COVID-19 a predčasne narodené deti

COVID-19 a predčasne narodené deti

  • 16.03.2020

MUDr. Vanda Chovanová, primárka Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny DFN v Košiciach napísala krátky článok, za ktorý jej v mene všetkých rodičov ďakujeme.

Milí rodičia,

všetkých nás v posledných dňoch znepokojuje situácia s epidémiou ochorenia označovaného ako COVID-19, ktoré je spôsobené novým koronavírusom SARS-CoV-2. Predpokladám, že ako rodičia detí, ktoré sa narodili predčasne alebo s komplikáciami, ste vystrašení ešte viac.

Nechcem byť príliš optimistická, lebo tiež sa bojím, ale v týchto našich obavách mám pre Vás niekoko dobrých správ.

V prvom rade, imunitný systém predčasne narodených detí je síce pri narodení nezrelý, ale posledné štúdie dokazujú, že sa vyvíja veľmi rýchlo a približne v 3 mesiacoch je rovnako vyvinutý ako u donosených novorodencov. Platí to aj pre deti narodené pred 28. týždňom tehotenstva.

WHO zaznamenalo, že zo všetkých prípadov infekcie koronavírusom deti predstavovali len 2,4 % a priebeh infekcie u nich bol vo všeobecnosti ľahký, zvyčajne mali len príznaky ako teplota a kašeľ. Žiadne dieťa nemalo príznaky zlyhania dýchania alebo celkovej infekcie. Žiadne z detí nevyžadovalo umelú pľúcnu ventiláciu. Len u 2,5 % zo všetkých prípadov ochorení u detí mali ťažší priebeh. Rovnaký priebeh bol aj u dojčiat.

V Číne medzi decembrom 2019 a februárom 2020 mali len 9 prípadov dojčiat, ktoré boli infikované koronavírusom. Vždy aspoň 1 z členov rodiny mal ochorenie COVID-19, ktoré predchádzalo ochoreniu u dieťaťa.

U novorodencov bola popísaná infekcia len u 2 prípadov, jedno dieťa sa nakazilo od svojej mamy vo veku 17 dní, druhé sa nakazilo vo veku 36 hodín.

Nateraz nebol dokázaný prenos z tehotnej ženy na plod.

Tehotné ženy majú dodržiavať bežné pravidlá, ako my všetci. Nosenie masiek u zdravých síce WHO neodporúča, ale imunologický stav tehotnej ženy môže byť znížený.

Prenos materským mliekom zatiaľ nie je jasný, ale nepredpokladá sa.

UNICEF nateraz odporúča aj matkám s dokázanou COVID-19 pokračovať v dojčení, ak im to ich celkový stav dovoľuje. Matkám s dokázaniu infekciou sa odporúča maska, a to aj pri starostlivosti o dieťa, umývanie a dezinfekcia rúk a povrchov. Aj je stav mamy taký, že dojčiť nevládze, ale vládze odsať mlieko, tak je možné kŕmiť dieťa odsatým materským mliekom, samozrejme za dodržania všetkých ostatných pravidiel.

Nevieme, prečo sú deti takto “chránené” pred infekciou koronavírusom. Napriek tomu, musíme zostať ostražití a chrániť aj ostatných členov rodiny. Neviem, či má zmysel chrániť malé deti maskou, ale všetky ostatné opatrenia, ktoré sa snažíme dodržiavat aj my dospelí majú zmysel. Umývajte a dezinfikujte deťom ruky, hlavne tým starším, zostaňte doma, vyhýbajte sa davom, choďte na prechádzku do prírody.

Dúfam, že som vás trochu ukľudnila a že moje rady nebudete potrebovať.

13.3.2020

MUDr. Vanda Chovanová

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.