Svetový týždeň dojčenia - materské mlieko

Svetový týždeň dojčenia - materské mlieko

Materské mlieko je najlepšou výživou nedonosených bábätiek a zohráva veľkú úlohu pri ich náročnom a krehkom štarte do života. Väčšina predčasniatok je však kvôli svojmu závažnému zdravotnému stavu kŕmená najskôr výživovou sondou a veľký význam v prvých dňoch pri rozbehnutí laktácie u mamy má odsávačka materského mlieka. Najskôr je pomocníčkou pri prvých, doslova, kvapkách mlieka, neskôr spoločníčkou pri prechode na plnohodnotné dojčenie. Mlieko od mamy je to najviac a každá jeho kvapka sa ráta. Okrem nespočetného množstva obranných a výživných látok obsahuje aj veľa sily a lásky, ktoré pomáhajú bábätkám zvládať ich náročný boj na ceste za ich zdravím a rodinným šťastím.

Štart do života

Mlieko od mamy je tým najprirodzenejším elementom, ktorý „príroda“ namiešala pre štart do života malinkých bábätiek. Je najlepšou výživou, akú môže dieťatko dostať. O to viac, ak ide o deti po predčasnom pôrode, o bábätká, ktoré sa narodili v nízkom gestačnom týždni a s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Preto je nesmierne dôležité, aby mamy začali s naštartovaním laktácie čo najskôr po pôrode (aj v prípade cisárskeho rezu) a aj napriek dočasnému odlúčeniu od bábätka, mu prostredníctvom mlieka pomohli zabezpečiť čo najlepší štart do ich života.

Vo všeobecnosti sa zloženie materského mlieka mení podľa potrieb dieťaťa v priebehu dňa i počas dojčenia tak, aby poskytovalo dieťatku všetky zložky potrebné pre jeho optimálny rast a vývin. A tak aj telo matky reaguje na okolnosti predčasného pôrodu a zloženie mlieka zodpovedá potrebám nedonosených bábätiek. Ide teda nie len o potravu, ale aj ochranu pred rôznymi infekciami, podporu jeho rastu a vývoja, podporu dozrievania orgánov a celkového zdravia.

Mozog

Mlieko žien, ktorých deti sa narodili predčasne, reagujú na predčasný pôrod aj zložením mlieka. To aj v malinkých dávkach – pri prvých kŕmeniach hovoríme naozaj často o kvapkách – poskytuje ich bábätku výhody v podobe väčšieho množstva bielkovín, tukov, voľných aminokyselín a sodíka, sacharidov a pod. Podporuje aj tvorbu hormónov, ktoré regulujú jeho rast.

Predpokladá sa, že materské mlieko obsahuje až 300 rôznych dôležitých a jedinečných zložiek dôležitých práve pre správny vývoj mozgu. Predčasné materské mlieko tiež obsahuje dôležité mastné kyseliny podporujúce rast a vývin mozgu a sietnice oka, ktoré sa v tomto období rýchle vyvíjajú, avšak už v prostredí mimo maternice. Výskumy potvrdzujú, že pri výžive mliekom vlastnej matky majú nedonosené deti vyššiu mentálnu úroveň a majú lepší zrak.

Nutričné hodnoty a trávenie

Mlieko od mamy je ľahko stráviteľné a nezaťažuje ešte nezrelé orgány dieťatka, pričom obsahuje všetky dôležité zložky, ktoré sú potrebné pre jeho rast a zdravý vývin. V predčasnom materinskom mlieku sa nachádza aj veľa dôležitých cukrov, ktoré sú

zdrojom výživy nedonoseného dieťaťa a súčasne chránia osídlenie jeho čreva pred nebezpečnými baktériami. Mliečny cukor - laktóza, po premene na glukózu, je ľahko využiteľným zdrojom energie pre každú bunku.

Takéto mlieko obsahuje aj dôležité minerály, vitamíny, rastové faktory a ochranné látky, ktoré umožňujú rýchly rast nedonoseného dieťatka a chránia ho pred život ohrozujúcimi infekciami.

Aspekty k zdravej budúcnosti

Mledzivo, prvá tekutina poskytovaná matkami počas prvých dní po narodení, je bohatá na základné imunologické a vývojové zložky. Materské mlieko chráni deti pred gastrologickými a respiračnými infekciami. Mlieko od mamy znižuje riziko NEC (nekrotizujúca enterokolitída) a akútneho zápalového ochorenia čriev. K imunologickým faktorom tiež patrí ochrana pred respiračnými ochoreniami a sepsou.

Materské mlieko má aj psychologický aspekt a to v prípade kontaktu koža na kožu (klokankovanie) a počas dojčenia, kedy dáva dieťaťu a matke pocit emocionálnej blízkosti. Tento kontakt matky s dieťaťom mu navyše pomáha stabilizovať srdcovú frekvenciu, saturáciu a frekvenciu dýchania. Klokankovanie navyše znižuje popôrodnú depresiu v prvých dňoch a týždňoch po narodení dieťatka.

Dojčené deti sú vystavené nižšiemu riziku syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) a po cisárskom reze je dojčenie či odsávanie obzvlášť dôležité pre telo ženy, keďže tento proces pomáha maternici „stáčať“ sa do pôvodnej veľkosti. K dlhodobým účinkom dojčenia sa radí aj znížené riziko nadváhy a obezity u dospelých, nižšie riziko cukrovky typu II a vysokého krvného tlaku v neskoršom živote. Niektoré štúdie tiež preukázali zníženie rizika vzniku astmy, atopickej dermatitídy či ekzému u dojčených detí.

Text bol spracovaný aj vďaka údajom z EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants). Článok bol pod názvom "Kvapky života" uverejnený v Časopise Malíček, 2. ročník, č. 1, s. 15, ISSN 2729-935X.