Materské mlieko ako najvzácnejší šperk

Materské mlieko ako najvzácnejší šperk

  • 05.08.2020

Výnimočnosť materského mlieka nespočíva len v jeho zložení, ktoré presne kopíruje potreby každého dieťatka, dáva mu najlepší štart do života, ale má aj pridanú hodnotu v podobe bezprostredného spojenia a silného puta matky s dieťaťom, ich vzájomnej blízkosti a nekonečnej lásky. Každá mama má vlastný príbeh dojčenia svojho bábätka, tak ako aj Zuzana Gabonová, mamina Laury narodenej v 37. týždni tehotenstva, ktorá túžila po tom, aby mali mamy spomienku na toto vzácne obdobie, ktorého symbolom je aj materské mlieko. Už 2 roky preto z neho vyrába personalizované šperky.

Kontakt je vzácnosť

Pre predčasne narodené deti je dojčenie, vzhľadom na ich náročný príchod na svet, nie vždy jednoduché a materské mlieko má v prípade predčasniatok niekoľkonásobný význam. Z pohľadu zdravia, imunity, vývoja životne dôležitých orgánov, ale aj z hľadiska kontaktu matky s dieťaťom, ktorý nie je samozrejmosťou.

Svoju dcérku nevidela hneď po pôrode ani Zuzka, ktorá sa s ňou prvykŕat stretla “cez sklo” inkubátora až na druhý deň. Všetko v súvislosti s jej krehkým, 1900 g dievčatkom bolo pre ňu nové, keďže prvé tehotenstvo zvládla bez akýchkoľvek komplikácií, dokonca počas štúdia na vysokej škole, ako povedala, bola to pre ňu obrovská radosť a pýcha. “ Celých deväť mesiacov i pôrod prebehli bez problémov a myslela som si, že „mať deti“ je jednoduché a samozrejmosť,” spomína.

Prospievala “len” vďaka mlieku

V prípade dcérky, jej príchod na svet nesprevádzali ani radostné správy známym, neinformovali svojich priateľov, nezdieľali fotografie na sociálnych sieťach, ale s vierou a slzami v očiach z neistoty očakávali s manželom ďalší deň. “ Mamičky takýchto maličkých detičiek to majú naozaj náročné. Prvé dni som ju dostala z inkubátora na ruky len na dojčenie,” opisuje svoje pocity prvého kontaktu s dcérkou Zuzana, čo bol a stále je pre ňu špeciálny moment.

“Všetci sme s úžasom sledovali, ako prospieva a rastie a to bola „len“ dojčená. Práve dojčenie bol jeden zo zázrakov, vďaka ktorému je teraz – ako si sama hovorí - veľký škôlkarik,” vysvetľuje svoju motiváciu venovať sa významu materského mlieka Zuzka.

...a vzišiel nápad

Práve vtedy totiž začal jej príbeh tvorby šperkov z materského mlieka. “Mala som potrebu vymyslieť niečo, čo zachová tieto moje spomienky, vďaku, lásku a zostane mi navždy,” zdôrazňuje svoju motiváciu mladá šperkárka. Ako dodáva, trvalo dlho, kým prišla na to, ako dostať materské mlieko do pevného tvaru a vytvoriť z neho niečo trvácne.

“Vyskúšala som mnoho metód, pokusov. Mnoho ľudí ma odhováralo a do dnes mi odporúčajú nájsť si „normálnu prácu“, ale ja cítim, že tieto šperky sú niečo špeciálne. Prinášajú radosť mnohým mamičkám. Je to neopísateľný pocit, keď mi napíšu, že ich mliečny šperk je ten najvzácnejší, ktorý doma majú,” približuje svoj vzťah k tejto činnosti Zuzana.

Výnimočnosť v každom

Šperky sú podľa jej slov krásne v tom, že sú jedinečné. “Každý je vyrobený z materského mlieka konkrétnej mamičky, každý nesie svoj príbeh. To najdôležitejšie pre mňa je, aby mamky verili a dôverovali tomu, že použijem práve ich mlieko,” zdôrazňuje svoje pravidlá mama školáka a škôlkarky. Inak by to podľa nej nemalo zmysel. Ako približuje “zákulisie” svojej výroby, farba šperku sa mení v závislosti od mliečka, dajú sa však na želanie prifarbiť, zaliať do nich vlásky, či iné spomienkové predmenty.

Najradšej vyrába srdiečka, pretože tie podľa nej najviac vyjadrujú vzťah matky a dieťaťa – nekonečnú lásku. Požiadavky mamičiek na ich vlastný pamätný šperk sú rôzne. “Sú to rôzne prívesky, náušnice, prstene, náramky, medailóny rôznych tvarov, veľkostí i materiálov ako zlato, striebro, chirurgická oceľ, drevo či meď,” vymenúva vzácne výrobky Zuzana.

Šperk ako symbol nekonečnej lásky a obety

“Chcela by som, aby sa tieto šperky stali odmenou pre ženy, matky, ktoré obetujú svoje pohodlie počas tehotenstva a po ňom, pri výchove detí. Každá žena má svoj príbeh a chcela by som, aby pri pohľade na tento šperk nezabudla, aké krásne a aj ťažké chvíle zažila pri pôrode a výchove svojich detí,” hovorí s úctou ku každej mame jedna z nich. Jej cieľom je totiž, aby tieto jej šperky dostávali deti ako darček, ako spomienku a vyznanie lásky od svojej mamy, ktoré im ju bude navždy pripomínať.

Pre všetky mamky, ktoré dojčili, dojčia, plánujú dojčiť a aj tie, ktoré dojčia hoc aj väčšie či “veľké” deti, má úprimný odkaz a vyznanie. “Pre svoje deti robíte úžasnú vec, dávate im ten najzdravší štart do života, dávate im niečo, čo sa nedá nahradiť. Vaše bábätká dostávajú „zázrak“, vďaka ktorému z maličkých malíčkov vyrastú samostatné, vyrovnané, šťastné a zdravé deti,” znejú slová Zuzany, čo je podľa nej zároveň najviac.

Za rozhovor ďakuje Veronika Kmetóny Gazdová

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.