Koronavírus a riziká pre predčasne narodených

Koronavírus a riziká pre predčasne narodených

  • 14.03.2020

Koronavírus (COVID-19) a jeho šírenie v súčasnej dobe trápi nás všetkých. Ohrození sú najmä starší ľudia a osoby s chronickými zdravotnými ťažkosťami. Toto nové ochorenie so sebou prináša neistotu a množstvo otázok aj od rodičov predčasne narodených detí. Prinášame preto pre vás preklad rozhovoru s doktorom Christophom Bührerom, riaditeľom neonatologického oddelenia nemocnice v Berlíne.

Môže sa koronavírus preniesť z tehotnej ženy na jej ešte nenarodené dieťa?

Podľa doterajších analýz vidíme, že prenos koronavírusu na deti ešte pred ich narodením nenastáva. Doposiaľ nebol zdokumentovaný ani jeden prípad vnútromaternicového prenosu. Nedá sa zatiaľ úplne vylúčiť, že takýto jav nenastane, avšak je to veľmi nepravdepodobné.

Aké sú riziká koronavírusu pre predčasne narodené deti?

Deti, v porovnaní s dospelými, majú oveľa menšie riziko nákazy novým koronavírusom. Okrem toho, sú taktiež oveľa menej náchylné na rozvinutie príznakov. V Číne bolo do februára 2020 diagnostikovaných len 9 detí mladších ako 1 rok a to v čase, keď celkový počet infikovaných narástol nad 50 000. Žiadne z diagnostikovaných detí nemalo vážny priebeh a žiadne z nich nebolo hospitalizované na jednotke intenzívnej starostlivosti. V súčasnosti ešte nie sú k dispozícii štatistiky o predčasne narodených deťoch, avšak na základe doterajších poznatkov je možné povedať, že deti, či už narodené v termíne alebo predčasne, nie sú primárnym cieľom tohto vírusu. Ak sa nákaza vírusom COVID-19 pretransformuje do zápalu pľúc, u predčasne narodených detí s bronchopulmonálnou dyspláziou sa môžu rozvinúť závažnejšie príznaky ochorenia (sťažené dýchanie, dýchavičnosť, slabšie okysličenie), ako u detí so zdravými pľúcami. Preto je aj viac pravdepodobné, že tieto deti budú testované na COVID-19. Zatiaľ však analýz vo vzťahu COVID-19 a predčasne narodených detí nie je dostatok.

Majú predčasne narodení dospelí väčšie riziko infekcie?

Ak sa nákaza koronavírusom vyvinie do zápalu pľúc, ktokoľvek s chronickými dýchacími ťažkosťami (ako napríklad astma, cystická fibróza, alebo predčasne narodení dospelí, ktorí mali bronchopulmonálnu dyspláziu) sa môže s chorobou vyrovnávať ťažšie. Takýto pacienti môžu potrebovať viac zdravotnej starostlivosti, ako niekto, kto je úplne zdraví.

Ďakujeme za rozhovor a prosíme vás, rodičov: správajte sa zodpovedne a umývajte si často ruky. Pri vstupe na neonatologické oddelenia dodržiavajte všetky pokyny zdravotníckeho personálu. Spoločne to zvládneme.

Zdroj:

https://www.efcni.org/news/coronavirus-risks-for-preterm-born-infants-an-interview-with-professor-doctor-christoph-buhrer/?fbclid=IwAR0_rUtKlqd55lAaovt24cTRP6HOmWBzojp3RZZeh1mtd-avcBonjj2hBHo

© Prof. Christoph Bührer

9.3.2020

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.