Hrdina menom Jakubko

Hrdina menom Jakubko

Rodina s dvomi deťmi, 14-ročnou Viktóriou a 6-ročným Adamkom sa už svojho nového člena rodiny nevedeli dočkať. Keďže doterajšie tehotenstvá mamy Miriam prebiehali bezproblémovo, nikto nečal, že Jakubko sa narodí vo veľmi skorom týždni. Je to však bojovník a napriek náročnej ceste a viacerým komplikáciám sa dnes rodina teší z každého úspechu, z každého nového dňa, kedy malý Kubko napreduje a dokazuje, že sa mu na tomto svete páči. Rodine ďakujeme za ich príbeh a želáme hlavne veľa zdravia, dobrých správ a rodinného šťastia.

Komplikácie od 22. týždňa

"Zo začiatku šlo všetko ukážkovo a čo sa tehotenstva týka, bolo všetko v poriadku ,ale od 22. týždňa sa mi začal zvýšovať veľmi tlak až nad hraničné hodnoty, čo samozrejme nie je v poriadku ani za bežných okolností," spomína mama Miriam. Koncom marca 2021 bola čoskoro trojnásobná mama na poradni, kedy sa už v moči objavila bielkovina a tak nasledovala okamžitá hospitalizácia a následný prevoz do najbližšieho perinatologického centra.

"Nakoniec sme to spolu 2 v 1 potiahli do 28. týždňa, kedy sa už hodnoty tlaku nedali udržať, pridružilo sa krvácanie a kontrakcie a nasledoval akútny cisársky rez," opisuje náročné chvíle Miriam. Malý Bojovník Jakubko tak prišiel na svet po polnoci s váhou 860g a 31cm. "Od začiatku to mal Jakubko ťažké, nakoľko nedýchal a museli ho oživovať a intubovať," dodáva so skľúčeným hlasom. Miriam svojho malinkého synčeka videla až na ďalší deň, keď už boli ako tak obaja stabilizovaní, ale Jakubko mal toho ešte stále veľa pred sebou.

Na svet prišiel bojovník

"Ten pohľad, keď som ho prvyklrát uvidela, mi podlomil kolená. Nikdy by som nepovedala, že aj také dieťa do dlane môže žiť. Nasledujúce dni boli veľmi rozhodujúce. Od prvého dňa toleroval moje mlieko," približuje prvé dni po narodení syna hrdá mama. Ďalšie dni a týždne boli podľa jej slov veľmi stresujúce, ale nakoniec sa bojovníček Jakubko rozhodol, že je to silný chlapček a on to svetu ukáže.

Na 73. deň života Jakubko začal dýchať sám bez pomoci a prístrojov, a už rodičia nepochybovali, že ich synček im dáva signál jeho postupnej pripravenosti ísť s nimi domov.

Nič nie je nemožné

Problémy, aké sa spájajú s predčasným príchodom dieťatka na svet, sa nevyhýbali ani malému Jakubkovi, v Bratislave podstúpil operáciu očí kvôli diagnóze retinopatia nedonosených, tá však podľa slov Miriam dopadla na výbornú a na
105. deň života ich statočného Jakubka si ho konečne spolu odnášali domov.

A čo pomáhalo rodine? "Každodenné modlitby za prežitie a zdravie nášho bojovníka, ktoré boli vypočuté. Jakubko je tu s nami, hoc si prežil v nemocnici kadejaké vyšetrenia a neisté prognózy. Ale dôležité je, že žije a je tu s nami. A môj odkaz pre ďalšie mamičky, ktoré si tým prechádzajú znie: treba veriť našim detičkám. Veriť a modliť sa," dodáva na záver Jakubkova mama.

Jakubko má aktuálne vo svojich štyroch mesiacoch 4.520 g a 53 cm.

Prajeme rodine len to NAJLEPŠIE!

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.