Bol raz jeden malíček

Bol raz jeden malíček

Milí rodičia predčasniatka,

dostáva sa Vám do rúk kniha, ktorá Vám má pomôcť nájsť vhodné slová v náročných chvíľach – chvíľach, kedy Váš malý hrdina či hrdinka bojujú o svoje zdravie a o svoje miesto v tomto veľkom svete.....

Týmito slovami sa prihovára autorka knihy Bol raz jeden malíček rodičom predčasne narodených detí, ktorým má táto kniha pomôcť prekonať náročné chvíle počas hospitalizácie ich bábätka. Kniha bola súčasťou crowdfundingového projektu OZ malíček pri príležitosti 10. výročia založenia združenia, ktorý mal umocniť blízkosť dieťaťa a jeho rodiča. Preto OZ malíček v duchu svojej filozofie, že rodič je pre dieťa súčasťou tej najlepšej starostlivosti, venovalo spolu s knihami do šiestich slovenských perinatologických centier aj tridsať špeciálnych kresiel na klokankovanie.

"Kniha je nielen povzbudivým príbehom predčasniatka, ale predovšetkým oporou v najťažších chvíľach v živote rodiny. Chce byť slovami, ktoré mnohokrát rodičia pri inkubátore nedokážu nájsť, slovami nádeje a odvahy pre rodičov a deti, ktorí v týchto chvíľach bojujú o svoju budúcnosť v nemocniciach a ktoré umocnia blízkosť rodiča a jeho bábätka aj v čase klokankovania,“ hovorí predsedníčka OZ malíček Ľubica Kaiserová.

Celková suma, ktorou bola kampaň podporená, bola 8 102 eur. Propagačná kampaň trvala 45 dní a projekt podporilo 251 individuálnych darcov, firiem a partnerov.

16-stranová plne ilustrovaná kniha v podobe leporela pomáha navyše stimulovať očné svalstvo a zrak dieťaťa vďaka sýtym farebným kontrastom a jednoduchým obrázkom. A vďaka priestoru na prvú fotku či odtlačky rúčky či nožičky a na zapísanie prvých významných míľnikov, sa kniha stane aj "pamätníkom" pre rodičov a ich dieťa počas jeho hospitalizácie. Svoje pevné miesto si nájde aj v knižnici starších detí, vďaka čomu mu môžu jeho rodičia priblížiť ich spoločnú cestu za rodinným šťastím.

Autorkou knihy je Veronika Kmetóny Gazdová, členka OZ malíček a mama Mária narodeného v 27. týždni tehotenstva. Ilustrácie v knihe sú dielom Lenky Šnelcerovej, krstnej mamy Jakubka narodeného v 25. týždni tehotenstva. Námet aj realizácia teda vychádza z hĺbky srdca tých, ktorí si ťažkým obdobím boja o záchranu krehkého bábätka a nekonečných dní, týždňov až mesiacov odlúčenia prešli.

Rodičia sa mnohokrát cítia byť bezbranní a majú pocit, že svojmu bojovníkovi či bojovníčke nevedia pomôcť. Opak je však pravdou. Ich prítomnosť, blízkosť, dotyk, hlas a nekonečná láska sú zo strany rodiča tým najlepším liekom.

Súvisiace odkazy: Blízkosť je liekom

Video ku knihe dostupné na: Bol raz jeden malíček

V prípade Vášho záujmu o knihu Bol raz jeden malíček nás neváhajte kontaktovať a napíšte nám email na adresu: info@malicek.sk