Príručka pre rodičov

 

Spoločne so slovenskými odborníkmi a biofarmaceutickou spoločnosťou Abbvie sme vytvorili príručku, ktorá bola inšpirovaná obdobnou zahraničnou publikáciou.

Autori mali za cieľ zefektívniť komunikáciu zdravotného personálu s rodičom a poskytnúť mu čas na absorbovanie množstva informácií, ktoré súvisia s predčasným pôrodom ich dieťaťa. Príručka sa nesnaží byť náhradou za informácie alebo rady od lekárov, sestier a iných zdravotníckych pracovníkov, poskytuje návod na získanie celkového prehľadu o tom, čo sa bude diať počas najbližšieho obdobia.

Príručka je rozdelená na 5 častí, aby si rodičia mohli rýchlejšie nájsť potrebné informácie:

Úvod obsahuje všeobecné informácie o predčasne narodenom dieťati. V časti „Kým je moje dieťa v nemocnici“ sú vysvetlené osobitné potreby a niektoré zdravotné problémy predčasne narodených. Táto časť obsahuje aj informácie, ktoré rodičom pomôžu pochopiť pocity, ktoré prežívajú, a vyrovnať sa s nimi. Cieľom časti „Pôjdeme domov“ je pomôcť rodičom pripraviť sa na príchod dieťatka domov a starať sa oň, keď už bude doma. Časť „Vedenie záznamov“ je miestom, kde si rodičia môžu zapisovať dohodnuté kontroly (praktický kalendár v tejto príručke), dôležité telefónne čísla či hmotnosť a lieky dieťatka. V časti „Ďalšie informácie“ nájdu rodičia zoznam kníh, ktoré môžu byť pre nich užitočné, a niektoré webové stránky organizácií, ktoré poskytujú užitočné informácie. Je tu aj „Slovník“ vysvetľujúci niektoré lekárske pojmy a iné výrazy, ktoré používajú lekári a sestry, ktorí sa starajú o predčasne narodené dieťatko.

Bružúrka sa v súčasnej dobe distribuuje do viac ako 15tich neonatologických oddelení po celom Slovensku a rodičia sa k nej dostanú bezplatne. Prípadne si ju môžete stiahnuť na nasledovnom linku.

Používaním stránok prevádzkovaných na https://malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.