Purpurové srdce 2018

Purpurové srdce 2018

Ocenenie “Purpurové srdce” je tým najúprimnejším vyjadrením obdivu a vďaky za nezištnú, obetavú a častokrát nedocenenú pomoc rodinám.

Cena Purpurové srdce je celosvetovo vnímaný symbol a ocenenie za „zranenie“ v boji. Pôvodne sa udeľovalo vojakom, v poslednom období myšlienku prevzali rodičia nedonosených detí na celom svete.

Purpurové srdcia nedonosených detí sa ručne vyrábajú z českého skla a striebra, z ktorého sa razia mince. Sú silné ako všetky nedonosené deti, nie však také silné, aby vydržali tvrdý úder. Purpurová farba je kráľovská, farba kráľov a kráľovien a všetkých nedonosených detí. Strieborná slza je poctou tým predčasne narodeným, ktoré sme stratili.

Od roku 2012 malíček v spolupráci s partnermi organizuje slávnostný benefičný koncert, počas ktorého odovdzáva cenu Purpurové srdce osobnostiam, ktoré významne prispeli k zlepšeniu podmienok v starostlivosti, osvety atď. o predčasných pôrodoch a následnej starostlivosti o predčasne narodené deti. Ocenenia sú v nasledovných katergóriách:

  1. Osobnosť Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti - kandidáta navrhuje Neonatologická sekcia slovenskej pediatrickej spoločnosti

  2. Osobnosť verejného života - kandidáta navrhujú OZ malíček s Neonatologickou sekciou Slovenskej pediatrickej spoločnosti,  

  3. Osobnosť občianskeho združenia malíček - kandidáta navrhuje malíček

V roku 2018 ocenenia získali:

  1. Ocenenie pre osobnosť neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti: MUDr. Michal Jánoš,  z Novorodeneckého  oddelenia Fakultnej nemocnice v Žiline   

    Novorodencom zasvätil svoj život pred viac ako 40 rokmi a ako jeden z prvých pediatrov bol pri zrode, v tom čase nových odborov - neonatológie a perinatológie na Slovensku. Ako 32 ročný už viedol Novorodenecké oddelenie s 80 lôžkami. Na Novorodeneckom oddelení v Žiline pôsobil ako primár dlhých 30 rokov. Začínal v časoch, kedy technické vybavenie na oddelení často chýbalo a ako sám hovorí: „Trpel som. Lebo vedieť ako pomôcť, no nemať čím, je strašný pocit. Bojovali sme o každé možné technické zlepšenie a o každého nedonoseného novorodenca.“ Kolegovia si doktora Jánoša vážia pre jeho veľký zápal, otvorené srdce, kvalifikovaný a ľudský prístup.  

  2.   Ocenenie pre osobnosť verejného života: LIDL Slovenská republika, v.o.s. – prevzal Ing. Matúš Gála, generálny riaditeľ 

    V posledných 3 rokoch sa významne zlepšilo prístrojové vybavenie na všetkých neonatologických pracoviskách vďaka projektu „Dobré rozprávky“ spoločnosti LIDL. Cieľom projektu je podporiť čo najviac z 53 novorodeneckých pracovísk vo všetkých nemocniciach, ktoré na Slovensku umožňujú bezplatný pôrod. „Rozprávky učia deti, že dobro vždy zvíťazí nad zlom. Dobro však nad zlom víťazí aj v skutočnom živote, pokiaľ sa dobrí ľudia spoja a podajú pomocnú ruku tým, ktorí to potrebujú.” Za predošlé tri roky získali slovenské nemocnice vďaka zákazníkom LIDL prístroje v hodnote takmer 2,5 milióna. Aj v tomto roku pokračuje projekt rozprávok. Novorodenecké pracoviská tak získajú inkubátor, monitor a pulzný oxymeter - spolu v hodnote milión Eur. Tým získa každé neonatologické pracovisko kompletné vybavenie na starostlivosť o akékoľvek bábätko.

  3. Ocenenie pre osobnosť občianskeho združenia malíček:

    1. Mgr. Mária Drábiková

zdravotná sestra a žena s veľkým srdcom a šikovnými rukami. Jej veľkou vášňou je pletenie, háčkovanie a šitie. Toto svoje nadšenie vkladá do vyrábania vecičiek a pomôcok pre najmenšie deti. Spolupracuje a koordinuje skupinku žien so záujmom o pletenie a háčkovanie a v Žiline organizuje pravidelné stretnutia. Cieľom týchto stretnutí je učiť sa novým technikám, radiť si a zároveň výsledkom tohto snaženia je pomoc iným - pomoc predčasne narodeným deťom. Organizuje  zbierky pre Neonatologické oddelenia  na celom Slovensku. Šité, háčkované a pletené vecičky a pomôcky pomáhajú nielen zdravotníkom pri starostlivosti o drobčekov, ale slúžia aj ako psychická podpora pre mamky v ťažkých začiatkoch života dieťatka.  

  1. MUDr. Ľubica Pejhovská, primárka Novorodeneckej kliniky Mikuláša Rusnáka Lekárskej Fakulty Slovenskej Zdravotníckej univerzity a v Univerzitnej nemocnici Bratislava

Ocenenie Purpurové srdce udelilo o.z. Malíček pani doktorke Pejhovskej za jej výrazné prispievanie k zlepšeniu starostlivosti o nedonosené deti. Starostlivosť o novorodencov jej prirástla k srdcu ešte na pôvodnom pracovisku v Nemocnici Staré Mesto na Bezručovej ulici, ktoré ako prvé samostatné novorodenecké oddelenie v Československu poskytovalo špeciálnu starostlivosť nedonoseným deťom. Jej učiteľmi boli skvelí odborníci - zakladateľ pracoviska primár Rusnák, neskôr profesorka Huttová. Pod ich vedením sa doktorka Pejhovská stala uznávanou špecialistkou v problematike starostlivosti o novorodencov so zameraním na genetické syndrómy a dlhodobú starostlivosť o novorodencov. Jej citlivý prístup oceňujú kolegovia a rodičia malých pacientov.

  1. Klinika detskej oftalmológie Lekárskej  fakulty  Univerzity Komenského a Národného ústavu detských chorôb 

Klinika detskej oftalmológie sa od svojho vzniku v roku 1991 ako jediné pracovisko v Slovenskej republike špecializuje na očné choroby detského veku. Poskytuje komplexnú starostlivosť pre deti od narodenia do 18. rokov. Medzi najčastejšie ochorenia liečené na klinike patria strabizmus, glaukóm, katarakta, vrodené a dedičné chyby, tumory a retinopatia nezrelých detí. 

Vďaka snahe celého kolektívu a dobrej spolupráci s Oddeleniami patologických novorodencov a Detskou klinikou anestéziológie a intenzívnej medicíny sa klinika stala špičkovým pracoviskom jediným na Slovensku, ktoré lieči pacientov s retinopatiou nedonosených detí.