Alexander a jeho príbeh

Alexander a jeho príbeh

Alexandrov príbeh začal príliš skoro... Narodil sa ako krehké bábätko v 24. týždni tehotenstva, s váhou 750 g a dĺžkou 31 cm. Bábätko do dlane, ktoré od prvého okamihu muselo zvládať neľahký boj o svoj život a zdravie. Predčasný pôrod v tak skorom týždni so sebou nesie príliš veľa nástrah a komplikácií čo sa zdravia bábätka týka a jeho prognóz do budúcnosti. Avšak Alexander a jeho rodičia sú dôkazom, že láska a odhodlanie nepoznajú žiadne prekážky a napriek náročnému stavu sa so všetkým statočne spoločne pasujú. Prajeme im preto z celého srdca len to najlepšie.

Na hranici života

Alexander sa narodil vo veľmi skorom týždni, ktorý sa v prípade predčasne narodených detí označuje za hranicu životaschopnosti bábätka. 750 gramový chlapček zvíťazil - žije. Avšak tento skorý príchod na tento svet si vyžiadal svoje následky.

"Hneď, ako sa Alex narodil, viedol svoj boj o život. Po pôrode bol oživovaný, 23 dní strávil pripojený na pľúcnej ventilácií a v umelom spánku a nato nám oznámili, že nastalo zakrvácanie do mozgu, a to najvyšší 4. stupeň," opisuje mimoriadne náročné obdobie mama Katka.

Náročná cesta

Nebola to však jediná správa, ktorou sa lekári rodičom prihovorili ohľadom zdravotného stavu ich malinkého synčeka. "Následne sa začal tvoriť hydrocefalus a po troch týždňoch svojho života už bol operovaný. Do hlavičky mu dali rezervoár, ktorý mal odviesť nahromadenú krv," opisuje mama Katka. Navyše mal podľa jej slov nevyvinuté sietnice, ductus, ktorý našťastie zmizol po pár dňoch, Alexovi bola diagnostikovaná detská mozgová obrna a pasoval sa aj so zakrvácaním do pľúc.

Prvé tri mesiace svojho života strávil na detskej Neonatológii JIRS v Rooseveltovej nemocnici Banskej Bystrici. Ďalšie mesiace strávil rovnako v prostrední nemocničných oddelení - najskôr ho prevážali do Bratislavy na Kramáre, kde podstúpil prečistenie mozgových komôr. Taktiež tam 5-krát podstúpil operáciu a zavedenie VP shuntu.

Nepretržitá domáca starostlivosť

Po pol roku bol Alexander prepustený do domácej starostlivosti s kyslíkovým prístrojom, sondou na kŕmenie a množstvom liekov. "Kvôli jeho diagnózam mal byť ležiacim, používať kyslíkový prístroj a papať cez sondu, napriek všetkým prekážkam sme bojovali a stále bojujeme o jeho budúcnosť a za mesiac sme ho naučili prijímať stravu cez ústa a k tomu si začal dýchať sám a kyslíkový prístroj už nepotreboval," hovorí o veľkých pokrokoch a významných míľnikoch Alexova mama.

V januári roku 2020 absolvoval vyšetrenie očí, kde mu zistili, že má vážne poškodenie sietnic a následne musel ísť na veľmi náročnú operáciu. "Následkom operácie otvoril oči až po dvoch mesiacoch, žiaľ, operácia nepomohla a Alex prišiel o zrak úplne. Po pár mesiacoch od operácie bol na EEG hlávky a výsledok bol: základné štádium epilepsie a k tomu mu predpísali špeciálny sirup, ktorý užíva do dnes. Alexander má 2,5 roka je ležiaci, nevidí ale aj napriek tomu ho milujeme a bojujeme ešte stále ďalej a ďalej," opisuje súčasný Alexandrov stav, ktorý si vyžaduje neustálu starostlivosť a špeciálnu terapiu, jeho statočná mama.

Napriek náročnej ceste prajeme rodine veľa zdravia, čo najviac šťastia a krásnych spoločných chvíľ.

Ak Vás Alexandrov príbeh zaujal a radi by ste pomohli rodine, ktorá chce svojmu synčekovi dopriať to najlepšie, aby mohol - aj napriek jeho problémom a komplikáciám - rásť v láske a šťastí, ich príbeh nájdete aj na portáli ĽudiaĽuďom.sk .

Ďakujeme.

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.