Keď aj kniha môže liečiť

Keď aj kniha môže liečiť

  • 31.03.2022

Symbolickou bodkou za marcom, mesiacom kníh, je aj krásny darček (nielen) pre predčasne narodené deti a ich rodičov v podobe knihy O malom kozmonautovi. Jej autorom je Peter Karpinský, slovenský spisovateľ a jazykovedec, autor umeleckej literatúry a detských kníh, ktorý sa s nami pri príležitosti mesiaca venovaného práve knihám, podelil aj so svojimi začiatkami písania, vysvetlil význam a úlohu knihy pre deti, pre ich rozvoj a vzťah, ktorý medzi rodičom a dieťaťom vytvára, ale hovorí aj o, doslova, liečivých účinkoch čítania.

Od čitateľa k spisovateľovi

Meno Petra Karpinského je pre rodičov predovšetkým známe z obálok kníh pre deti, ktorých je autorom. Pri otázke, čo viedlo tohto sympatického spisovateľa vydať sa na túto životnú cestu a byť sprievodcom detí ich putovaním svetom fantázie a rozmanitých príbehov, odpoveď bola jednoznačná – bolo to čítanie. Keď som bol malý a dočítal som nejakú dobrú knihu, vždy som si povedal, že by som chcel aj ja raz napísať niečo také zaujímavé. Je to asi normálne, deti, ktoré športujú, sa chcú v dospelosti podobať známym športovcom, malí speváci by raz chceli spievať na naozajstnom koncerte a ja som zas chcel byť spisovateľom ,“ hovorí pri pohľade do svojho detstva a dodáva: „ hoci som ani len netušil, koľko námahy sa za tým skrýva .“

Skúšal teda písať knihy na písacom stroji, no, ako priznáva, kým jedným prstom, hľadajúc klávesy, naťukal jednu vetu, prestalo ho to baviť. Našťastie ho táto skúsenosť neodradila a v dospelosti sa Petrovi Karpinskému detský sen splnil. A tak, vďaka písaniu, začali pribúdať knihy a obľúbené tituly, ktoré sa stali súčasťou domácich i verejných knižníc.

Kniha a dieťa

Marec sa už desiatky rokov spája práve s knihami. To, že kniha je dôležitou pre deti a že čítanie má veľký vplyv na jeho rozvoj, či budovanie vzťahu s rodičom, potvrdzujú aj slová Petra Karpinského. „ Vraví sa, že čítaním si dieťa rozširuje slovnú zásobu, že sa vzdeláva. To je samozrejme pravda, ale knihy a čítanie prinášajú aj nevšedný duchovný zážitok. Každý vášnivý čitateľ iste pozná pocit, ako sa teší na to, že sa znova môže začítať do pútavej knihy a ako je preňho ťažké vracať sa zo sveta fikcie späť do reality ,“ opisuje. Kniha teda podľa spisovateľa neobohacuje len lexiku dieťaťa, ale aj jeho vnútorný svet.

Ako ďalej Peter Karpinský dodáva, netreba zabúdať ani na to, že, ak rodič dieťaťu číta, vytvára sa medzi nimi puto. Môžu sa neskôr o knihe porozprávať, spája ich čosi, čo spoločne „prežili“. „ Vzťah k písanému slovu sa, podľa mňa, vytvára práve spoločným čítaním. Výber knihy je však veľmi individuálny, niektoré dieťa je vnímavejšie a príjme aj texty určené starším, pri iných sa treba riadiť odporúčaniami vydavateľa alebo odborníkov ,“ dodáva známy a obľúbený autor.

Čítanie aj lieči

Jednou z vízií OZ malíček je, aby bol rodič súčasťou starostlivosti o jeho predčasne narodené bábätko, na čo sú zamerané aj viaceré naše projekty. Napr. aj prostredníctvom knihy Bol raz jeden malíček zdôrazňujeme význam blízkosti rodiča a jeho predčasniatka, kedy sa čítaním pomáha v stimulácii životne dôležitých funkcií a v dozrievaní bábätka.

Aj Peter Karpinský súhlasí s názorom a spätnou väzbou na adresu viacerých kníh, že doslova „liečili“. Áno, tento názor poznám a úplne s ním súhlasím. Dokonca jestvuje aj skutočná biblioterapia – liečba pomocou kníh a písaním. Podľa mňa takúto terapiu často využívajú mnohí spisovatelia, ale určite pomáha aj čitateľom. Ak si napríklad potrebujem oddýchnuť od nejakých problémov, začítam sa do rozprávkovej knihy – tam, v ideálnom svete rozprávky, nachádzam práve spomínaný liek ,“ opisuje vlastnú skúsenosť spisovateľ. Okrem toho vysvetľuje, že cez umelecký text možno dieťaťu niekedy lepšie vysvetliť veci, ktoré sú preň inak ťažko pochopiteľné – hlavne zložité životné situácie, napr. aj takú, akú v súčasnosti prežívame vo svete.

Putovanie malého kozmonauta do rodičovskej náruče

Na konto Petra Karpinského pribudla v týchto dňoch jedna krásna a výnimočná kniha O malom kozmonautovi so zaujímavými ilustráciami od Michala Součeka. Zavedie nás na dobrodružnú cestu jedného odvážneho človiečika, ktorého putovanie prináša veľa zážitkov. Tie ponechávajú dvere fantázie každého čitateľa pootvorené, symboliku v nej však nájdeme aj v nie ľahkej ceste plnej nástrah a prekážok, ktorú musí zdolať napr. aj predčasne narodené dieťatko, kým sa dostane do náručia svojich milujúcich rodičov.

Inšpiráciou Petra Karpinského k jej napísaniu boli práve rodičia z OZ malíček a ich skúsenosti spojené s predčasniatkami, ich rodinami, ako aj práca v našom združení či publikácie, s ktorými pracujeme. „ Vďaka Vám a autorom knihy Narodili sme sa nezrelí, som mohol nazrieť do sveta, ktorý bol pre mňa doposiaľ zakrytý akousi clonou. Vedel a počul som o tejto téme, no nijako hlbšie som sa jej nevenoval. Až na váš popud som sa pokúsil ten závoj trochu poodhrnúť. Viem, že nikdy nepreniknem do pocitov, aké prežívajú rodičia predčasne narodených detí, ale vďaka autorskej fantázii som si aspoň vymyslel, ako sa na tento nový, zvláštny svet díva Malý kozmonaut – samotné predčasniatko ,“ približuje námet, vďaka ktorému táto výnimočná kniha uzrela svetlo sveta a teší sa už z prvých čitateľov a čitateliek. Kniha je samozrejme všetkým deťom a ich rodičom, pretože, podľa slov jej autora, všetky deti si to zaslúžia.

Vždy existuje cesta von

Prostredníctvom príbehu sa s malým kozmonautom vydávame na jeho cestu „neznámom“. Kniha prináša nádej, povzbudenie a .... veď sa pridajte aj Vy a čítaním sprevádzajte Vaše dieťa príbehom, na ktorom mu môžete priblížiť ten Váš, či spoločne snívať a otvárať brány Vašej fantázii.

Napriek tomu, že sa Peter Karpinský „stretol“ so svetom predčasne narodených detí len sprostredkovane, rodinám predčasniatok drží na ich ceste palce. „ Želám všetkým veľa síl, ktoré určite budú potrebovať teraz i v budúcnosti ,“ dodáva na záver.

Za rozhovor ďakujú Veronika Kmetóny Gazdová a Mária Palenčárová

Kniha od Petra Karpinského O malom kozmonautovi je dostupná v sieti vybraných kníhkupectiev v kamenných obchodoch, ale aj na ich online stránkach.

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.