Venované Eme

Venované Eme

Útla, 228 stranová kniha, ktorá prináša príbeh o jednom predčasne narodenom dievčatku. Nie je hocaký – rozpráva ho jej mama Daniela. Dôverná spoveď silnej ženy o ešte väčšej sile malého stvorenia bojovať o svoje miesto na tomto svete, o maminu a otcovu náruč, o zdravie, o plnohodnotný život. Kniha, ktorá prináša nádej aj ostatným rodičom, ktorí si prechádzajú neľahkou cestou životnej skúšky. Skúšky, akou predčasný pôrod pre každý pár je. Kniha, ktorá je venovaná (nielen) Eme.

Slová vryté do duše

Už pri prvých riadkoch máte pocit, že sa rozprávate s dobrou priateľkou. Poznáte to, chvíľa intímnej spovede o dôverných pocitoch vašej spriaznenej duše. Takáto je kniha s názvom Venované Eme, ktorej druhé, rozšírené vydanie v týchto dňoch čítajú desiatky mám v perinatologických centrách, do ktorých ho autorka v spolupráci s OZ malíček v priebehu leta distribuovala.

Každá strana prináša postupne nový a nový okamih, ktorý si mladá žena, prvorodička Daniela, vychutnáva v súvislosti s jej, zo začiatku bezproblémovým tehotenstvom. Otvára nám dvere do svojej rodiny, do vzťahov, do jej pocitov, do jej duše a srdca. Každým slovom sa dostávame hlbšie do jej príbehu a zároveň nás vpúšťa hlboko do svojej mysle, svojho vnútra.

Plný zošit pocitov

“Predčasný pôrod nás zastihol nepripravených a neznalých. Bol to veľký šok pre celú rodinu. Dlho som sa z toho nevedela spamätať a tak som si to všetko úplne od začiatku začala zapisovať,” opisuje chvíle po predčasnom pôrode Daniela. Zistila však, že sa z pocitov dokáže “vypísať” a s každou zapísanou stranou sa jej trochu uľavilo. Bola to jej forma psychoterapie a zároveň základ pre rukopis novej knihy.

Výťažkom z jej predaja chceli manželia podporiť oddelenie patologických novorodencov, kde ležala malá hrdinka, a to v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. “Cítili sme sa im neskutočne zaviazaní a chceli sme im týmto poďakovať za dobre odvedenú prácu,” spomína autorka na začiatky spojené s pretavením myšlienky do vydania publikácie.

“Prečo vytúžené deti musia bojovať o život...?”

Purpurová kniha, na obálke ktorej sa vyníma nežná a intímna chvíľa hrdej mamy a jej malej bojovníčky narodenej v 29. týždni tehotenstva s váhou 950 gramov, je určená rodinám predčasne narodených detí, ale aj všetkým tým, ktorých tematika predčasných pôrodov zaujíma.

“Knižka Venované Eme je neodbornou publikáciou a chce byť nádejou pre rodičov predčasniatok, ktorí práve prežívajú strasti predčasného pôrodu, že sa všetko na dobre obráti,” hovorí na margo svojho diela mama, dnes už osemročnej školáčky. Kniha by mala podľa slov autorky zanechať dobrý pocit a nádej, že napriek bezútešnosti aktuálnej situácie môže všetko dopadnúť najlepším možným spôsobom.

“Práca” počas bezsenných nocí

Kazdý riadok bol napísaný vo veľmi skorých ranných a neskorých nočných hodinách, keď si hlava ženy, matky predčasniatka zo začiatku s neistým osudom, šla svojou cestou a nedovolila telu oddýchnuť si a vyspať sa. “Nevedela som dlho to, čo sa nám stalo, vstrebať a preniesť sa cez to. Neustále som sa snažila racionálne rozanalyzovať, čo nás postretlo a nedarilo sa mi to. Celkovo som knihu s prestávkami písala skoro rok,” približuje Daniela.

Čítanie, ktoré prebudí spomienky tých, ktoré si touto cestou prešli, ale aj prinesie slová povzbudenia a nádeje, odvahy a sily, že “sa to dá” tým, ktorí stoja na začiatku tejto cesty, je nám dávkované po dňoch, ktoré si Daniela s Emkou prešli – od obdobia počas tehotenstva, zlomu nazvaného preeklampsia, nečakaného pôrodu 3 mesiace pred plánovaným termínom, nástrahami spojenými s krehkosťou života malého bábätka po predčasnom príchode na svet, až po atmosféru šťastia kompletnej rodiny v domácom prostredí.

Pomoc a podpora najbližších

Oporou pri písaní a vydaní knihy bola Daniele celá rodina. Nielen manžel, ale aj svokrovci, rodičia a starí rodičia. S finálnou korektúrou sa obrátila na jej bývalú triednu učiteľku zo strednej školy, za pomoc ktorej je nesmierne vďačná.

Obal knihy vystihujúci to najintímnejšie, čo mama s dieťaťom prežíva, ich blízkosť, nehu a lásku, ktorá z fotografie ide rovno do srdca, mala Danka v mysli po celý čas. Do konečnej podoby jej pomohla šikovná a trpezlivá grafička.

Príbeh na pokračovanie

Súčasná distribúcia bola druhým, rozšíreným vydaním. Keďže po vypredaní prvého dielu sa na Danielu z času na čas obrátili rodičia predčasniatok so žiadosťou o knižku a najbližšie okolie priateliek autorku povzbudzovalo k zváženiu vydať knihu opätovne. Tak sa jej táto myšlienka rozvíjala v hlave, až nakoniec v spolupráci s OZ malíček vyšlo druhé vydanie, ktoré je obohatené aj o “rozrastenie” rodiny o ďalšie dieťatko, donoseného Riška. Danka v ňom približuje svoje pocity a skúsenosti s ďalším tehotenstvom a pôrodom druhého dieťaťa.

Náklad sa zrealizoval v tomto prípade vo väčšom, keďže sa kolektív okolo autorky a tím v OZ malíček rozhodol podporiť všetky perinatologické centrá na Slovensku. Kniha je k dispozícii vo všetkých šiestich slovenských perinatologických centrách.

“Som milo prekvapená reakciami, aké sa ku mne dostávajú. Nečakala som taký záujem – hlavne zo strany zdravotníkov ma prekvapil. Veľmi ma teší, že kniha zaujala aj ich a vítajú pohľad nás, rodičov predčasniatok, takpovediac „z druhého brehu”," opisuje autorka spätnú väzbu čitateľov, ktorí sa v týchto dňoch s príbehom malej Emy zoznámili.

“Zvládneš čokoľvek”

Autorka v závere hovorí o rôznych osudoch rodín s predčasne narodenými deťmi. Napriek tomu jej kniha v sebe nesie viacero odkazov. Jeden smeruje k rodičom predčasniatok na začiatku ich neľahkej cesty, že nie všetko, čo sa pri “štarte” zdá ako najväčšia životná tragédia, skončí zle alebo s následkami. Dáva nádej a povzbudenie, že aj takéto príbehy môžu mať šťastné pokračovanie osudov malých bojovníkov a ich rodín.

No zároveň je odkazom aj pre Emu i ďalšie deti, ktoré si svoje miesto na tomto svete museli, doslova, vybojovať. “Nikto si netrúfa hovoriť dopredu, čo ťa čaká. Ja len viem, že čokoľvek ťa v živote stretne, zvládneš, vďaka tejto ranej skúške ohňom, ľavou zadnou.”

Ak máte aj Vy záujem o knihu Venované Eme, môžete si ju zaobstarať priamo prostredníctvom OZ malíček. Stačí len napísať na email venovaneeme@gmail.com.

(mal)