
Každé dieťa je dar
- 18.02.2025
Predčasne narodené bábätká sú samé o sebe zázrakmi. Ich príbehy sú inšpiráciou, dôkazom sily i neopísateľnej lásky. Súčasťou každého takého príbehu sú bojovné bábätká, ich milujúci rodičia, ale aj kolektívy v nemocniciach, kde títo krehkí „maličkí“, ako ich zvykne nazývať MUDr. Klaudia Demová, PhD., primárka neonatologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch, prichádzajú na svet. V rozhovore nám priblížila, akú starostlivosť si tieto bábätká do dlane vyžadujú, aká dôležitá je blízkosť s ich rodičmi i to, aké dôležité je porozumieť týmto najmenším pacientom, aby im v nemocniciach pomáhali na ich ceste do čo najpriaznivejšej budúcnosti.
Keď prichádza na svet predčasniatko, potrebuje špeciálnu, resp. špecializovanú starostlivosť – ako sa na Vašom oddelení staráte o tieto krehké bábätká za rizikových okolností, akými predčasný pôrod je?
Narodenie dieťatka je vždy udalosť, ktorá je spojená s očakávaním, sú to chvíle šťastia, ktoré nič nedokáže nahradiť. Ak sa dieťatko vypýta na svet skôr, je to moment, ktorý nikto neočakáva, prináša so sebou strach, obavy a množstvo otázok. Významné miesto, v prípade hroziaceho pôrodu, zohráva komunikácia s budúcou mamičkou. Nie vždy je možné odpovedať na všetky otázky, množstvo z nich môže ostať nezodpovedaných, avšak to, že matka má pocit bezpečia a dôveru v ľudí, ktorí sa o ňu starajú, zohráva významnú úlohu v čase prípravy na pôrod. Bezprostredne po pôrode je 24 hodín dostupný erudovaný a kvalifikovaný personál a rovnako sofistikovaná technika, ktorá pomáha udržiavať funkčne nezrelé orgány bábätka. Dieťa sa rodí z prostredia, v ktorom je tma a teplúčko, podobné podmienky sa snažíme prispôsobiť mu i po narodení. Nikdy nedokážeme dosiahnuť ideálne podmienky, no snaha o zabezpečenie termálneho komfortu a maximálneho behaviorálneho prístupu je našim cieľom.
Čo je dôležité v prvých chvíľach ich života? Čo napr. zaváži a čo je rozhodujúce, že to dokáže ovplyvniť až to, ako bude smerovať ich život?
Veľmi dôležitú úlohu pri vstupe do života u predčasne narodeného dieťatka zohráva to, kde a za akých okolností sa narodí. Neexistuje ideálny prípad, existujú však spôsoby, ako aspoň trošku napomôcť malému krehkému stvoreniu pri vstupe do života. V ideálnom prípade prichádza mamička do perinatologického centra ako „živý inkubátor“, prináša si dieťatko so sebou v maternici, v čase, kedy ešte je možné, aby im bola podaná pred narodením liečba (pozn. ešte počas tehotenstva) kortikosteroidmi, ktoré podporia dozrievanie pľúc. Ako opatrenie pred infekciou dieťatka sa podávajú mamičke antibiotiká. Dôležité je, pokiaľ je to možné, správne načasovanie a spôsob pôrodu. V pôrodnej sále po narodení sa odohráva „Zlatých prvých 5 minút“, ktoré môžu významne ovplyvniť vstup do života. Samotná nezrelosť orgánov, spôsob ventilácie, stav cirkulácie už v pôrodnej sále, môžu ovplyvniť ďalšie smerovanie manažmentu, ako aj prognózu bábätka.
S akými najčastejšími problémami sa v prípade predčasne narodených detí pasujete?
Riziko komplikácií sa zvyšuje s mierou nezrelosti. Bábätká s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou sú náchylné na rozvoj syndrómu respiračnej tiesne, infekcie, či už včasnej alebo neskorej, nekrotizujúcej enterokolitídy, otvoreného arteriálneho duktu, komplikácií súvisiacich s centrálnym nervovým systémom, ako sú peri-/intraventrikulárne krvácanie, alebo cystické periventrikulárne leukomalácie, alebo retinopatia nezrelých.
V čom je starostlivosť o predčasniatka špecifická a čím je Vaše oddelenie, resp. oddelenia tohto typu v tejto súvislosti charakteristické?
Za posledných niekoľko desaťročí došlo k významným zmenám v perinatálnej starostlivosti, ktoré priamo alebo nepriamo pozitívne ovplyvnili výsledky psychomotorického vývoja. Transport matiek s rizikom v správnom čase do špecializovaného centra je veľmi dôležitý. Zavedenie liečby kortikosteroidmi pred pôrodom znížilo úmrtnosť, skrátilo trvanie mechanickej ventilácie, zmiernilo riziko závažného krvácania do mozgu a mieru neurologického postihnutia. Pokroky v novorodeneckej ventilácii vrátane neinvazívnej ventilácie (napr. kontinuálny pozitívny tlak v dýchacích cestách – NCPAP) a zlepšené stratégie mechanickej ventilácie (napr. objemovo garantovaná a synchronizovaná ventilácia) zlepšili prežitie a znížili chorobnosť (napr. bronchopulmonálnu dyspláziu). Tieto postupy môžu mať pozitívny vplyv na výsledok psychomotorického vývoja. Terapeutické podávanie surfaktantu je spojené so zvýšeným prežitím, najmä u extrémne nezrelých detí.
Ako sa u Vás zmenili podmienky kontaktu rodiča a jeho dieťaťa počas pobytu v nemocnici v ostatných rokoch? Čo znamená pre dieťa blízkosť jeho rodiča počas jeho hospitalizácie?
Predčasniatka vyžadujú nielen kvalifikovaných poskytovateľov novorodeneckej starostlivosti, ale aj priestory a vysoko špecializované vybavenie. Za ostatné dva roky sa nám podarilo zrekonštruovať a prístrojovo doplniť jednotku vysokošpecializovanej a resuscitačnej starostlivosti. Využívanie všetkých dostupných diagnostických a terapeutických metód na podklade medicíny založenej na dôkazoch je cieľom našej práce, v snahe o zníženie následkov súvisiacich s predčasným pôrodom. Aktuálne sa snažíme o dokončenie rekonštrukcie jednotky intenzívnej starostlivosti, kde už opäť môžeme poskytnúť poskytujeme možnosť mamičkám byť hospitalizované spolu so svojimi predčasniatkami. Tento prístup veľmi významne ovplyvňuje maličkých, znižuje mieru infekcií u detí, umožňuje úzky kontakt matky a dieťaťa a v nemalej miere skracuje dĺžku hospitalizácie.
Na jednej strane ide o mimoriadne špecifické povolanie, no isto v ňom vidíte aj jeho čaro – ako by ste opísali tú – až zázračnú – stránku práce v perinatologickom centre?
Každé dieťa je dar. Maličký svojou hmotnosťou, avšak veľký svojou hodnotou. S každým darom je potrebné zaobchádzať s úctou a rešpektom. S pribúdajúcim vekom nadobúda na hodnote. Tak ako s darom je to aj s našimi maličkými pacientami. Je to úžasné, s akou húževnatosťou bojujú o svoje miesto tu medzi nami, ako dokážu upozorniť na svoj nepokoj, bolesť, nepohodlie. K tomu, aby sme ich reči rozumeli, je potrebné mať svoje zmysly nastavené na rovnakú vlnu, ako je tá ich. Naše oči, sluch, hmat musia dokázať rozoznávať ich potreby a včas odhaliť zmeny. A v tom je čaro našej vzájomnej komunikácie.
S každým bábätkom prichádza príbeh, s každým príbehom aj rodičia - akú úlohu zohráva oddelenie a jeho personál v tomto období hospitalizácie, v ktorom sa dieťa a jeho rodina nachádza?
Každé dieťatko si začína písať po narodení ten svoj príbeh, v ňom zohráva úlohu nie len personál, ktorý mu poskytuje zdravotnú starostlivosť, ale hlavne rodičia, ktorí s ním zdieľajú všetky svoje pocity a emócie. Blízkosť rodiča maličkí veľmi intenzívne vnímajú, počúvajú jeho hlas, cítia tlkot srdca, teplo jeho dlaní, ale dokážu odhaliť aj jeho strach a obavy, ktoré sa môžu preniesť aj na ne. Je našou snahou, ak to zdravotný stav dieťatka umožňuje, aby kontakt medzi rodičmi a deťmi bol čo najužší.
Každý rodič si počas hospitalizácie svojho dieťaťa predstavuje ten deň, kedy si ho bude odnášať domov. Čo si vyžaduje starostlivosť o predčasniatko po príchode domov?
Odovzdať do rúk rodičov dieťatko, ktoré prešlo dlhú púť od narodenia, je pre nás obrovská radosť. Stretávame sa však aj so zmiešanými pocitmi. Odovzdávame štafetu ďalšej starostlivosti mamke a otcovi. Prepustením do domáceho prostredia začína pre rodinu ďalšia etapa života, ktorá so sebou nesie nie len bežné starosti, ale hlavne ďalšiu potrebnú stimuláciu dieťatka, následné sledovanie v rôznych odborných ambulanciách v závislosti od ochorení, s ktorými sa maličkí počas hospitalizácie popasovali.
Na čo by mali rodičia predčasniatka myslieť po príchode domov, čo má byť ich základnou povinnou výbavou (mysle i materiálne) a na čo nezabúdať?
Nie je jednoduché pre rodiča prijať skutočnosť, že sa mu narodilo dieťatko predčasne, no s postupom času sa rodičia naučia prijímať túto skutočnosť, nadobúdajú istú dôveru v personál a neskôr i v seba pri zaúčaní sa do starostlivosti. V čase prepustenia do domáceho prostredia sa ich maličkí nelíšia od ostatných prakticky v ničom, sú síce z aspektu funkčnosti orgánov menej zrelí, avšak motoricky mnohokrát zdatnejší ako ich rovesníci narodení v termíne. Je dôležité, aby rodičia poskytli svojim maličkým dostatok podnetov aj v domácom prostredí, ktoré ich budú stimulovať a prinesú svoje výsledky v ďalšom psychomotorickom vývine.
Čo by ste zaželali rodičom, ktorí si čítajú tieto riadky ešte počas hospitalizácie ich bábätka v nemocnici a na svoj príchod domov s bábätkom ešte čakajú?
Za seba i za celý kolektív Neonatologickej kliniky v Nových Zámkoch im prajem, aby z každého jedného malého uzlíčka vyrástla nádherná zdravá osobnosť, ktorej život bude plnohodnotný. Aby vyrastali v prostredí plnom lásky a porozumenia.
Rozhovor pripravila Veronika Kmetóny Gazdová
Článok bol uverejnený v časopise malíček:
Každé dieťa je dar, s.4 - 7, č.1, ročník 4, ISSN 2729 - 953X.