Ako znížiť riziko infekcií

Ako znížiť riziko infekcií

Predčasniatka majú príliš krehkú imunitu a nedokážu sa s nástrahami vírusov či rôznych baktérií častokrát vysporiadať tak, ako donosené bábätká. Aby sa znížilo riziko, že vaše dieťa dostane nejakú infekciu, dbajte na to, aby každý vo vašej domácnosti vedel, že je dôležité, aby si členovia rodiny a návštevníci dôkladne umyli ruky skôr, ako sa budú dieťatka dotýkať. Držanie bábätka je správne podporiť, ale obmedzte množstvo ľudí, ktorí vaše dieťatko bozkávajú, na najbližšiu rodinu.

Opýtajte sa lekára, či sú návštevy vašej domácnosti povolené, i na to, kedy by nemal nikto chodiť na návštevu. Zistite, kedy najskôr môžete vziať svoje dieťa na verejnosť. Pripomeňte členom rodiny a návštevám, aby u vás doma nefajčili, a požiadajte ľudí, aby nefajčili v blízkosti vášho dieťaťa, keď ste vonku na verejnosti.

Nebojte sa povedať NIE, ak sa na návštevy ešte necítite, aby vám doprialo okolie blízkych a priateľov čas. Každý je z vášho príchodu domov nadšený, avšak je vás a vaše dieťatko prichádza opäť niečo nové. Doprajte si čas na zblíženie sa s bábätkom v domácom prostredí, na vytvorenie si harmonogramu dňa, denných rituálov a pod. Starostlivosť o predčasne narodené dieťa je špecifická, časovo náročnejšia, zahrňujúca aj pravidelné cvičenia či podávania liekov niekoľkokrát do dňa, intenzívne návštevy lekárov, ktoré sú náročné pre dieťatko, ale aj pre rodičov a vedia denný režim v daný deň narušiť, preto je potrebné dopriať si na návštevy čas a zaradzovať ich postupne, keď na to budete každý pripravený. Máte doma vytúžené dieťatko a už sa nemusíte nikoho pýtať, či si ho môžete pohladkať, či si ho môžete vziať do náručia – užívajte si to.

Informujte sa o očkovaní a iných injekciách pre deti, ktoré bude vaše dieťatko možno potrebovať.

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.