vyhrali, a to bitku o chlapčekov vlastný život, no bojujú stále ďalej, každý deň. „ Ešte máme pred sebou dlhú cestu, ale verím, že spoločne všetko zvládneme ,“ nevzdáva sa mladá mamička a nezabúda ani na slová veľkej vďaky, „ ďakujeme lekárom, sestričkám, celému personálu a vďaka Bohu, že sa každý deň môžeme tešiť z toho najkrajšieho úsmevu na svete “.

Súčasťou tohto podujatia bolo aj odovzdanie balíčkov pre mamičky predčasniatok, ktoré sa v týchto dňoch nachádzajú na oddelení, od Márie Palenčárovej, zástupkyne OZ malíček, ktoré z tejto aktivity urobilo pravidelnú tradíciu. Balíčky ručne vyrábaných darčekov v rámci projektu Mamy pre mamy boli pre mamičky a ich bábätká tento rok v počte 350 kusov distribuované pre celkovo 14 neonatologických oddelení, aby povzbudili týchto bojovníkov, ktorí si aktuálne prechádzajú neľahkými chvíľami.

Rodinnú atmosféru priateľov, ktorých spojili podobné osudy, dotvárali zábavné aktivity pre deti, vďaka ktorým bol dialóg dospelých v značnom úzadí oproti detskej radosti a smiechu. Na začiatky takýchto priateľstiev spomína aj mamička Zuzka, ktorej bojovníčka Laura sa narodila v 26. týždni s váhou 760 g. „ Prvýkrát sme sa stretli pred rokom na izbe mamičiek, mamičiek predčasne narodených detí na oddelení neonatológie v košickej nemocnici. Až sa mi nechce veriť, že je tomu už rok. Tak ako neskutočne dlho trvali tie prvé týždne trávené v nemocnici, tak rýchlo ubehol ten zvyšný rok ,“ hovorí s úsmevom šťastná mladá žena, ktorej však zo začiatku nebolo všetko jedno, pomohli jej však slová mamičiek detí, ktoré prišli na svet skôr. „ Deň príchodu našej dcérky na svet bol najkrajší, no v tú dobu aj jeden z najťažších dní nášho života. Nový začiatok. Všetky mamičky predčasniatok vedia, že prvé dni sú najdôležitejšie, kedy sa rozhodne o tom, ako sa ten malilinký organizmus naštartuje, či sa všetko, čo sa má rozbehnúť, rozbehne. A ak to tak je, potom už ostáva len čakať,“ opisuje svoje začiatky s dieťatkom Zuzka a dodáva, že v ich prípade našťastie dopadlo všetko na jednotku. „Trvalo to presne 78 dní, kedy sme si tri dni pred Vianocami mohli naše zlatíčko vziať domov. Čakalo nás veľa prvotných vyšetrení a kontrol, ktoré nám s plynúcimi mesiacmi odpadávali a zredukovalo sa to zopár sporadických návštev, ktoré musí absolvovať každé predčasniatko. Záver však znel - zdravá. Naša ohromná bojovníčka, ktorá zdolávala jednu prekážku za druhou. A hlavne tu chcela s nami byť,“ teší sa hrdá mamička, už dnes ročnej Laury. „ Áno, na začiatku to bol strach, neistota, no hlavne viera. A dnes viem s istotou povedať, že ak má mamička pri sebe toho správneho partnera, zvládne všetko. A toto potrebuje bábätko cítiť. Preto milé mamičky, či už novopečené, alebo aj nie, hlavne verte sebe a svojmu dieťaťu. Nie nadarmo sa vraví, že sú to neskutoční bojovníci. Lebo zázraky sa dejú. A my ich máme doma!“

Tak teda všetko najlepšie k Vášmu sviatku, naše predčasniatka!

(vkg)

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.