Týždeň venovaný sonde

Týždeň venovaný sonde

  • 07.02.2022

Vedeli ste, že aj sonda na kŕmenie má svoj deň? Dokonca jej patrí celý týždeň, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o príjme výživy a potravy prostredníctvom výživovej sondy. Práve tí najmenší, obzvlášť predčasne narodené deti často potrebujú výživovú podporu. Pomáha im v ich zdravom vývoji, keďže ich zdravotný stav neumožňuje hneď po narodení dojčenie či kŕmenie z fľaše.

Narodenie rizikového a nedonoseného novorodenca so sebou nesie veľa medicínskych postupov, ktoré pomáhajú dieťatku na jeho ceste k čo možno plnému zdraviu a šťastiu v náručí svojich rodičov. Významnú úlohu v tomto boji zohráva aj tzv. kŕmiaca sonda, ktorá sa zavádza priamo do žalúdka cez nos alebo ústa a pomáha bábätkám rásť, prospievať a, doslova, žiť. Výživa týmto deťom pomáha naštartovať trávenie, peristaltiku čriev a vyprázdňovanie.

Cieľom medzinárodnej iniciatívy, ktorá sa každoročne viaže k druhému februárovému týždňu, je podporovať benefity tohto spôsobu výživy ako jedného zo život zachraňujúcich lekárskych zákrokov. Tento týždeň má zvýšiť povedomie o takomto spôsobe výživy a povzbudiť rodičov, že táto pomôcka má veľký význam pre ich dieťa. Rozptýlením mýtov tiež iniciatíva prispieva k odstraňovaniu predsudkov, často je to však o nedostatku informácií o potrebnosti tohto medicínskeho postupu.

OZ malíček sa aj tento rok pridáva ku kampani Nadácie Feeding Tube Awareness . "Spoločne tak venujeme pozornosť osvete širokej verejnosti o zdravotných problémoch i výzvach, ktorým čelia rodiny a ich každodenný život s touto pomôckou. Tento týždeň spájame rodiny s podobnými osudmi s odkazom, že ani v tomto nie sú sami," uviedla predsedníčka združenia Ľubica Kaiserová.

Týždňu zvyšovania povedomia o kŕmiacich trubiciach sú celosvetovo venované dni od 7. do 11. februára. OZ malíček sa počas nich pripája k podpore dojčiat, detí a rodičov, ktorí sú priamo alebo nepriamo dotknutí zdravotnými problémami, ktoré si vyžadujú kŕmenie pomocou tejto sondy a na ich ceste ich touto podporou sprevádza.

Súvisiace odkazy: Výživa predčasne narodených detí

(mal)

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.