Výživové potreby vášho dieťatka

Výživové potreby vášho dieťatka

Veľmi drobné predčasne narodené deti spočiatku nemôžu sať, prehĺtať a zároveň dýchať dostatočne dobre na to, aby boli uspokojené ich potreby kŕmením. To je dôvod, prečo bude vaše dieťa dostávať prvú výživu do žily, čiže intravenózne. Vaše dieťa bude dostávať aj materské mlieko alebo špeciálnu výživu pre predčasne narodené deti pomocou jemnej sondy zavedenej cez nos alebo ústa do žalúdka.

Podávanie výživy pomocou intravenóznej infúzie a sond sa osvedčilo už u mnohých detí. Mohli by ste si myslieť, že sondy v hrdle dieťatka alebo kanyly zavedené do žily by mu mohli spôsobiť bolesť alebo nepríjemné pocity, ale nie je to tak. Akékoľvek nepríjemné pocity trvajú len chvíľu, kým je sonda dieťaťu zavádzaná.

Vaše materské mlieko poskytne vášmu dieťaťu výživu, ktorá uspokojí väčšinu jeho potrieb. Podľa potrieb dieťaťa bude obohatené prídavkami bielkovín, minerálov a vitamínov tzv. fortifikáciou. Ak nie je materské mlieko k dispozícii, vaše dieťa bude dostávať špeciálnu výživu pre predčasne narodené deti alebo ženské mlieko z banky ženského materského mlieka. Výživa podávaná do žily a/alebo cez sondu do žalúdka bude vyvážená a upravená tak, aby bola pre dieťa čo najvhodnejšia. Keď bude vaše dieťatko rásť, bude sa uňho vyvíjať prirodzený sací a prehĺtací reflex. Potom budete môcť svoje dieťa dojčiť, alebo ak chcete, kŕmiť z fľaše.

Najlepšia výživa pre vaše dieťa je materské mlieko. Poskytuje dôležité živiny, ktoré predčasne narodené dieťa potrebuje na rast, a zároveň poskytuje ochranu pred infekciami. Niektoré živiny a ochranné látky, ktoré sa nachádzajú v materskom mlieku, nie sú obsiahnuté v náhradnej výžive pre predčasne narodené deti. Aj v prípade, že ste neplánovali dojčiť, je pre vaše dieťa dôležité, aby ste mu poskytovali materské mlieko tak, že si ho budete odsávať z prsníkov rukami alebo elektrickou odsávačkou. Toto mlieko bude vaše dieťatko dostávať buď cez výživovú sondu, alebo z fľaše.

Sestry vám môžu vysvetliť, ako si máte materské mlieko odsávať, skladovať a prepravovať. Mlieko si budete musieť začať vytláčať (odsávať) z prsníkov krátko po pôrode. Je dôležité pokúsiť sa o to a materské mlieko si odsávať aspoň 6- až 8-krát denne, ideálne v pravidelných intervaloch. Keď vaše dieťatko začne sať mlieko priamo z prsníkov, vypracujte si v spolupráci s detskou sestrou plán kŕmenia. Je dôležité nájsť správnu kombináciu dojčenia a odsávania, aby bolo zabezpečené dostatočné množstvo materského mlieka v súlade s potrebami vášho dieťaťa. Je dôležité, aby vaše dieťa ešte pred prepustením z nemocnice prijímalo dostatok výživy z prsníkov. Keď si dieťatko priveziete domov, možno budete musieť pokračovať v odsávaní materského mlieka raz alebo dvakrát denne, aby ste mali istotu, že budete mať dostatok mlieka počas prvých týždňov po prepustení.