Pomáhame profesionálnymi odsávačkami

Pomáhame profesionálnymi odsávačkami

  • 21.10.2020

Bratislava, október 2020 - Materské mlieko je najlepšou výživou nedonosených detí a má veľký vplyv pri ich náročnom a krehkom štarte do života. Väčšina predčasniatok je však kvôli svojmu závažnému zdravotnému stavu kŕmená najskôr nozogastrickou sondou a dôležitú úlohu v prvých dňoch pri rozbehnutí laktácie u mamy zohráva odsávačka materského mlieka. OZ malíček podporuje túto oblasť ako jednu z kľúčových v starostlivosti o predčasne narodené deti a vďaka podpore UniCredit Banky a UniCredit Foundation naše združenie venovalo profesionálne odsávačky Medela Symphony 12 neonatologickým oddeleniam v celkovej hodnote 15 000 eur.

Materské mlieko je nenahraditeľné. Každá jeho kvapka obsahuje množstvo látok a živín, ktoré sú pre zdravie a vývoj dieťatka jedinečné – je to koktejl namiešaný priamo na mieru každého bábätka. V prípade nedonosených detí sa tento význam znásobuje, keďže mlieko od mamy zabezpečuje, okrem výživy dieťaťa, aj jeho obranyschopnosť, chráni ho pred infekciami, podporuje jeho rast a dozrievanie orgánov, je prevenciou pred rôznymi ochoreniami a taktiež, pomáha vo vývoji jeho mozgu.

Deti, ktoré sa narodili predčasne, potrebujú materské mlieko viac, ako ktokoľvek iný. Pritom aj ak je kontakt s mamičkou možný, predčasniatka najmä narodené v nízkom gestačnom týždni, bývajú často slabé a spavé, kvôli čomu nevládzu sať. Mnohé dokonca ešte ani nemajú vyvinutý sací reflex. V tomto ťažkom boji o mlieko tento stav denno-denne zachraňuje odsávačka materského mlieka, ktoré však na slovenských oddeleniach neboli až takou samozrejmosťou.

OZ malíček z dôvodu podpory zabezpečenia najlepšej výživy pre dieťa a pomoci pri prechode na prirodzené dojčenie, venoval počas uplynulých týždňov ďalšie odsávačky 12 neonatologickým pracoviskám v celkovej hodnote 15 000 eur. Tentoraz vďaka grantu od UniCredit Bank a UniCredit Foundation. Ide o profesionálne odsávačky materského mlieka Medela Symphony, ktoré najviac simulujú dojčenie, pomáhajú rozbehnúť a udržať laktáciu, čo je veľmi dôležité pri následnom prechode, keď to zdravotný stav bábätka dovolí, na dojčenie.

Profesionálne nemocničné odsávačky dokážu odsať mlieko z oboch prsníkov naraz a napodobňujú pritom pitie bábätka. Hneď po dojčení je to najprirodzenejší a najefektívnejší spôsob získavania materského mlieka, ktorý zároveň zvyšuje jeho objem, keďže získava mlieko z oboch prsníkov súčasne. „ Navyše maminky môžu odsávať mlieko v prítomnosti svojho dieťa, ktoré je v inkubátore, čo významne podporuje vyplavovanie hormónov a zvyšuje tvorbu mlieka,“ povedala predsedníčka združenia OZ malíček Ľubica Kaiserová. Ako dodala, činnosť OZ sa usiluje o priblíženie k českému modelu, kde je profesionálna odsávačka na každej izbe matky.

Ďakujeme! ...pretože každá kvapka materského mlieka sa ráta.

**********************************************************************************************************************************************************************

Odsávačky boli odovzdané:

Neonatologické oddelenie UNLP Košice – pracovisko Trieda SNP
Neonatologické oddelenie UNLP Košice – pracovisko Rastislavova
Novorodenecké oddelenie, Nemocnica A. Leňa, Humenné
Pediatrické oddelenie, Nemocnica Poprad,
Pediatrické oddelenie, Všeobecná nemocnica, Rimavská Sobota
Novorodenecké oddelenie Fakultná nemocnica, Nitra
Novorodenecké oddelenie, FNsP Žilina
Novorodenecké oddellenie, FN Trenčín
Novorodenecké oddelenie FN Trnava
Novorodenecké oddelenie,UNB Nemocnica akad. L. Dérera, Bratislava - Kramáre
Novorodenecké oddelenie UNB, Nemocnica Ružinov - Bratislava

(mal)

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.