Nadácia ZSE: Spájame sa a pomáhame spoločne

Nadácia ZSE: Spájame sa a pomáhame spoločne

Ako stráviť voľný čas, nadviazať priateľstvá, vzájomne sa obohatiť a navyše aj pomôcť? Nám sa to podarilo a vďaka Nadácii ZSE sme spojili generácie, aby sme pomohli predčasne narodeným deťom v nemocniciach. Realizáciou projektu sa potešili srdcia našich seniorov, ktorí mohli odovzdať svoje zručnosti a skúsenosti pri háčkovaní, štrikovaní a šití i srdcia mladšej generácie, ktorá mala možnosť prihliadnuť krásam ručných prác. Výsledkom boli jedinečné handmade výrobky pomáhajúce predčasniatkam na oddeleniach.

OZ malíček bolo úspešné pri získaní grantu z Nadácie ZSE , čím vytvorilo priestor pre ďalšiu pomoc a podporu predčasne narodených detí na oddeleniach. Ich rodičia sú špecifickou skupinou, pretože kým sa spoločne ako kompletná rodina dostanú domov, trávia v nemocniciach so svojimi deťmi v inkubátoroch po predčasnom pôrode dlhé týždne až mesiace. To vedie k istej forme špecifickej izolácie a práve na jej elimináciu sme zamerali náš projekt s cieľom povzbudiť ich, dať nádej a ukázať im podporu aj prostredníctvom výrobkov pripravených spojením generácií s odkazom #niestevtomsami.

Projektom s názvom Spájame sa a pomáhame spoločne sme prepojili mladšie a staršie vekové kategórie a tvorbou handmade výrobkov sme ukázali, že svoj čas môžu využiť aj na pomoc iným – najväčším a zároveň najmenším bojovníkom v inkubátoroch. Sústredili sme sa na prepojenie generácií s cieľom nielen naučiť mladšie ročníky novým zručnostiam - háčkovaniu, štrikovaniu, šitiu, ale aj poskytnúť seniorom pocit naplnenia a zmysluplnosti pri spoločnej aktivite.

Výrobky, ktoré spoločnými silami vyrobili, nakoniec tešia aj ďalšiu, tretiu skupinu – neonatologické oddelenia a rodiny predčasne narodených detí. Krásne patchworkové prehozy chránia vyvíjajúce sa bábätko mimo lona matky pred vonkajšími vplyvmi, milá háčkovaná hračka v podobe chobotničky tiež nie je náhodná – jej chápadlá totiž dieťatku dotykom pripomínajú pupočnú šnúru, čím navodzujú atmosféru bezpečia maminho bruška. Chobotnička je navyše celosvetovo symbolom predčasne narodených detí, čím zároveň zvyšujeme osvetu o tejto problematike.

Do tohto projektu bol zapojený Domov dôchodcov - Alžbetin dom o.z. na Slnečných jazerách v Senci a Klub dôchodcov - Denné centrum na Vyšehradskej v Bratislave, za čo im srdečne aj touto cestou v mene rodín predčasniatok ďakujeme.

Vďaka finančnej podpore projektu sa postupne venuje približne 1000 ks výrobkov na neonatologické oddelenia spolupracujúce s OZ malíček. Projekt bol podporený sumou 900 eur.

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.