Svetový deň predčasne narodených detí 2022

Svetový deň predčasne narodených detí 2022

  • 10.11.2022

OZ malíček, ktoré sa už 11 rokov venuje pomoci a podpore predčasne narodeným deťom a ich rodinám na Slovensku, aj tento rok organizuje podujatia pri príležitosti tzv. purpurového dňa. V prípade rodín predčasne narodených detí a oddelení, kde začína ich život, to totiž znamená najväčší sviatok v roku. Pridajte sa aj tento rok k nám a oslávme spoločne Svetový deň predčasne narodených detí 2022.

Už 11. rok sa zapájame do celosvetového zvýšenia povedomia o problematike predčasných pôrodov a detí narodených pred termínom a zároveň tým vyjadrujeme podporu a spolupatričnosť rodinám s predčasniatkami. „ Predčasný pôrod predstavuje závažné riziká, kedy na svet prichádzajú krehké bábätká, doslova, bojujúce o svoje zdravie a budúcnosť. Ich štart do života sa veľmi líši od donosených bábätiek a kým sa dostanú do náruče svojich rodičov, musia prejsť dlhú a náročnú cestu v nemocnici. Naše združenie preto sprevádza rodičov predčasniatok počas ich hospitalizácie, podporuje nemocnice materiálne, aby sme prispievali k zlepšeniu podmienok bábätiek ´do dlane´ a realizuje projekty, ktoré pomáhajú týmto deťom a ich rodinám ,“ uviedla Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ malíček.

Súčasťou Svetového dňa budú čiastkové aktivity ako Purpurová výzva, podpora rodičov predčasniatok v nemocniciach v podobe odkazov, odovzdané balíčky a darčeky do nemocníc, jesenné vydanie časopisu Malíček venované Svetovému dňu, ale aj celosvetová iniciatíva EFCNI ( European Foundation for the Care of Newborn Infants ), ku ktorej sa pripájame a ktorá kladie dôraz na blízkosť rodiča a predčasne narodeného dieťatka od prvého momentu. Neoddeliteľnou súčasťou osláv Svetového dňa býva aj odovzdávanie ocenení Purpurové srdce, kedy vyzdvihujeme a ďakujeme za prácu osobnostiam z oblasti neonatológie a zo „sveta“ predčasniatok, ktorí robia svet predčasne narodených detí lepší, krajší, kvalitnejší a zdravší.

Tohtoročné novembrové akcie budú sprevádzané aj tradičným purpurovým nasvecovaním, avšak v pozmenenom režime. Po vlaňajšej rekordnej „reťazi“ 20 najväčších nasvietených dominánt v doteraz najväčšom počte 12 slovenských miest, sa za Slovensko k svetovým metropolám ako je Big Ben v Londýne, Eiffelova veža v Paríži či Opera House v Sydney, pripojí tento rok jedna z najmajestátnejších a najstarších dominánt – Dóm sv. Alžbety v Košiciach. OZ malíček chce takouto formou vyjadriť spolupatričnosť s aktuálnou energetickou a ekonomickou situáciou.

Veríme, že aj tento rok pripravené aktivity pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí sa budú tešiť záujmu, symbolicky spoja rodiny, zdravotníkov a všetkých priateľov, v srdciach ktorých je najmenšími nôžkami zanechaná tá najväčšia stopa.

Záštitu nad našimi aktivitami prevzala prezidentka SR pani Zuzana Čaputová.

Podporiť predčasne narodené deti a ich rodiny môžete aj nasledujúcom kliknutím na nasledujúci odkaz: chcem pomôcť .

Súvisiace odkazy:

  • Staňte sa súčasťou purpurovej reťaze : TU
  • Balíčky do nemocníc: TU
  • Jesenné vydanie časopisu malíček: TU

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.