Preeklampsia a príbeh statočnej Sofinky

Preeklampsia a príbeh statočnej Sofinky

Konať včas, vyšetriť včas je motto, ktorým si dnes celý svet pripomína osvetu ochorenia nazývaného preeklampsia. Všeobecne postihuje 5-10% tehotných žien a ideou kampane je zvýšiť povedomie o ochorení s cieľom odhaliť ho čo najskôr, aby liečba oddialila, prípadne odvrátila možné komplikácie. Tie totiž znamenajú vážne ohrozenie pre tehotnú ženu i jej bábätko. Pri príležitosti 22. mája, Svetového dňa preeklampsie, prinášame príbeh malej Sofie vyrozprávaný mamou Dominikou.

Diagnóza, ktorá nebolí

Preeklampsia – diagnóza, ktorá je nebezpečnou pre matku i dieťa. Cieľom osvetových kampaní je upozorňovať a informovať o čo najskoršom odhalení a odvrátení vážnych komplikácií. Nepodceniť ani markantné signály a dbať na prevenciu v každom ohľade. O to viac, že ide o mimoriadne vážny stav pre tehotnú ženu a jej bábätko, navyše ide o diagnózu, ktorá nebolí, diagnózu, ktorá v tichosti komplikuje zdravotný stav.

A tak to bolo aj v prípade mladej mamy Dominiky, ktorej tehotenstvo s prvým vytúženým dieťatkom bolo bezproblémové. Zvrat nastal v 32. týždni tehotenstva, kedy Dominiku začal trápiť vysoký krvný tlak, rozmazané chvíľkové videnie a opuchy nôh. „Pri návšteve lekára som z jeho pohľadu hneď vyčítala, že sa niečo deje. Maličká mala už slabé prietoky a nedochádzali jej živiny, navyše mi zistili aj bielkovinu v moči. Nasledoval prevoz do najbližšej nemocnice s perinatologickým centrom. Upokojovali ma tam, že po ustálení tlaku a potrebnými liekmi môžem porodiť aj o 2 týždne či mesiac,“ spomína si na prvé chvíle, kedy sa v prípade Dominiky a jej dcérky začala skloňovať možnosť predčasného pôrodu.

Zakročiť v správnu chvíľu

Ochorenie súvisí s chybnou placentáciou a komplikáciami v podaní mikrociev, ktoré zásobujú placentu. Vyskytuje sa v prípade 10-14% prvorodičiek a 5-7% viacrodičiek. Hlavným prejavom preeklampsie je zvýšený krvný tlak - hypertenzia matky, kedy je hranicou hodnota 140/90, spojený s únikom bielkovín do moču. Rizikovými faktormi vzniku preeklampsie sú preeklampsia v osobnej alebo rodinnej anamnéze, vek nižší ako 20 rokov alebo vyšší ako 40 rokov, obezita, viacplodová gravidita, tehotenská cukrovka či výskyt niektorých ochorení pred tehotenstvom (vysoký tlak krvi, cukrovka, bolesti hlavy, ochorenia obličiek).

Dôležité je nepodceniť signály a nezanedbať príznaky, keďže preeklampsia nebolí a postihnúť môže ženy v akomkoľvek veku a to aj bez toho, aby sa žena radila k rizikovej skupine tehotných či dovtedy trpela akýmikoľvek komplikáciami. Pri preeklampsii totiž hrozí nedostatočné zásobenie placenty krvou, na základe čoho dostáva dieťa menej kyslíka a živín. Môže to spôsobiť spomalenie jeho rastu, nízku pôrodnú hmotnosť, predčasný pôrod alebo až úmrtie plodu v maternici. Preeklampsia rovnako zvyšuje riziko predčasného odlúčenia placenty od steny maternice. Tento stav môže vyvolať silné krvácanie, ktoré ohrozuje život matky aj dieťa.

Dominika žiaden z náznakov, že sa niečo deje, nepodcenila. Malá Sofinka prišla na svet akútnou sekciou, keďže práve v tomto 32. týždni už kontrolované parametre ukazovali, že lekári musia zakročiť. „Bolo to v noci po jedenástej, keď už šlo o život mne i bábätku,“ opisuje Sofinkina mama, ktorá si zároveň spomína aj na prvé pocity po predčasnom pôrode: „Spomínam si na veľký pocit strachu o moju dcérku, nevedela som, čo sa bude diať. Za najhorší som považovala pocit neistoty, bezmocnosti, beznádeje a to, že som nemohla hneď vstať z postele a utekať za ňou.“

Liečba preeklampsie – ukončenie tehotenstva

Preeklampsia je ochorenie, ktoré je viazané len na tehotenstvo. Vzniká buď "de novo" po 20. týždni gravidity, alebo sa pridruží k hypertenzii, ktorá je diagnostikovaná už pred tehotenstvom, alebo pred 20. týždňom. Počas každej návštevy v poradni počas gravidity sa realizuje kontrola moču na prítomnosť bielkoviny a kontrola krvného tlaku. Rizikové pacientky a pacientky, u ktorých sú zistené hraničné hodnoty tlaku, si doma tlak sledujú a v prípade zvýšeného tlaku by mali včas podstúpiť liečbu. Jedinou liečbou preeklampsie vo vyššom štádiu tehotenstva, je jeho ukončenie. Preto včasné vyšetrenie a včasné odhalenie komplikácií môže odvrátiť vážne zdravotné problémy a ohrozenie tehotnej ženy i jej dieťatka.

Sofinka sa narodila ako 1420 g bábätko, bola malinká, ale, podľa slov jej hrdej mamy, bojovala. Po mesiaci na JISke boli Dominika s dcérkou presunuté do spádovej nemocnice a odtiaľ už mali len kúsok domov. „Nevyhli sa nám problémy predčasniatok ako umelá pľúcna ventilácia, chronické pľúcne ochorenie či problémy so srdiečkom, ale s postupom času sa so všetkým popasovala a po mnohých kontrolách, vyšetreniach u špecialistov je dnes zo Sofie akčné, usmievavé a šťastné 3,5 ročné dieťa, ktoré nám robí radosť a niekedy máme pocit že svojich rovesníkov dokonca vo viacerých veciach predbehla,“ približuje s láskou v slovách odvahu a povahu svojej dcéry, dnes už dvojnásobná mama Dominika.

K Sofii totiž vo februári pribudol braček Marko. „Veľmi som sa bála ísť do druhého tehotenstva, pomyslela som si, že keď máme prežiť to isté odznova, radšej to vzdáme. Ale potom sme na ´čo, keby a čo ak´ prestali myslieť, naladili sme sa pozitívne a pri druhom tehotenstve boli všetko v poriadku. V 36. týždni sa mi opäť objavil vyšší krvný tlak a pulz, ale nie každý vysoký krvný tlak znamená preeklampsiu,“ upozorňuje Dominika, ktorá však už bola pod dozorom, a povzbudzuje tak ostatné ženy. Marko sa narodil v 39. týždni a šťastná Sofia si tak plní zodpovednú úlohu staršej sestričky.

Dôležitá osveta

Celosvetová kampaň preto upozorňuje na toto závažné ochorenie nazývané preeklampsia a zvyšuje povedomie o možnostiach vyšetrení, ktoré v mnohých prípadoch môžu zachrániť hneď dva životy – život matky aj jej bábätka.

Preto majme na pamäti (nielen) v tomto čase heslo iniciatívy:

KONAŤ VČAS, VYŠETRIŤ VČAS!