Dominika

Dominika

Dominika sa narodila v 24. týždni tehotenstva s hmotnosťou 730g a 31 cm (22.9.2009) z dvojvaječných dvojčiat. Pôvodný termín pôrodu sme mali 7.1.2010. Chlapček bol po pôrode mŕtvy. Podarilo sa jej schudnúť na 680g. Prešla si v hojnom počte zápalmi. Na 20. deň ju ako 700gramovú operovali pre invagináciu tenkého črievka, kde jej následne odstránili 8cm črievka a urobili ileostómiu. Operácia bola náročná, pretože jej zlyhávali orgány a museli ju oživovať. Ale je to bojovníčka a dala sa dokopy. Neskôr mala rôzne infekcie a zápaly pľúc, čo tiež aj s doktormi zvládli bravúrne.

V 31. týždni bola operovaná pre retinopatiu nedonosených. Operácia dopadla úspešne. Potom bola pauza a Domuška zbierala gram po grame. A dočkali sme sa aj odchodu domov. Pustili nás 31.12.2009 s váhou 2100g a 42cm. Veľmi sme sa tomu tešili, no nie na dlho. Čakalo nás veľa kontrol, medzi ktoré patrila aj pneumológia, kam sme išli 15 dní po prepustení. A hneď si nás tam aj nechali. Skončili sme na kyslíku a odišli sme s ním už aj domov. Nuž a kyslík nám robí spoločnosť dodnes, ale našťastie iba v prípade núdze. Na oxigenoterapii bola zhruba rok. Žiaľ choroby nás veľmi neobchádzali a tak sme boli dosť často v nemocnici. Okrem iného taktiež aj pre papanie, lebo Domka veľmi rada držala hladovku. Až kým sa to znepáčilo našej pani chirurgičke a vyslala nás na operáciu, pretože sme nepriberali. Vo veku osem mesiacov, s váhou 3500gramov sme podstúpili ďalšiu operáciu. Zatvorili nám vývod na brušku. Bohužiaľ sa to skomplikovalo tým, že jej zrástli črievka o seba a taktiež aj s pečeňou. Tak sa nám to snažili 5 hodín oddeľovať kúsok po kúsku.Zároveň nám odstránili aj slepé črievko aby sa nemuselo neskôr náhodou otvárať bruško. Dodnes držíme poctivo bezzvyškovú diétu.

A tak dosť často zvracia, aj keď teraz je to už menej, ako to bývalo kedysi. Dva mesiace po tejto operácii sme absolvovali ďalšiu operáciu, chvalabohu menej náročnú. Mala veľký hemangióm, kde sa jej narušil povrch a musel ísť hneď preč. Našťastie bol iba pod povrchom kože na 10 centimetrovej ploche a nie hlbšie. To bola naša posledná operácia a dúfam, že to tak aj zostane.Neskôr nám bola zistená spina bifida, ktorá nám našťastie nerobí zatiaľ problémy.

Dnes máme 34 mesiacov. Váhu 9 kg a 80cm. Domka je na pohľad zdravé a úžasné dieťa.

Miroslava a Dominika

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.