Ako vyberať vhodnú náhradu?

Ako vyberať vhodnú náhradu?

Predčasne narodeným deťom, ktoré nemôžu byt dojčené alebo kŕmené materským mliekom, alebo matka nemá dostatok materského mlieka, sa odporúča výživa špeciálnou formulou pre nedonosené deti. Tieto špeciálne umelé mlieka majú zloženie upravené tak, aby zodpovedalo zvýšeným nárokom predčasne narodených detí. Preto je potrebné riešiť otázku výberu či zmeny umelej výživy s lekárom a nehľadať rady a usmernenia na rôznych fórach či internete. Každé dieťatko je iné a každé malo iný štart do života. To, čo „sedí“ jednému bábätku, môže spôsobiť veľké ťažkosti bábätku druhému. Preto lekár najlepšie posúdi, čo a za akých okolností zavádzať, v akom režime a v akých dávkach.

Pre predčasne narodené deti a deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, ktoré sú hospitalizované, je v prípade, že nie je kŕmené materským mliekom, určená špeciálna počiatočná mliečna formula pre predčasne narodené deti. Má zvýšenú energetickú hodnotu, zvýšené množstvo bielkovín, špeciálnu zmes tukov (polynenasýtené mastné kyseliny, mliečny tuk a MCT tuky) a prebiotických oligosacharidov, ktoré svojim obsahom a zložením dokážu zabezpečiť správny rast a vývoj predčasniatka vtedy, keď je materského mlieka nedostatok, prípadne mamka mlieko nemá.

Na výživu predčasniatok po prepustení z nemocnice sú určené špeciálne pokračovacie umelé mlieka označené ako Post Discharge , ktoré deti dostávali už v nemocnici na oddelení JIS. Ak matka nemá dostatok materského mlieka, Post Discharge formula dodá jej nezrelému dieťaťu viac kalórií, bielkovín, vitamínov a minerálov ako štandardná výživa pre zrelých novorodencov, tým zlepší jeho rast, rast mozgu a ukladanie minerálov do kostí predčasne narodených novorodencov [1] .

Je preto potrebné túto otázku výberu či zmeny umelej výživy u bábätka konzultovať s lekármi. Lekári poznajú stav dieťaťa, jeho zdravotné prípadné problémy, sledujú adekvátnu výživu a rastové parametre predčasniatka, kým nedôjde k stabilným váhovým prírastkom. Materským mliekom sa dieťatko neprekŕmi, v prípade umelej výživy je ale potrebné vyhnúť nadmernej výžive, keď už je dosiahnutá stabilná rýchlosť rastu. Ak sú rastové prírastky dlhodobo stabilné a dieťa dosiahne určitého veku, hmotnosti a stupňa vývoja – vtedy môže byť špeciálne umelé mlieko Post Discharge vymenené za počiatočné umelé mlieko pre donosené deti od narodenia. Len niektoré nezrelé deti alebo deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou potrebujú energeticky bohatú stravu vo forme Post Discharge formuly až do 6 mesiacov korigovaného veku, všetko je individuálne.

Pre predčasne narodené deti, ktoré neprospievajú (nerastú správne), alebo pre tie, ktoré majú zvýšené nároky na výživu kvôli komplikáciám ich nedonosenosti, môže neonatológ - lekár špecialista, odporučiť špeciálnu energeticky bohatú výživu s vysokým obsahom energie v malom množstve, ktorá vie zabezpečiť rast aj hmotnostné prírastky [2] .


[1] Výživa špeciálnymi mliečnymi formulami pre nedonosené deti je výrobcami vytvorená na základe dlhoročného výskumu, je inšpirovaná zložením materského mlieka, snaží sa reflektovať nutričné potreby predčasne narodeného dieťaťa tak, aby bol zabezpečený jeho priaznivý rast a vývoj. Klinicky testovaná zmes prebiotických oligosacharidov scGOS/lcFOS (9:1) preukázateľne posilňuje imunitný systém dieťaťa, rozvíja pozitívnu mikrobiotu, zmäkčuje stolicu a znižuje počet patogénov v črevnej mikrobiote. Tiež obsahujú beta-palmitát (triglyceridy, ktoré majú viazanú kyselinu palmitovú v beta pozícii), čím zabezpečuje zníženú stratu tukov stolicou, kyseliny palmitovej a vápnika. A taktiež zabezpečujú zvýšenú inkorporáciu minerálov v kostiach.

[2] Špeciálne mliečne formuly sú prispôsobované individuálnym požiadavkám rastúceho predčasniatka a poskytujú mu mnohé benefity, ktoré dostávajú dojčené deti. Na základe vedeckých poznatkov sú do tejto mliečnej výživy pridávané prospešné zložky, ktoré vychádzajú práve z poznania fyziológie dojčenia a materského mlieka.

 * Článok bol vydaný s podporou spoločnosti Danone a značky Nutricia.  

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.