Bojovník Janík

Bojovník Janík

Každé predčasne narodené bábätko sa pasuje s problémami, ktoré sa mu "postavia do cesty", kým sa dostane do náručia svojich rodičov. Malý bojovník Janík sa musel vysporiadať s nejednou prekážkou, ktorú však statočne zvládol. Dnes už svet spoznáva po štvornožky a rodičia ho už nenachádzajú na mieste, kde ho nechali :) Tak teda veľa radosti, zdravia a šťastia prajeme.

Tehotenské komplikácie

Malý Janík sa narodil akútnu sekciou v 28. týždni tehotenstva. Všetko sa, podľa slov jeho statočnej maminy, začalo nenápadne. Na bežnej kontrole u gynekológa mala mierne zvýšený krvný tlak. "Vraveli mi, že si ho mám merať pravidelne. Postupne som ale začala opuchať, čo som však pripisovala tehotenstvu. Jedného dňa som si namerala tlak 140/90, vtedy som sa zľakla a premerala si o pár minút neskôr... po ďalšom premeraní bol tlak 160/90 a to už som nemala dôvod čakať, šla som na pohotovosť, tlak šiel na už len vyššie," opisuje zlomové chvíle Janíkova mama.

Počas hospitalizácie budúcej mame podávali lieky, ktorých pribúdalo na počte, ale tlak zostával bez zmeny. Pridali sa navyše zhoršené pečeňové testy, veľké opuchy na tele i na tvári, čo boli signály pre prevoz vrtuľníkom do nemocnice s perinatologickým centrom.

Predčasniatko Janík

Keď sa už zdravotný stav mamičky nedokázal stabilizovať a pridala sa aj bilekovina, narodil sa veľký bojovník Janík s váhou 920 g a 35 cm. Jeho boj sa v ten okamih začal. "Skóre po narodení mal 10/10, no ale prekvapila nás infekcia. Tiež musel byť intubovaný," opisuje Janíkov príchod na svet jeho mamina. Po prvej infekcii však prišla ďalšia, ale po 10 dňoch bol malinký bojovník z pľúcnej ventilácii odpojený a nasledujúci mesiac dýchal už len s podporou.

Po stabilizácii bábätka putovali mama a synček do spádovej nemocnice v Spišskej novej vsi. A prišiel deň D. "Keď pribral na váhe 2 260 g, pustili nás domov. Mysleli sme, že je všetko v poriadku, o 2 mesiace sme sa však vrátili do nemocnice kvôli vysokým teplotám a tam sa zistila streptokokova sepsa. Aj to ale náš Janík statočne zvládol. O 3 mesiace sme skončili opäť v nemocnici pre vysoké teploty, no je to už za nami," spomína na náročné chvíle hrdá mama.

Chlapček, ktorému sa tento svet páči

Teraz má podľa slov maminy bojovník Janík 9 mesiacov, takmer 7 kíl a je veľmi šikovný. Začal nedávno stvornožkovať a je to veľké šidlo. "Vyzerá byť zdravý a za to všetko musíme poďakovať neonatológii v Košiciach. Veľmi pekne sa starali o nás oboch, " dodáva na záver.

Ďakujeme rodine, že sa s nami podelila o ich príbeh a prajeme Janíkovi a jeho rodičom veľa radosti, šťastia a spokojnosti.

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.