Materské mlieko a jeho fortifikácia

Materské mlieko a jeho fortifikácia

Podávanie materského mlieka predčasne narodeným novorodencom prináša veľké výzvy. Materské mlieko je unikátne svojim zložením pre predčasne narodené dieťa a telo ženy reaguje na predčasný pôrod zložením mlieka. Napriek tomu je v prípade nezrelých potrebné zabezpečiť optimálny rast a vývoj dieťatka aj s pomocou. O čo konkrétne ide a ako sa mlieko pre predčasniatka „obohacuje“, aby dobehlo všetko, čo donosené deti dosahujú v poslednom trimestri tehotenstva?

Stres a okolnosti spojené s predčasným pôrodom sú významným faktorom na tvorbu materského mlieka. Preto je potrebné, aby mama predčasne narodeného bábätka bola vedená a povzbudzovaná k tomu začať odsávať mlieko hneď počas prvých hodín po predčasnom pôrode. Zvýši sa tým aj produkcia mlieka. Mamy, ktorých bábätká sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti, by mali byť povzbudzované k odstriekavaniu materského mlieka počas prvých 2 hodín po pôrode a neskôr, mlieko odsávať 8 až 12-krát denne. Odporúča sa pri každom odstriekavaní prsníky vyprázdniť. Tento postup zvyšuje šance, že predčasne narodené dieťa bude mať dostatok mlieka od vlastnej matky.

Najväčšie obavy pri výžive predčasne narodených detí samotným materským mliekom sa týkajú ich (ne)dostatočného rastu. Donosené deti narastú najviac v poslednom trimestri gravidity. Predčasne narodeným deťom tento rastový špurt z tretieho trimestra čiastočne alebo úplne chýba, preto je potrebné v tomto vývoji bábätku pomôcť. Vplyv nedostatočnej výživy nezrelého dieťaťa počas prvých mesiacov života sa totiž môže prejaviť počas celého života.

Materské mlieko, aj keď je unikátne svojim zložením pre predčasne narodené dieťa, pri zabezpečení optimálneho rastu a vývoja je potrebná „pomoc“. Je totiž potrebné obohatiť materské mlieko tak, aby bolo schopné zabezpečiť predčasne narodenému novorodencovi taký rast, aký by mal v maternici posledné týždne pred termínom pôrodu. V treťom trimestri gravidity predčasne narodené deti totiž priberajú veľmi rýchlo na hmotnosti, v tomto štádiu sa vyvíja aj ich mozog a pľúca. Preto potrebujú v prvých mesiacoch výživovú podporu, ktorá im umožní dosiahnuť optimálny rast.

Už na jednotkách intenzívnej starostlivosti by mala byť predčasne narodenému novorodencovi zabezpečená optimálna výživa. Ak má nezrelé dieťa dostávať optimálnu výživu na zabezpečenie jeho vývoja, musí byť materské mlieko obohatené - fortifikované. Fortifikátory pripravené z kravského mlieka obohacujú materské mlieko o bielkoviny, tuky, vápnik a fosfor. Fortifikácia materského mlieka vedie k zlepšeniu hmotnostných prírastkov, rastu do dĺžky, aj rastu obvodu hlavy. Výsledky súčasných štúdií dokazujú, že vysoký príjem proteínov a tukov má pre predčasne narodené dieťa veľký benefit a naplní nutričné potreby nezrelého dieťaťa. [1]

A ako taký fortifikátor vyzerá a ako sa podáva? Najčastejšie ide o práškovú formu, ktorá sa rozpustí v odstriekanom materskom mlieku v dávke odporúčanej lekárom - špecialistom. Lekár na základe individuálneho zhodnotenia aktuálnej potreby dieťaťa určí dávku fortifikácie [2] . Fortifikácia odstriekaného materského mlieka by mala prebiehať tesne pred jeho podaním dieťaťu. Odporúčaná dávka by sa mala meniť podľa individuálnej znášanlivosti po konzultácii s lekárom.


[1] Predčasne narodené deti nedokážu tvoriť zásobu dlhoreťazcových polynenasýtených mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre kognitívny vývoj. V rámci tukov sú dôležité aj kyselina dokozahexaénová a kyselina arachidónová, ktoré sú taktiež významné v rámci neurokognitívneho vývoja u predčasne narodených detí.

[2] U detí, ktoré sa narodia s pôrodnou hmotnosťou pod 1000 g sa k materskému alebo dojčenskému mlieku pridáva unikátny prídavok Protein Supplement , ktorý umožňuje zaistiť individuálnu suplementáciu bielkovín u predčasne narodených detí. Zmes obsahuje naštiepenú bielkovinu srvátkovej bielkoviny a kazeínu v pomere 50:50.

 * Článok bol vydaný s podporou spoločnosti Danone a značky Nutricia.  

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.