Malíčkovská rodina sa rozrastá

Malíčkovská rodina sa rozrastá

  • 30.09.2021

OZ malíček už 10 rokov spolupracuje s neonatologickými oddeleniami na Slovensku. V týchto dňoch sa k týmto pracoviskám pridáva aj novorodenecké oddelenie michalovskej nemocnice, čím sa aj predčasne narodené a rizikové detičky zo srdca Zemplína symbolicky stávajú súčasťou našej purpurovej rodiny zastrešenej naším združením.

Spolu dokážeme viac

Na Slovensku sa každé 11. dieťa narodí predčasne. Za predčasniatka sa považujú všetky deti narodené v rozmedzí od 24. do ukončeného 37. týždňa tehotenstva, čo predstavuje ročne 5 000 novorodencov vyžadujúcich si špeciálnu starostlivosť a prístup, aby sa minimalizovali následky ich skorého príchodu na tento svet a maximalizovali šance na plnohodnotný život. Dlhodobým cieľom OZ malíček je preto, aby tieto deti odchádzali z nemocnice domov čo najzdravšie.

„Našou snahou je čo najviac podporiť predčasne narodené deti a ich rodiny už v zdravotníckom zariadení, od prvého momentu a preto sme nesmierne rady, že sa naša spolupráca sa rozširuje o ďalšiu neonatológiu. Michalovce sú prirodzeným centrom Zemplína a tým bude naša pomoc adresnejšia a bližšie deťom a ich rodinám z tohto regiónu,“ povedala k začiatkom novej spolupráce s tunajšou neonatológiou predsedníčka OZ malíček Ľubica Kaiserová.

Spoločné ciele

Združenie podporuje oddelenia prostredníctvom rôznych projektov, získaných sponzorských darov i materiálne a to s cieľom skvalitniť a vylepšiť technické vybavenie slovenských neonatológií. Medzi dlhoročných partnerov patrí všetkých 6 perinatologických centier v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Martine, Nových Zámkoch, Prešove a ďalších 10 neonatologických pracovísk, vrátane tej najnovšej spolupráce, s michalovským oddelením.

„V našej nemocnici sa ročne narodí približne 1200 novorodencov. Asi 10% tvoria novorodenci s nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo s novorodeneckou patológiou, ktorí potrebujú intenzívnu starostlivosť, pobyt v inkubátore, kyslíkovú liečbu. Je pre nás cťou, že aj naše pracovisko bolo zaradené do spolupráce s OZ malíček. Podpora rodičov v starostlivosti o rizikového novorodenca je nesmierne dôležitá. Teší nás aj podpora pre neonatologické pracoviská,“ ocenila iniciatívu OZ malíček Dana Jurečková, primárka detského a novorodeneckého oddelenia NsP Štefana Kukuru, Svet zdravia v Michalovciach. Zároveň, dodala, že spoluprácu s OZ vítajú, „veríme, že vzájomná spolupráca zlepší šance na plnohodnotný život pre všetkých našich najmenších pacientov“ a doplnila, že na spoluprácu so združením sa kolektív oddelenia veľmi teší.

Nemocnice – naši partneri

OZ malíček pomáha rodinám, ktoré prežívajú náročnú cestu s ich deťmi už v prostredí nemocníc. Ďakujeme preto oddeleniam a zdravotníckemu personálu, ktorý sa o ne profesionálnou a odbornou prácou s veľkým srdcom stará, že združenie berú pri napĺňaní tohto spoločného cieľa – podporovať predčasne narodené deti a ich rodiny – ako spoľahlivého partnera.

Aj táto spolupráca je preto príležitosťou na vyzdvihnutie činnosti a poslania týchto pracovísk a rovnako prispieva k zvyšovaniu povedomia o „svete“ predčasne narodených a rizikových novorodencoch.

Ďakujeme.

(mal)

Autor fotografií: Lukáš Pastír, NsP Štefana Kukuru Michalovce (Svet zdravia)

Na fotografii: 1. zľava MUDr. Dana Jurečková, PhD., primárka pediatrického a novorodeneckého oddelenia, PhDr. Veronika Kmetóny Gazdová, PhD., členka združenia a autorka knihy Bol raz jeden malíček, ktorá bola súčasťou balíčkov pre novorodencov, Mgr. Mária Palenčárová, podpredsedníčka združenia a Mgr. Ľudmila Gajdošová, vedúca sestra klastra Žena a dieťa, 2. ilustračná foto, 3. popri členkách združenia a primárke, zľava Mgr. Eva Uhrinová, manažérka dennej zmeny a Mária Šimková.

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.