Ako sa predčasne narodené deti správajú?

Ako sa predčasne narodené deti správajú?

Prepustili vás z nemocnice? Gratulujeme! Vitaj, nový život! Máte za sebou náročné obdobie a určite máte obavy, ako to doma budete zvládať. Isto si vravíte, že taký team sestričiek a doktorov by sa vám zišiel aj doma - aspoň občas, na nejakú tú radu a výpomoc, však? No nebojte sa, v domácom prostredí vám všetko pôjde lepšie. Čakajú vás mnohé krásne chvíle - predstavte si napríklad, že čoskoro vášmu bábätku bude oblečenie aj malé a nie stále len veľké:-)

Mnoho ľudí si myslí, že predčasne narodené dieťa je iba menšie bábätko, ktoré len potrebuje pribrať. Alebo, že príchodom domov je všetko v poriadku, ako keď prepustia domov donosené bábätko. Vy však už viete, že predčasniatka majú svoje špecifiká - napríklad že sú nezrelé, že ich imunitný systém potrebuje čas, že majú špeciálne potreby. Nebojte sa túto situáciu vašim rodinným príslušníkom vysvetliť, potom istotne lepšie pochopia vaše rozpoloženie a zmeny, ktoré teraz v rodine nastali.

Väčšinu predčasne narodených detí si rodičia odvezú domov v čase ich pôvodne predpokladaného termínu narodenia. Aj dieťa, ktoré už dosiahlo predpokladaný dátum narodenia, môže mať ešte stále čo doháňať. Takéto dieťa:

 • nemusí dávať jasne najavo, že je hladné alebo unavené,
 • môže byť ešte stále slabé a mať ťažkosti s príjmom potravy,
 • môže celý deň buď tvrdo spať, alebo plakať, pričom prechádza zo spánku do plaču v priebehu niekoľkých sekúnd.

Spočiatku vám môže pripadať ťažké pochopiť správanie vášho dieťaťa. To vám môže robiť starosti a môžete pociťovať zmätok, ale o niekoľko týždňov začnete tomu lepšie rozumieť a vaše dieťa sa zlepší v tom, ako dáva najavo svoje potreby.

Tak ako všetky deti, aj vaše predčasne narodené dieťa bude mať zjavné obdobia rýchleho vývinu, kým inokedy sa môže zdať, že sa skoro nič nemení. Ak vám to spôsobuje starosti, obráťte sa na detského lekára.

 • Nemôžete prinútiť svoje dieťa, aby sa vyvíjalo rýchlejšie, než je pripravené.
 • Nesnažte sa ho nútiť do nejakých činností, keď je unavené alebo nie je v dobrej nálade. Keby ste naň tlačili, aj vy, aj dieťa by ste boli nespokojní.
 • Dávajte mu svoj čas a svoju podporu.
 • Zamerajte sa na jeho pokrok. Pokiaľ neexistuje nejaký problém, ktorý si môže vyžadovať zasiahnuť, o niekoľko rokov nebude záležať na tom, či začalo chodiť vo veku 12 alebo 20 mesiacov. Na posúdenie schopností svojho dieťaťa používajte vždy korigovaný vek. Ak máte vážne obavy, navštívte detského lekára alebo špecialistu na vývinové poruchy.

Pohyb

Predčasne narodené deti majú často veľmi nekoordinované pohyby. Je ťažké predpovedať, ako bude vaše dieťa reagovať na svet okolo seba.

 • Reakcie vášho dieťaťa môžu byť trhavé, pretože sa stále snaží prispôsobiť zmenám v prostredí, v ktorom sa nachádza, alebo svojim fyzickým potrebám.
 • Môže náhle zostať so znehybnenými rukami a nohami alebo ich môže zatvárať smerom dovnútra. Niekedy môže zmalátnieť a potom rýchlo zostane napnuté.
 • Keď bude dozrievať, tieto reflexné činnosti sa postupne vytratia.
 • Vášmu dieťaťu môžete pomôcť kontrolovať pohyby tým, že:
  • mu budete udržiavať ruky a nohy pri tele,
  • ním budete pomaly a opatrne pohybovať,
  • budete s ním zaobchádzať ticho a pokojne.

U predčasne narodených detí sa zmysly (sluch, hmat, zrak) často rozvíjajú rýchlejšie ako schopnosť kontrolovať si svaly (koordinácia pohybov). Vaše dieťa sa môže zdať pomalé v nadobúdaní kontroly nad pohybom hlavy alebo v schopnosti držať predmety, ale rýchlo sa učí reagovať na to, čo vidí a počuje – čo sú znaky zdravého vývinu.

Dýchanie

Zvyčajný spôsob dýchania a farba pokožky predčasne narodených detí sa môžu meniť rýchlo a bez varovania. Sledujte svoje dieťa a spoznajte jeho zvyčajný spôsob dýchania a „normálnu“ farbu pokožky.

 • Pozorujte, ako vaše dieťa dýcha.
 • Pozorujte farbu jeho pokožky.

Keď budete poznať zvyčajné správanie, pomôže vám to odhaliť prípadné problémy. Keby ste mali kedykoľvek obavy v súvislosti s dýchaním alebo farbou dieťaťa, zatelefonujte svojmu detskému lekárovi alebo sestre.

Spánok

Počas prvých týždňov, ktoré strávi vaše dieťatko doma, bude chcieť väčšinou spať a jesť. Spočiatku môže dieťatko prespať približne 18 hodín denne. Predčasne narodené deti mávajú zvyčajné dlhé časové úseky spánku a krátke úseky bdelosti. Keď vaše dieťa príde domov z nemocnice, môže mať zamenený deň s nocou. Premýšľajte nad tým, aké odlišné je miesto, kde dieťatko spí doma, v porovnaní s tým, kde spalo v nemocnici. Ak má vaše dieťa problémy so spánkom:

 • skúste použiť nočné osvetlenie a nechajte hrať potichu rádio,
 • postupne stišujte okolitý hluk a znižujte intenzitu svetla, aby ste pomohli dieťatku zvyknúť si na nové prostredie na spanie,
 • keď dávate dieťatku v noci jesť, udržujte jeho pozornosť sústredenú na jedenie a nehrajte sa vtedy s ním.

Vo všeobecnosti platí, že keď dieťa dosiahne korigovaný vek 6 až 8 mesiacov, malo by dokázať prespať celú noc. Pokiaľ nemá dieťa nejaký zdravotný problém a nebolo vám povedané inak, VŽDY dávajte dieťatko spať na chrbát, aby ste znížili riziko SIDS.

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.