Bojovníčka menom Natálka

Bojovníčka menom Natálka

Krehké statočné dievčatko, ktoré sa narodilo v 24. týždni tehotenstva ako polkilové bábätko. Svoje miesto na svete si napriek viacerým komplikáciám statočne vybojovala. Prostredníctvom OZ malíček si našla svoju spolubojovníčku a ich maminy zároveň spriaznené duše, ktoré sa vzájomne podporovali, tešili z radostí a delili o starosti... aj takéto príbehy píše život predčasne narodených detí a ich rodín. Natálku už z nemocnice prepustili a so svojimi rodičmi vstúpi no nového roka spoločne, v ich milujúcom domove.

Natálka sa narodila v 24. týždni tehotenstva s váhou 560 g a dĺžkou 27 cm. Bolo to nečakané a rodičia neboli na také niečo pripravení. „Dokonca až do tej chvíle, ako sa to stalo, som ani netušila, že také malinké a nezrelé dieťatko dokáže už prežiť mimo maternice,“ opisuje svoje pocity mama Vierka, ktorej tehotenstvo bolo komplikované hneď od 7. týždňa. Ako spomína, prvé tri mesiace preležala kvôli krvácaniu a keď už si budúci rodičia mysleli, že to najhoršie je za nimi, nečakane ich prekvapila ťažká preeklampsia, ktorá vyústila až do help syndrómu a odrazu bojovali o život obe.

„Keď ma po dvoch hodinách prevážali z operačnej sály a otvorila som oči, jediné, čo mi utkvelo v pamäti, boli slová: ´Je to dievčatko a žije.´ Bolo to v tej chvíli to najdôležitejšie v mojom živote, no to som ani netušila, čo nás čaká,“ hovorí Natálkina mama o prvých momentoch po predčasnom pôrode. Stále si totiž myslela, že jej malinká dcérka musí iba pribrať a narásť, no pravda bola taká, že bola extrémne nezrelá, ako malé jabĺčko. „Keď som ju prvýkrát uvidela takú malinku a krehkú, všade mala množstvo hadičiek a zabalená bola v igelite, zrútil sa mi celý svet. Bol to neopísateľný strach o jej život a bezmocnosť. Išla som si oči vyplakať,“ spomína.

Ako to však u extrémne nezrelých predčasniatok býva, postupne začali komplikácie so srdiečkom, infekcie, dlhodobé užívanie ATB, nedostatočne vyvinuté pľúcka si vyžadovali pľúcnu ventiláciu, ktorá však okrem toho, že pomáhala - aj poškodzovala a Natálka potrebovala hrudné drene. „V dôsledku toho Natálka bola mesiac na UPV a neskôr na podpornom dýchaní, kyslíkovú podporu však potrebovala ešte ďalších 115 dní,“ vysvetľuje závažnosť zdravotného stavu jej krehunkého bábätka.

Natálka má za sebou dve operácie očiek, keďže sa u nej rozvinula retinopatia. „V tomto období som prestala myslieť na svet okolo nás a celým mojim svetom sa stala ona, každý jeden deň som pri nej stála a povzbudzovala ju, aj keď ma srdce bolelo takto ju vidieť, ale nedovolila som jej vzdať to… bojovali sme spolu a naša láska nás spájala… no nad všetkým bol Boh, ktorý nám požehnal tento zázrak života a viedol ruky všetkých láskavých lekárov a sestier, ktorí nám neustále pomáhali a podporovali nás, zo srdca im ďakujeme,“ hovorí s dojatím a vďakou mama Vierka.

Ako dodáva, vďaka nim sa dozvedeli o Malíčku a vďaka OZ malíček o príbehoch takých drobčekov, ako je ich Natálka. Vďaka Malíčku sa totiž dozvedeli o dievčatku menom Viktorka narodenej jeden deň pred ich Natálkou, v rovnakom gestačnom týždni a podobnými mierami, dokonca v tej istej nemocnici. „Vďaka malíčku sa dievčatká spoznali, ich maminy spriatelili a spoločne sa podporujeme a tešíme z každého pokroku našich detí. Dali ste nám obrovskú nádej. Zázraky sa dejú tým, ktorí v nich veria,“ dodáva nádej ďalším rodičom, ktorí si prechádzajú rovnakou cestou s ich predčasne narodeným bojovníkom, „pretože sama viem, ako som s nádejou hľadala čo i len jedinú vetu na internete, kde detičky z 24. týždňa tehotenstva s takýmito problémami prežili a chytala som sa aj stebla trávy a každej informácie,“ dopĺňa hrdá mama Vierka.

Dnes má Natálka 5 mesiacov, no to jedno úžasne dievčatko. "Po 159 dňoch sme už doma z nemocnice, síce s kyslíkom, no dostali sme ten najkrajší darček pod vianočný stromček. Dnes váži Natálka 3100 g a všetkým spolubojovníkom a ich rodičom prajeme veeeeľa síl, zdravíčka, viery a odhodlania," želá mamina plná šťastia a radosti na sklonku kalendírnych rokov aj ďalším rodinám.

Toto je príbeh malej Natálky, ktorej rodičia sú hrdí na to, že práve im sa narodilo také výnimočné dievčatko, princezná bojovníčka. Každej maminke by Vierka rada odkázala, že tieto deti sú také silné, akú v nich máme vieru my sami a keď lekári povedia, že tu pomôže len zázrak, tak zázraky sa dejú… „Ak veríte svojim deťom, milujete ich z celého srdca a nepochybujete o nich, ani keby sa dialo aj to najhoršie, dokážete spolu aj nemožne, pretože oni to cítia, že už ste jeden tím ️ Sú to neskutoční bojovníci,“ dodáva na záver Vierka.

Ďakujeme rodine malej bojovníčky, že sa s nami podelila o ich príbeh. Natálke prajeme veľa zdravia a spolu s jej rodičmi čo najviac radostných chvíľ a rodinného šťastia.

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.