Keď sa veľké srdce spojí s veľkými skutkami

Keď sa veľké srdce spojí s veľkými skutkami

  • 11.03.2021

Čo má spoločné veľké dobrosrdečné srdce horského turistu a finančného audítora v jednom, s príbehom predčasniatka menom Emma a s pomocou pre OZ malíček ? Nespojiteľné sa stalo spojeným a tak sa začala písať história jednej vzácnej spolupráce...

Príbeh malej bojovníčky

...všetko sa to začalo predčasným pôrodom malej bojovníčky Emmy, ktorá prišla na tento svet ako 2 460 g bábätko v 35. týždni tehotenstva. Po dvoch operáciách pažeráka a 6 náročných týždňoch bez milujúcich rodičov, kedy jej mama Evka denne nosila materské mlieko, sa táto rodina dočkala veľkej chvíle a malú bojovníčku si s láskou a veľkými plánmi do budúcna odnášali hrdí rodičia domov.

Dnes si už ročná slečna užíva radostné chvíle plné úsmevu s rodičmi, podľa slov ktorých je u nich plač počuť minimálne, a to len keď sa hlási hladné bruško. „Všetko sme nakoniec zvládli a Emmka krásne prospieva. Veľká vďaka patrí martinskej neonatológii, každé dieťa je tam v tých najlepších rukách. Emmka má dnes 11 kg, takže po malom predčasniatku ani stopa. Ani na chvíľu sme nepochybovali, že by niečo zle skončilo. Asi aj vďaka tomu, že sme sa snažili vždy dívať len na to dobré,“ zneli slová plné nádeje rodičov malej Emmy.

Gymnaziálne priateľstvo spojilo cesty spolužiakov k OZ malíček

Michal Šoka, finančný audítor, ktorý má silný vzťah k prírode, k horám a horskej turistike, sa stal vďaka svojej horskej výzve #top16challenge podporovateľom nášho OZ malíček . Do jeho pozornosti sa práve v čase jeho zdolávania horských výšin, dostalo naše OZ práve skrz cesty za rodinným šťastím jeho kamarátky, bývalej spolužiačky z gymnázia a hrdej mamy Evy, mamy malej Emmy . „V živote to tak býva, že kruh dobrých skutkov sa občas podarí a uzavrie. V tomto prípade ona vďačí Vám, ja vďačím jej, Vy mne a tiež aj jej, ja Vám, a takto krásne rôzne dookola. Vlastne by sa dalo povedať, že som v tomto príbehu hral len akéhosi prostredníka,“ opisuje chvíľu, kedy sa Michal rozhodol finančne podporiť OZ malíček sumou vo výške 1000 eur.

„Než som sa rozhodol, že podporím združenie malíček, urobil som si svoj malý prieskum. Malý preto, pretože veľký nebolo ani treba. Venujete sa totiž tomu, aby boli ľudia šťastní. Od tých najväčších po tých najmenších. Hneď prvá emócia, ktorú som mal pri zoznamovaní sa s malíčkovskými aktivitami, bola veľmi silná a pozitívna. Následne to už bola len otázka dokončenia výzvy, dohodnutia sa a sprostredkovania pomoci,“ spomína si sympatický Michal s úsmevom na svoje rozhodnutie pomôcť práve svetu predčasne narodených detí.

Od finančníctva k prírode, k prekonávaniu tisícoviek i samého seba

Svoj vzťah k prírode u Michala budovala z veľkej časti rodina, škola i priatelia. Lásku pre jeho koníček v podobe horskej turistiky v ňom umocnilo aj náročné povolanie, voči ktorému poskytuje práve príroda balans. „Vášňou mi je asi príroda samotná, zeleň, zvieratá, často nemý, no nekonečne pestrofarebný svet, v ktorom je vždy čo objavovať. A keď sa k tomu pridá nadmorská výška, prekonávanie samého seba a odmena v podobe nádherných výhľadov, stáva sa z toho neraz zážitok na celý život. Zároveň príroda a hory pre mňa predstavujú určitú rovnováhu a pokoj,“ vysvetľuje a zároveň upozorňuje na náročnú dobu, v ktorej takýto „únik“ potrebujú mnohí z nás.

Aj preto prišiel Michal s nápadom – výzvou zdolať v Českej republike, kde v súčasnosti žije, najvyšší vrch vo všetkých 16 pohoriach presahujúcich 1000 metrov nad morom, pod názvom #top16challenge. Počas svojich túr sa zamýšľal nad rôznymi prírodnými i celospoločenskými problémami, na ktoré by bolo potrebné aj takýmito formami poukázať, zviditeľniť problémy, ktoré sú v súčasnosti mnohým ešte ľahostajné. „Na začiatku tejto výzvy som ešte neuvažoval nad tým, že by som s tým mohol spojiť nejakú formu podpory pre tých, ktorí to potrebujú. Táto myšlienka sa zrodila vo mne veľmi spontánne až približne niekde v polovici mojej výzvy. Vtedy som sa rozhodol podeliť o toto rozhodnutie v kruhu svojich priateľov a známych a príbeh malej Emmy ma priviedol k problematike predčasne narodených detí a OZ malíček, ktoré im a ich rodinám už dlhodobo pomáha,“ vysvetľuje rekreačný horský turista svoju motiváciu pomôcť.

Zatiaľ viackrát prispel nemalou čiastkou z vlastných financií, avšak do budúcna otvára možnosti podpory neziskového sektora prostredníctvom fundraisingu, transparentného účtu, spolupráce so známymi osobnosťami s cieľom šíriť povedomie o rôznych problémoch u širokej verejnosti. Tým by zároveň rád inšpiroval k rôznym podobám pomoci aj ostatných.

Vrúcne srdce a presvedčenie konať dobro

Najväčšou motiváciou je u Michala v takýchto prípadoch vlastné presvedčenie konať dobro. „ A aj keď sa nám dnes často môže zdať, že konať dobro len ťažko prináša nejakú odmenu, tak mi každý môže veriť, že prináša. Pre mňa je v súčasnosti veľkou odmenou spolupráca s OZ malíček a osveta problematiky predčasných pôrodov,“ poukazuje na závažnosť predčasného príchodu na tento svet malých, avšak bojovných bábätiek. Zároveň je, podľa jeho slov, rovnako odmenou každé jedno úprimné poďakovanie.

Ako Michal dodáva, vždy ho milo prekvapí, akí vďační vedia ľudia z dobročinných organizácií byť - napíšu, zavolajú, nezabudnú, zaujímajú sa, snažia sa rozvinúť príbeh a inšpiráciu, a pretaviť ju v niečo možno ešte väčšie. „A to nehovorím o tom, že primárne sa už aj tak venujú činnosti, ktorá si zaslúži uznanie,“ dopĺňa k téme neziskového sektora.

Najväčšou odmenou zo všetkých je ale podľa neho vidieť, že dobro je nákazlivé. „V prípade OZ malíček napríklad úplne stačí vidieť všetky ďalšie aktivity a vedieť, že aj vďaka financiám od prispievateľov združenie môže svoje dobro konať a posúvať ho tam, kde je potrebné. Každá malá aj veľká usmiata tvár je jednoducho tým najkrajším zadosťučinením. No a za takéto myšlienky, pocity a stretnutia s milými ľuďmi to jednoducho stojí,“ zdôrazňuje zároveň aj činnosť nášho občianskeho združenia.

Pre všetkých, ktorí uvažujú nad akoukoľvek pomocou, má Michal jeden odkaz, a síce, aby neváhali, pretože ten pocit, že urobili niečo pre iných, že ich pomoc sa pretaví v konkrétne šťastie malých či veľkých osôb, stojí za to.

Predčasniatko – malé veľké životné šťastie

Vďaka Michalovej výzve a šťastnému príbehu rodiny predčasne narodenej Emmy, spoznal svet predčasniatok a ich rodín aj mladý finančník. A tak, ako podporovateľ tejto silnej, veľkej komunity, drží palce v neľahkom boji všetkým rodičom, ktorých dieťatko sa na tento svet vypýtalo príliš skoro. „Prajem každej rodine s predčasniatkom, aby nikdy nezabudli na tie malé šťastia, ktoré majú. Aby sa im neprestali venovať, podporovať ich a spravili, čo bude v ich silách, aby z tých malých šťastí vyrástli veľké šťastia. Aby mysleli na ich rast, na ich vzdelanie a na ich budúcnosť. Možno nie len doma, ale aj pri svojej práci a pri všetkom, čím prispievajú spoločnosti. Koniec koncov, takí, akí sme my, budú raz aj tieto šťastia. A s trochou šťastia aj o trochu lepší, ako my,“ znie Michalov odkaz s vrúcnym úsmevom na perách všetkým rodičom predčasne narodených detí.

Za rozhovor ďakuje V. Kmetóny Gazdová


Podporiť OZ malíček môžete aj VY prostredníctvom DAROVACIEHO FORMULÁRA .

Pomôcť môžete v týchto dňoch aj poukázaním 2% dane PREDVYPLNENÝM TLAČIVOM .

Fotky Emmy - zdroj: rodinný album

Fotky z #top16challenge - zdroj: FB Michal Šoka

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.