Dojčenie ako najlepší štart do života

Dojčenie ako najlepší štart do života

  • 31.07.2022

Svetový týždeň dojčenia (World Breastfeeding Week - WBW) je kampaň, ktorej je OZ malíček, ako jeden z členov European Foundation For The Care Of Newborn Infants (EFCNI), každoročne súčasťou a zapája sa aj vlastnými aktivitami. Ich cieľom je podporovať dojčenie a zdôrazňovať význam materského mlieka pre predčasne narodených a rizikových novorodencov pre ich najlepší štart do života. Čo všetko bude súčasťou nasledujúceho týždňa?

Kampaň ako súčasť nášho kalendára

WBW je kampaň organizovaná Svetovou alianciou pre dojčenie (Waba), ktorá je považovaná za jednu z najväčších spoločných kampaní medzinárodných organizácií (WHO, Unicef a pod.), propagujúcu výhody dojčenia. Svetový týždeň dojčenia sa každoročne oslavuje v približne 120 štátoch zväčša v dňoch 1. – 7. augusta a jeho počiatky siahajú do roku 1991.

OZ malíček v spolupráci s EFCNI sa v ostatných rokoch zapájajú do tejto kampane s cieľom podporovať dojčenie a kŕmenie materským mliekom najzraniteľnejšej skupiny novorodencov – predčasne narodených a hospitalizovaných / rizikových bábätiek, odkázaných na intenzívnu lekársku starostlivosť.

Nie je novorodenec ako novorodenec

Problematika dojčenia je v ostatných rokoch často diskutovanou témou, ktorá sa dokonca zaradila do cieľov trvalo udržateľného rozvoja. " Dojčenie je to najlepšie, čo môže novonarodené dieťa pre svoj štart do života dostať. V prípade predčasne narodených a rizikových bábätiek to však platí niekoľkonásobne. Telo matky totiž zložením materského mlieka presne kopíruje potreby dieťatka a svojou skladbou reaguje na okolnosti, za akých sa narodilo ," povedala Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ malíček.

Cieľom organizácií a združení zapájajúcich sa do WBW je, aj v dôsledku pandémie COVID-19, obnoviť mieru dojčenia na úroveň pred pandémiou a posilniť podporu dojčenia s cieľom chrániť, zvyšovať povedomie a podporovať dojčenie, najmä v prostrediach, ako sú nemocnice alebo novorodenecké jednotky intenzívnej starostlivosti.

Dojčenie ako cesta

Mamy predčasne narodených a hospitalizovaných novorodencov sa nachádzajú v mimoriadne špecifickej situácii, pokiaľ ide (aj) o dojčenie. Ich prístup k dojčeniu môže byť odlišný a môžu čeliť iným výzvam, pokiaľ ide o dojčenie svojho dieťaťa, ako matky detí narodených v termíne. Dojčenie nebýva vždy pramočiare a v mnohých prípadoch je sprevádzané viacerými prekážkami, kým sa mama a jej dieťatko „zladia“, každá matka by však mala byť povzbudená, aby našla ten najlepší spôsob pre seba a svoje bábätko.

V rámci tohto týždňa preto budeme prinášať zaujímavé a cenné informácie k téme dojčenia, rozhovory, články a súvisiace témy, aby sme pomohli uľahčiť rodinám zorientovať sa v informáciách, pomohli im pri hľadaní odpovedí na ich otázky a k problematike dojčenia priniesli odborné rady či inšpiratívne skúsenosti. Veríme, že sa spoločne s nami stanete tento rok súčasťou WBW 2022 aj VY.

Zdroj, viac informácií na:

Súvisiace odkazy:

Materské mlieko ako kvapky života (Význam materského mlieka pre predčasne narodených a rizikových novorodencov)

Materské mlieko ako najoptimálnejšia výživa (rozhovor s MUDr. Irenou Dobišovou, lekárkou z Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej v bratislavskej Petržalke a zároveň z Inštitútu pre podporu dojčenia, o.z.)

Skúsenosti mám predčasniatok a ich cesta dojčenia (inšpiratívne a motivačné, povzbudivé príbehy mám predčasne narodených detí o ich začiatkoch s dojčením)

Každá kvapka sa počíta (...keď je medzipristátím" na ceste k dojčeniu pomocníčka odsávačka)

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.