Malíček pomáha srdcom

Malíček pomáha srdcom

  • 15.06.2020

Perinatologické centrá sú pravidelne obdarovávané zo strany OZ malíček s cieľom pomôcť prekonať náročné obdobie predčasného pôrodu rodičom i bábätkám. Inak to nebolo ani začiatkom tohto mesiaca, kedy oddelenia starajúce sa o tie najkrehkejšie stvorenia dostali pre svojich pacientov a ich mamy pri príležitosti MDD darček v podobe špeciálnych neobedov a ručne háčkovaných vecí. Tieto aktivity sú sprievodnými celoročnými aktivitami popri základnom cieli OZ, a to v spolupráci s neonatologickou spoločnosťou pomôcť vytvárať na oddeleniach také podmienky, aby zabezpečili čo najväčšiu prítomnosť rodičov s ich deťmi.

Medzinárodný deň detí sa celosvetovo spája s rôznymi formami darov pre naše ratolesti bez ohľadu na ich vek. OZ malíček však nezabúda ani na tých najmenších, ktorí svoj prvý MDD strávili za sklami inkubátorov. Tento rok im šikovné ruky dobrovoľníčok z celého Slovenska združených v skupine Pomáhame srdcom zaslali napr. aj opäť ručne robené chobotničky, ktorých chápadielka majú deťom v týchto dočasných “domčekoch” pripomínať a simulovať dotyk pupočnej šnúry z bruška ich mám. Pre tie boli tento rok vyrobené taktiež balíčky s háčkovanými vecami, pri ktorých si mamy predčasniatok našli aj povzbudivé odkazy.

Takmer 200 členiek koordinovaných štyrmi regionálnymi háčkarkami tak vyrába celoročne chobotničky, srdiečka, čiapočky, ponožtičky pre predčasne narodené deti a taktiež veci, ktoré jednotlivé oddelenia potrebujú. Tieto handmade výrobky, ktoré sa za niekoľko rokov už stali akýmsi symbolom predčasniatok, sú oddeleniam distribuované raz štvrťročne, no OZ nezabúda ani na špeciálne príležitosti, akou bol práve MDD, ale aj ďalšie sviatky v roku, ako Veľká noc, Svetový deň predčasne narodených detí, Mikuláš a pod.

Súčasťou tohtoročných MDD darov bolo aj 18 kusov špeciálnych neobedov v hodnote 2 500 €, ktoré obohatili vybavenie oddelení, aby predčasniatka mohli v plyšovom náruči “dorásť” do vytúženého náručia svojich mám. Tieto hniezdočká s rukami - neobed, sú vytvorené pre jednotky intenzívnej starostlivosti pre novorodencov od 500 do 3 500 g a umožňujú individualizovať potreby predčasniatok, optimalizovať ich polohu a snížiť tak negatívne vplyvy nesprávnej polohy. Možnosť správneho a individualizovaného polohovania nedonosených detí môže mať pozitívny efekt na psychomotorický vývoj tejto rizikovej skupiny bábätiek. Tiež zabezpečuje zníženie negatívneho vnímania prostredia intenzívnej starostlivosti a zvyšuje celkový komfort bábätka.

Celková hodnota zakúpených neobedov bola 2 500€ a ich kúpa bola spolufinancovaná našim partnerom spoločnosťou Lenovo.

Priviesť na svet bábätko niekoľko týždňov či mesiacov pred plánovaným termínom pôrodu má podobu šoku, strachu, neistoty, boja o život i zdravie dieťaťa, ale aj podobu veľkej nádeje, odhodlania a lásky. Všetky tieto aktivity preto realizuje OZ malíček s cieľom zmierniť dopady predčasného pôrodu pre dieťa i jeho rodičov a vytvárať tak most pomoci medzi odborníkmi z neonatologickej praxe a “svetom” predčasne narodených detí a ich rodín, pričom hlavným poslaním združenia je v spolupráci s neonatologickou spoločnosť práve zintenzívnenie kontaktu rodičov a ich detí na oddeleniach a zabezpečiť podmienky pre čo najväčšiu mieru prítomnosti mamy pri svojom bábätku.

(vkg)

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.