Malý Miško porazil NEC
Nekrotizujúca enterokolitída (NEC) je veľmi vážna diagnóza, ktorá postihuje najmä predčasne narodené deti. Ide o zápal čreva, pri ktorom dochádza k odumieraniu jeho časti alebo celého čreva, zanecháva dočasné i trvalé následky, no žiaľ, NEC je v mnohých prípadoch aj príčinou úmrtí. K zníženiu rizika vedie podávanie materského alebo darcovského mlieka z banky. Toto ochorenie bolo diagnostikované aj malému Miškovi, ktorý sa na svet vypýtal v 25. týždni tehotenstva. Prešiel si veľkými a náročnými prekážkami, avšak dnes po nich zostala “len” jazva na brušku. Pri príležitosti Svetového dňa o povedomí NEC sa s nami Miškovi rodičia podelili o ich príbeh.
Miško sa narodil pred štyrmi rokmi s mierami 750 g a 32 cm. To, že prišiel na svet v 25. týždni tehotenstva znamenal pre jeho zdravotný stav veľké nástrahy. "Približne po vyše mesiaci života sa Miškov stav výrazne zhoršil. Zvýšili sa mu zápalové parametre a objavila sa vážna infekcia. Preto lekári spravili rozbor krvi a výsledky ukázali vysoké CRP a PCT, spravené mal aj kultivácie. Na druhý deň bola zaznamená už aj krv v stolici a všetky príznaky postupne viedli k diagnóze nekrotizujúcej enterokolitídy,” opísala prvý “kontakt” s touto diagnózou Miškova mama Katrin, čím vymenovala základné príznaky ochorenia – zväčšenie bruška, problémy s vyprázdňovaním, krv v stolici a pod.
V mnohých prípadoch je nutný chirurgický zákrok, ako to bolo v prípade Miška. “Popri zápale čreva sa mu pridružil aj zapál pľúc v dôsledku príliš dlhej závislosti na umelej ventilácii. Vyšetrenie kontrastnou látkou, aby sa zistila priechodnosť čriev, sa skomplikovala, keďže z dôvodu pretrhnutia hrubého čreva sa mu vyliala do dutiny brušnej,” zaspomínala si na ťažké chvíle Katrin. Na 49. deň života tak bolo nutné urobiť Miškovi chirurgický zákrok.
Zákrokom sa časť poškodeného čreva odstráni a po istom čase sa zdravé, nepoškodené časti u takýchto prípadov opätovne spájajú. “Operácia trvala približne tri hodiny a bolo počas nej potrebné odstrániť tretinu hrubého čreva a vytvoriť vývod – kolostómiu. Časť hrubého čreva bola zaslepená a následne preplachovaná fyziologickým roztokom na jeho správne vyživovanie, aby sa neskôr mohlo črevo znova spojiť,” vysvetlila detaily Miškovho prípadu jeho mama.
Po operácii sa Miškov zdravotný stav začal stabilizovať a pomaly sa pristupovalo k “naštartovaniu” čriev. “Najskôr ho začali rozkrmovať čajom a keď ho stoleroval, lekári prešli na materské mlieko. Počas pobytu v nemocnici sme sa naučili starať o stómiu a tiež robiť výplachy zaslepenej časti čreva. Táto procedúra ošetrovania vývodu i výmeny potrebných komponentov výrazne komplikovali Miškove pohyby, ako aj manipuláciu s ním. Ale najdôležitejšie je, že črevo fungovalo,” povedala k stavu po operácii Katrin.
V mnohých prípadoch je po operačnom zákroku potrebné totiž vyviesť stómiu, ktorá slúži na odvedenie obsahu čriev cez brušnú stenu, a ktorú lekári uzavrú po nejakom čase. Vývod je často dočasným stavom a v prípade tohto malého hrdinu sa jeho zdravotný stav približne po 8 mesiacoch od operácie natoľko zlepšil, že chirurgovia mohli pristúpiť k oklúzii (uzavretiu) kolostómie a opätovnému napojeniu hrubého čreva na konečník. “Tým sa výrazne zvýšila kvalita Miškovho života,” zdôraznila jeho mamina a dodala, že veľká vďaka patrí aj všetkým lekárom v nemocniciach Antolská a Kramáre za starostlivosť o Miška a za záchranu jeho života pri tejto, život ohrozujúcej diagnóze, ktorá v ich prípade mala šťastný koniec.
O šťastnom konci táto rodina nehovorí náhodou, keďže počas ich boja o synčekov život a zdravie sa stretli s ďalšími rodičmi, ktorí taktiež bojovali s diagnózou NEC u ich detí. Žiaľ, viaceré jej podľahli. Preto Miškov otec Michal odkazuje všetkým, ktorí si touto cestou prechádzajú, aby sa nezamýšľali nad trvalými alebo dočasnými následkami ochorenia. "Uvedomte si, že je to život ohrozujúci stav, ktorý je treba napraviť za každú cenu. Aj za cenu stómií, vstrekovania výživy priamo do čreva, jeho preplachovania či stómických sáčkov, ktoré obmedzujú komfort. Lebo v prvom rade ide o život,” dodal na záver Michal.
(mal)