Keď sa komunikuje srdcom

Keď sa komunikuje srdcom

  • 07.11.2020

Na svetlo sveta sa dostáva nová knižka. Rozpráva príbeh o malom šikovnom chlapcovi, ktorý si však v dôsledku svojho skorého príchodu na tento svet nesie následok – nerozpráva. Napriek tomu je mimoriadne nadaný a túži po priateľstve so svojimi rovesníkmi. Kniha Rudko so šmatlavým jazýčkom ponúka pomocníka a sprievodcu v bežných situáciách, ako porozumieť deťom ako Rudko. A to tak mladším, ako aj starším čitateľom, ktorí majú svoje srdcia otvorené pre komunikáciu s deťmi s hendikepom, s deťmi inak obdarenými. Kniha vychádza s podporou OZ malíček v čase osláv Svetového dňa predčasne narodených detí .

Chlapec Rudko je hlavným hrdinom novej knihy, ktorá je v týchto dňoch už v predpredaji. Rozpráva príbeh o túžbe komunikovať, príbeh o Rudkovi, ktorý sa na tento svet vypýtal predčasne. “Rudko je iný ako jeho rovesníci, nerozpráva. Napriek svojmu hendikepu túži po kamarátstve a má celkom obyčajnú, a predsa neobyčajnú záľubu, ktorá mu pomôže ukázať, že každé dieťa je výnimočné,” hovorí autorka Lucia Senajová Dobrodenková. Ako vysvetľuje, knižka prináša deťom dva príbehy: Rudkov svet a Rudko súťaží . Autorka sa pri písaní knižky inšpirovala vlastnou skúsenosťou a príbehmi rodín, ktorých dieťa prišlo na svet "iné".

Posolstvo Rudkovho príbehu dotvárajú aj ilustrácie Eleny Rabčanovej a doplňujúci text, ktorý tému rozširuje a ponúka rodičom, pedagógom a všetkým, ktorí chcú deťom ako Rudko lepšie porozumieť inšpirácie a otázky na ďalší, prípadne hlbší rozhovor. Rozhovor o inakosti, o jednoduchej radosti, o dôležitosti kamarátstva, o empatii, o knihách a čítaní, o túžbe po prijatí.

Knižka vychádza v pedagogickom nakladateľstve INFRA a v spolupráci s OZ malíček , ktoré dlhodobo pracuje s predčasne narodenými deťmi a ich rodinami. Predhovor ku knižke napísala predsedníčka združenia, Ľubica Kaiserová: "Porozumieť deťom a ich rodinám s rôznymi formami znevýhodnenia býva náročné. Najmä pre tých, ktorí sa s tým doteraz nestretli. Stáva sa tak prínosom pre iné rodiny s predčasniatkom, ale aj pre okolitý svet, ktorý im chce lepšie porozumieť. Pretože tí, ktorí nezapadnú, neznamená, že sa má na nich pozerať inak. V mnohom totiž dokazujú, že sú tu pre to, aby vynikli. Tak, ako Rudko...

Knižka je vhodná pre deti od 3 rokov do približne 8 rokov. Dá sa čítať vo viacerých rovinách, podľa záujmu a schopností dieťaťa. Siahnuť po nej však môže ktokoľvek, kto má srdce otvorené dokorán komunikácii s deťmi inak obdarenými.

Pre všetkých, ktorí majú o knihu Rudko so šmatlavým jazýčkom záujem už teraz, môžu si ju v predpredaji objednať už teraz na nasledujúcom odkaze:

https://www.kafomet-eshop.sk/product/rudkov-svet/o-rudkovi-so-smatlavym-jazyckom/2030

(mal)

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.