Korigovaný vek

Korigovaný vek

Ak sa dieťatko narodí predčasne, je dôležité korigovať jeho vek, aby sme vedeli správne vyhodnotiť jeho vývin.

Korigovaný vek znamená, že vaše predčasne narodené dieťa má dva veky – jeden počítaný odo dňa, keď sa narodilo (chronologický vek alebo dátum narodenia), a druhý odo dňa, keď sa malo narodiť (korigovaný alebo upravený vek, vypočítaný termín narodenia). Korigovaný vek (pôvodne predpokladaný termín narodenia) je vek, ktorý sa používa na sledovanie očakávaného vývinu a rastu vášho dieťaťa. Takže na všetko, čo by vaše dieťa malo robiť, množstvo potrebného spánku, jedenie, kedy začať podávať pevnú stravu a kedy by malo dosahovať vývinové míľniky, by sa malo nazerať vzhľadom na deň, keď sa malo narodiť (korigovaný alebo upravený vek, predpokladaný termín narodenia). Vek sa u predčasne narodených detí zvyčajne koriguje do dovŕšenia 2 rokov. Predčasne narodené dieťa môže mať systém míľnikov, ktorý je odlišný od donosených detí. Predčasný pôrod vášho dieťaťa môže ovplyvniť spôsob, akým sa vyvíja v prvom roku života alebo dlhšie. Deti, ktoré sa narodili veľmi skoro (s ENPH a VNPH), ktoré potrebovali rozsiahlejšiu lekársku pomoc alebo tie, ktoré majú aj iné zdravotné problémy, budú mať s vyššou pravdepodobnosťou väčšie oneskorenie, najmä pokiaľ ide o vývin hrubej a jemnej motoriky a reči. Niektoré typy oneskorenia, napríklad myšlienkové (kognitívne) schopnosti, nemusí byť jednoduché rozpoznať až do školského veku.

Vývin všetkých predčasne narodených detí by mal byť sledovaný počas prvých dvoch rokov od ich pôvodne očakávaného termínu narodenia. Jediná vec, ktorá nie je upravená z dôvodu predčasného narodenia, je očkovanie. Vaše dieťa bude očkované podľa času, keď sa narodilo (dátum narodenia, resp. chronologický vek alebo len vek). Na určenie korigovaného veku vášho dieťaťa zoberte počet mesiacov od narodenia (vek) a odrátajte počet mesiacov, o ktoré sa dieťa narodilo predčasne. Ak sa napríklad narodilo pred 5 mesiacmi a narodilo sa o 3 mesiace pred termínom, potom:

5 mesiacov (vek) - 3 mesiace (pred termínom) = 2 mesiace (korigovaný vek)

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.