Hroziaci predčasný pôrod
Nepodceňujte pravidelné prehliadky
Najdôležitejším preventívnym opatrením predčasného pôrodu sú pravidelné tehotenské prehliadky. Pri zistení, že hrozí predčasný pôrod, musí takto ohrozená žena zvyčajne ležať až do termínu pôrodu. Ak sú príznaky len mierne, lekári vám naordinujú pokojový režim a podávanie magnézia. Myslite však na to, že lekárske úkony, ktoré vám sú ordinované, predlžujú vaše tehotenstvo a každý deň je mimoriadne dôležitý. Niekedy je hospitalizácia aj dlhodobejšia, trvá niekoľko týždňov, v niektorých prípadoch aj niekoľko mesiacov. Ruky máte dopichané infúziami, telo „unavené“ od ležania, cnie sa vám za domovom, blízkymi – sú to prirodzené pocity, no vy musíte v sebe nájsť silu bojovať o každý deň na viac, dávajte si stále nové ciele, počítajte dni, ktoré je vaše bábätko v brušku. Aj napriek voľou neovládateľným myšlienkam, skracujte si tento čas čítaním, pozeraním myseľ-nezaťažujúcich filmov a seriálov, či písaním denníka.
Bolesti, krvácanie či odtok plodovej vody - vyhľadajte lekára!
Medzi závažné príznaky predčasného pôrodu patrí tlak a bolesti v podbrušku, ktoré môžu byť trvalé, alebo sa pravidelne opakovať, bolesti v krížoch, krvácanie či výtok z pošvy. Ak odtečie plodová voda, nie je možné už predčasnému pôrodu zabrániť.
Žena, u ktorej sa objavia tieto príznaky predčasného pôrodu, by mala byť dôkladne vyšetrená - dôležitý je rýchly odchod do nemocnice, prípadne privolanie rýchlej záchrannej pomoci. Vaginálnym vyšetrením lekár zistí, či nie je už vaginálny nález tak pokročilý, že sa predčasnému pôrodu nedá zabrániť.
Zvykne sa merať dĺžka maternicového hrdla a môže nasledovať CTG (kardiotokogram) vyšetrenie. CTG zaznamenáva okrem srdečnej aktivity plodu aj maternicovú aktivitu ženy. Medzi ďalšie vyšetrenia patrí výter z pošvy pre zistenie prípadnej infekcie.
Ak sú príznaky predčasného pôrodu intenzívne, ak sa krčok skracuje, začínate sa otvárať, či máte bolesti, v nemocnici vám budú vnútrožilovo podávať tokolytiká. Sú to lieky, ktoré oslabujú sťahy maternice.
Ak je predčasný pôrod neodvratný, lekári musia pripraviť bábätko na život mimo maternice. Ak ste medzi 24. a 34. týždňom tehotenstva, musia vám podať hormóny (kortikoidy) na vyzretie pľúc dieťatka. Lieky stimulujú tvorbu surfaktantu, ktorý sa vyvíja v posledných týždňoch tehotenstva. Je to tekutina, ktorej úlohou je čistiť dýchacie cesty a brániť spľasnutiu pľúcnych mechúrikov pri výdychu.
Strach, neistota, obavy
Hroziaci predčasný pôrod je stresujúcim faktorom pre mamu, otca a niekedy aj ďalšiu rodinu. Mamičky žialia za nenaplnenou tehotnosťou. Nie sú ešte pripravené starať sa o dieťa.
Milá mamička, pravdepodobne ste zažívali, alebo možno ešte zažívate tieto pocity. Zatiaľ, čo vy prežívate žiaľ a strach o život a zdravie dieťatka ohrozeného predčasným pôrodom, otecko dieťatka môže mať pocit bezmocnosti, lebo nedokáže ochrániť svoju rodinu a nevie ako pomôcť. Po fáze zármutku, nastupuje fáza hnevu - pýtate sa prečo ja, prečo moje dieťa, prečo musím ležať, prečo sa všetko skomplikovalo? Kto je vinný? Som to ja? Lekár? Manžel? Je to trest za niečo?
Milá mamička, aby ste mohli ísť ďalej a byť nápomocná svojmu dieťatku, musíte čo najskôr pochopiť a akceptovať danú realitu. Váš strach o udržanie dieťatka v brušku, sa teraz zmenil na strach o jeho život a zdravie. Situácia je však taká, aká je a musíte sa jej prispôsobiť. Neobávajte sa pýtať lekárov, čo máte robiť, nie ste jediná mamička, ktorú postihol hroziaci predčasný pôrod.
Dodržiavajte pokyny lekárov
Mamičky majú obavy o svoje deti aj pred ich narodením. Aj vy môžete pomôcť svojmu ešte nenarodenému dieťatku tým, že budete dodržiavať pokyny lekárov, budete ležať, dodržiavať vyváženú diétu a myslieť na to, aby sa vám čím skôr rozbehla mliekotvorba.