Každá kvapka sa počíta

Každá kvapka sa počíta

  • 05.08.2022

Materské mlieko je najlepšou výživou nedonosených detí a má veľký vplyv pri ich náročnom a krehkom štarte do života. Väčšina predčasniatok je však kvôli svojmu závažnému zdravotnému stavu kŕmená najskôr výživovou sondou a dôležitú úlohu v prvých dňoch pri rozbehnutí laktácie u mamy zohráva odsávačka materského mlieka. OZ malíček podporuje túto oblasť ako jednu z kľúčových v starostlivosti o predčasne narodené deti a do nemocníc už niekoľko rokov venuje profesionálne odsávačky materského mlieka.

Materské mlieko je nenahraditeľné. Každá jeho kvapka obsahuje množstvo látok a živín, ktoré sú pre zdravie a vývoj dieťatka jedinečné – je to kokteil namiešaný priamo na mieru každého bábätka. V prípade nedonosených detí sa tento význam znásobuje, keďže mlieko od mamy zabezpečuje, okrem výživy dieťaťa, aj jeho obranyschopnosť, chráni ho pred infekciami, podporuje jeho rast a dozrievanie orgánov, je prevenciou pred rôznymi ochoreniami a taktiež, pomáha vo vývoji jeho mozgu.

Deti, ktoré sa narodili predčasne, potrebujú materské mlieko viac, ako ktokoľvek iný. Pritom aj ak je kontakt s mamičkou možný, predčasniatka najmä narodené v nízkom gestačnom týždni, bývajú často slabé a spavé, kvôli čomu nevládzu sať. Mnohé dokonca ešte ani nemajú vyvinutý sací reflex. V tomto ťažkom boji o mlieko tento stav denno-denne zachraňuje odsávačka materského mlieka, ktoré však na slovenských oddeleniach neboli až takou samozrejmosťou.

Malíček z dôvodu podpory zabezpečenia najlepšej výživy pre dieťa a pomoci pri prechode na prirodzené dojčenie, venoval počas uplynulých rokov profesionálne odsávačky slovenským neonatologickým pracoviskám a to v podobe „pomocníčok“, ktoré najviac simulujú dojčenie, pomáhajú rozbehnúť a udržať laktáciu, čo je veľmi dôležité pri následnom prechode, keď to zdravotný stav bábätka dovolí, na úplné dojčenie.

A prečo profesionálne? Dokážu odsať mlieko aj z oboch prsníkov naraz a napodobňujú pritom pitie bábätka. Hneď po dojčení je to najprirodzenejší a najefektívnejší spôsob získavania materského mlieka, ktorý zároveň zvyšuje jeho objem, keďže zväčša získava mlieko z oboch prsníkov súčasne. „ Navyše maminky môžu odsávať mlieko v prítomnosti svojho dieťa, ktoré je v inkubátore, čo významne podporuje vyplavovanie hormónov a zvyšuje tvorbu mlieka," povedala predsedníčka združenia Malíček Ľubica Kaiserová. Ako dodala, činnosť OZ sa usiluje o priblíženie k českému modelu, kde je profesionálna odsávačka na každej izbe matky.

...pretože každá kvapka materského mlieka sa počíta.

Súvisiace odkazy:

Dojčenie ako najlepší štart do života (Svetový týždeň dojčenia WBW 2022)

Materské mlieko ako kvapky života (Význam materského mlieka pre predčasne narodených a rizikových novorodencov)

Materské mlieko ako najoptimálnejšia výživa (rozhovor s MUDr. Irenou Dobišovou, lekárkou z Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej v bratislavskej Petržalke a zároveň z Inštitútu pre podporu dojčenia, o.z.)

Skúsenosti mám predčasniatok a ich cesta dojčenia (inšpiratívne a motivačné, povzbudivé príbehy mám predčasne narodených detí o ich začiatkoch s dojčením)

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.