Denník prvých spomienok

Denník prvých spomienok

Príbehy bábätiek do dlane sú každá rozmanitou a jedinečnou knihou života. Detičky z nemocníc putujú do náruče svojich rodičov, niekedy je milujúca náruč rodiča len jedna, niektoré bábätká však nájdu všetku lásku a bezpečný domov v náhradnej starostlivosti. Kým však dieťa príde k svojej novej rodine, vzniká akási medzera v jeho živote, kapitola, ktorá ale vďaka denníkom od OZ malíček nezostáva prázdna.

Po pôrode sú deti, ktoré čakajú na svoju novú rodinu, zväčša umiestnené v nemocniciach na rovnakom oddelení ako rizikoví novorodenci a predčasniatka. Preto OZ malíček myslí aj na nich a do nemocníc pravidelne venuje denníky prvých spomienok. Sestričky i lekári na oddeleniach do nich zaznamenávajú prvé dni života bábätiek do momentu, kým sa začne písať kapitola dieťatka s jeho novou rodinou.

Zdravotné sestričky aj lekári s láskou zapĺňajú stránky tohto pamätníka rôznymi poznámkami, odkazmi či novinkami v živote bábätka. Aby v deň, keď si ho vezmú jeho noví rodičia, nechýbalo nič od jeho príchodu na svet a aby mali aj oni spomienky na prvé momenty ich bábätka, aj keď ešte nebolo s nimi.

Vďaka denníčku tak deti putujúce do náhradných rodín majú zaznamenajú svoju prítomnosť, kým spolu s milujúcimi rodičmi s láskou vykročia na cestu ich spoločnej budúcnosti.

Počas roka venujeme do slovenských nemocníc cca 60 ks denníkov. Ich autorkou je Tatiany Dragošek, ktorá pri ich tvorbe myslela o.i. aj na priestor pre fotografiu. Denník prvých spomienok nadväzuje na projekt Bez kufríka neodídem.

...nech je každá kapitola v živote bábätka naplnená láskou a sprevádzaná milujúcou rodinou.