Gastroezofagový reflux
Čo je to vlastne reflux?
Ako gastroezofagový reflux (GER) označujeme situáciu, pri ktorej sa tekutý obsah žalúdka vráti - regurgituje - naspäť do pažeráka. Pažerák je časť gastrointestinálneho traktu - je to svalová trubica, ktorá spája dutinu ústnu a žalúdok. Prechod pažeráka do žalúdka označujeme ako dolný pažerákový zvierač.
Výskyt GER u nezrelých detí súvisí s viacerými faktormi: nezrelosť dolného pažerákového zvierača, poloha dieťaťa (v ľahu), typ stravy (tekutá), prekročenie kapacity žalúdka pri kŕmení tekutou stravou, spomalená pasáž žalúdkom a hltanie vzduchu počas kŕmenia. Ako deti rastú a vyvíjajú sa, tieto faktory sa menia a znižuje sa počet refluxových epizód.
Gastroezofagový reflux je u dojčiat, najmä v prvom mesiaci života, pomerne častý. Viac ako polovica všetkých detí má v prvých 5 mesiacoch života reflux, pričom príznaky vrcholia okolo 4 až 5 mesiacov a zvyčajne ustúpia do 9 až 12 mesiacov. Reflux žalúdočného obsahu do pažeráka môže byť sprevádzaný nevoľnosťou, vracaním, dráždivosťou, plačom a kašľom.
Kedy je potrebné spozornieť?
Ak sú prítomné rizikové príznaky: nepriberanie na váhe, opakované vracanie žalúdočného obsahu, projektilové vracanie (náhle, prudké vracanie veľkého množstva), vracanie zeleného alebo žltého obsahu, vracanie krvi alebo obsah žalúdka pripomína pomletú kávu, dieťa odmieta kŕmenie alebo jedlo, dieťa má krv v stolici, dieťa má sťažené dýchanie alebo neodznievajúci kašeľ, ak je veľmi dráždivé po jedle (neutíchajúci plač) alebo nemá dostatok energie – je potrebné lekárske vyšetrenie na vylúčenie inej príčiny vracania, alebo choroby, ktorá môže byť opakovaným refluxom spôsobená.
Je reflux dôvodom na obavy?
Vo väčšine prípadov nie je reflux u detí dôvodom na obavy rodičov. Nie je bežné, aby mal žalúdočný obsah takú aciditu, aby podráždil hrdlo alebo pažerák a spôsobil dieťaťu ťažkosti. Ani keď je GER častý, väčšinou neovplyvní rast a vývin dieťaťa.
U niektorých detí však môže ale viesť ku vzniku gastroezofagového refluxového ochorenia (GERD). GERD - opakovaný a častý reflux agresívneho obsahu žalúdka vedie k poruche ochranných mechanizmov pažeráka a k jeho poškodeniu. Môže dôjsť aj k vdýchnutiu regurgitovaného obsahu s kašľom a zhoršením dýchania po kŕmení.
Ako je odporúčané pri refluxe postupovať?
Ako prvý liečebný krok odporučí lekár rodičom konzervatívny postup, ktorý pozostáva z takzvaných režimových opatrení:
- Časté kŕmenie menšieho množstva jedla. U detí kŕmených z fľaše redukovať objem a ponúkať jedlo častejšie. Napríklad dieťaťu kŕmenému každé 3 hodiny (8x denne) po 30ml mlieka odporučíme podať každé 2 hodiny (12x denne) 20ml. Dávka mlieka za 24 hodín bude rovnaká.
- Dieťa dojčené kŕmiť počas jedného kŕmenia na jednom prsníku. Pri silnom prúde materského mlieka (silnom oxytocínovom reflexe) dieťa prikladať na prázdnejší prsník, ktorý si matka predtým (5-10 minút) odstriekala aby zmiernila najsilnejší tok materského mlieka.
Odporúča sa taktiež polohovanie dieťaťa počas dojčenia – šikmá poloha, prípadne vertikálna pronačná poloha alebo poloha na ľavom boku. Počas kŕmenia z fľaše je dobré dieťa udržiavať v zvýšenej polohe - približne 45 stupňov s podložkou. Po kŕmení dieťa polohovať v zvýšenej polohe do doby ústupu refluxu (pozn: nie je vhodné dieťa dávať počas spánku na klinovú podložku dlhodobo). Pozor – poloha na brušku sa odporúča iba v bdelom stave a nie v spánku pre riziko vzniku náhleho úmrtia dieťaťa - SIDS.
Ak nepomôžu režimové opatrenia, pristúpime v druhom kroku k zahusteniu mlieka:
- Dojčenému dieťaťu podá matka pred dojčením prípravok s obsahom karubínu (karobovej gumy) v odstriekanom materskom mlieku (môžeme samozrejme zvoliť aj alternatívny spôsob podania – na lyžičke alebo z pohárika). Prípravok zahustí žalúdočný obsah a zníži reflux žalúdočného obsahu do pažeráka. Neobsahuje lepok, laktózu ako bielkovinu kravského mlieka. Je možné ho pridať do ostriekaného materského mlieka, do dojčenskej výživy alebo do špeciálnej dojčenskej výživy. Taktiež aj do špeciálnej výživy pre nezrelé deti alebo do špeciálnych formúl určených pre deti s alergiou na bielkovinu kravského mlieka.
- Dieťaťu kŕmenému dojčenskou výživou môžeme ponúknuť antirefluxovú mliečnu výživu – na obale označenú AR (AntiRefluxová). Formuly majú patentovanú receptúru z karobovej gumy, ktorá účinne znižuje frekvenciu a závažnosť regurgitácie, čo bolo potvrdené aj klinicky. Kombinácia karobovej gumy a postbiotík udržuje optimálnu konzistenciu a častosť stolíc (takže mamičky sa nemusia u svojho dieťaťa obávať zápchy vzniknutej pri použití AR formuly), pridanie prebiotík GOS/FOS podporuje rast prospešných baktérií v čreve a stolica takto kŕmeného dieťaťa sa približuje stolici dieťaťa dojčeného.
- V prípade podozrenia, že GER môže byť spôsobený bielkovinou kravského mlieka, u dojčených detí odporučíme matke eliminačnú bezmliečnú diétu (matka vysadí mlieko a výrobky z neho). Deťom kŕmeným dojčenskou mliečnou výživou odporučíme mlieko s extenzívne hydrolyzovanou mliečnou bielkovinou alebo na báze aminokyselín, podľa odporúčania lekára. Takéto špeciálne formuly obsahujúce synbiotiká (kombináciu prebiotík a probiotík) dokážu zabezpečiť črevnú mikrobiotu podobnú dojčeným deťom ako aj mnoho ďalších klinických benefitov (redukcia zápchy a tvrdej stolice, nižší výskyt infekcií, redukcia kožných príznakov)
V treťom kroku môže lekár začať po predchádzajúcich vyšetreniach medikamentóznu liečbu – ordinuje lieky znižujúce pH žalúdočného obsahu alebo lieky, ktorú chránia sliznicu pažeráka.
* Článok bol vydaný s podporou spoločnosti Danone a značky Nutricia.