Hlava, ramená, kolená...

Hlava, ramená, kolená...

  • 12.04.2022

OZ malíček je už niekoľko rokov partnerom konferencie, ktorá sa zameriava na rozvoj potenciálu dieťaťa. Ide o aspekt, ktorý je aj v prípade predčasne narodených detí mimoriadne významným. Správnym vedením mu dokážeme pomôcť na jeho ceste za kvalitným životom. Konferencia HLAVA, RAMENÁ, KOLENÁ, PALCE je určená pre všetkých rodičov i odborníkov z oblasti vzdelávania detí od 3 do 8 rokov života dieťatka.

Predčasne narodené deti sú veľkí bojovníci. Ročne sa ich na Slovensku narodí v priemere 5 000. V dôsledku ich predčasného príchodu na svet sú však zraniteľní a potrebujú niekedy špecifickú formu stimulácie a spôsobu práce s nimi, aby bol ich život plnohodnotným a kvalitným, ako ich donosených rovesníkov. Je preto veľmi dôležité dbať na výchovu a prácu s dieťaťom aj po jeho prepustení z nemocnice, v domácom prostredí. „ OZ malíček sa pred niekoľkými rokmi pridalo k partnerom konferencie HLAVA, RAMENÁ, KOLENÁ, PALCE, aby spojilo oblasť neskoršieho obdobia života dieťatka po jeho prepustení z nemocnice s jeho ďalším rozvojom. Našim cieľom je zdôrazniť význam vedenia a podpory predčasniatok aj v ich predškolskom veku, “ povedala k podpore myšlienky predsedníčka Malíčka Ľubica Kaiserová.

Rodičia predčasne narodených detí sú po niekoľkotýždňovom či niekoľkomesačnom pobyte v nemocnici vystavení inému obdobiu, ako ich poznajú rodiny ich donosených rovesníkov. Ambulancie špecialistov, intenzívne rehabilitácie, časté kontroly, aby sa predišlo následkom, ktoré si predčasniatka môžu niesť do svojho života po predčasnom pôrode. Rodičia si dávajú postupné méty, ale prvými krokmi dieťatka ešte nič nekončí. Dôsledky sa môžu prejaviť aj neskôr, v zaostávaní vývoja, jemnej motorike, reči či pri adaptácii dieťaťa do školského prostredia. Nejde však len o predčasniatka, individuálne potreby sa môžu prejaviť u ktoréhokoľvek dieťatka.

Preto je veľmi dôležité dbať na správne vedenie dieťaťa a reagovať na jeho individuálne potreby a schopnosti. Odpovede na mnohé otázky dostanú rodičia (nielen predčasniatok) a odborníci pracujúci s deťmi od 3 do 8 rokov na 6. ročníku odbornej zážitkovej konferencii osobne v Žiline 30. mája 2022 alebo na online forme. Prednášať budú:

Účastníci a účastníčky si odnesú komplexné informácie a praktické rady od renomovaných odborníkov so zreteľom na individuálne schopnosti rozvíjať potenciál detí v prostredí materskej školy či doma.

Praktické témy konferencie:

1. DIEŤA NIE JE MALÝ DOSPELÝ A DOSPELÝ NEMÁ BYŤ VEĽKÝM DIEŤAŤOM

2. ŠPECIÁLNOPEDAGOGICKÉ MINIMUM ALEBO MÁME V MŠ AJ DETI SO ZDRAVOTNÝM ZNEVÝHODNENÍM

3. LOGOPÉDIA V KOCKE ALEBO ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRI AKTIVITÁCH S DEŤMI

4. NARATÍVNE SCHOPNOSTI: PREČO JE DÔLEŽITÉ ICH ROZVÍJAŤ A AKO NA TO?

Všetky informácie a prihláška: www.konferencie-infraslovakia.sk

Konferenciu organizuje pedagogické vydavateľstvo INFRA Slovakia, s. r. o. v spolupráci s OZ Malíček.

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.