Pomôžeme predčasniatkam cítiť blízkosť rodiča

Pomôžeme predčasniatkam cítiť blízkosť rodiča

  • 21.06.2021


Kniha uzrie svetlo sveta. V OZ malíček vďaka podporovateľom a partnerom úspešného projektu vydáme a odovzdáme do nemocníc knihu „Bol raz jeden malíček“, aby pomohla predčasne narodeným deťom a ich rodičom v náročných chvíľach. Prostredníctvom crowdfundigovej kampane, podpore vyše 250 darcov a firiem sa nám podarilo naplniť cieľ na 147%. Vďaka tomu naše združenie navyše odovzdá do perinatologických centier aj kreslá na klokankovanie, čo umocní blízkosť predčasniatka a jeho rodiča.

Bol raz jeden malíček – príbeh, ktorý ilustruje cestu malého bojovníka do náručia svojich rodičov, kým sa plaví na svojej loďke rozbúreným morom symbolizujúcim nástrahy a prekážky, ktoré musí predčasne narodené dieťa zdolať. Jeho čítaním pomôžeme predčasniatkam počuť hlas svojho rodiča a vnímať slová povzbudenia, lásky a odvahy, ktoré rodič v náročných chvíľach nie vždy dokáže povedať. Hlas a dotyk rodiča sú totiž podnety, vďaka ktorým sa dieťatku lepšie darí, stabilizuje sa jeho dýchanie, srdcová činnosť, centrálna nervová sústava, bábätko lepšie prospieva, čím sa skracuje aj doba hospitalizácie.

V OZ malíček , preto v duchu svojej filozofie, že rodič je pre dieťa súčasťou tej najlepšej starostlivosti, sme prišli v čase svojho 10. výročia s touto knihou ako s darom predčasniatka a ich rodiny. Vďaka crowdfundigovej kampani prostredníctvom platformy startlab.sk sa nám podarilo vyzbierať sumu na vydanie a distribúciu knihy „Bol raz jeden malíček“ do nemocníc, čím pomôžeme bábätkám využiť blízkosť a podnety svojho rodiča na maximum. Vyše 250 darcov a firiem podporilo náš projekt v celkovej sume 8 102 eur. Keďže náš cieľ bol naplnený na 147%, financie nad cieľovú sumu využijeme na nákup špeciálnych 30 kusov kresiel na klokankovanie, aby sme zabezpečili komfort bábätkám a ich rodičom pri kontakte koža na kožu a šiestim slovenským perinatologickým centrám tak pomohli materiálne.

Do kampane sa zapojili rodiny predčasne narodených detí, ich priatelia či ľudia s veľkým srdcom, ktorých myšlienka pomôcť svetu predčasniatok oslovila. Podporilo nás aj niekoľko firiem a obchodných partnerov, ako spol. LIDL a jeho nadácia, Nestlé, Chiesi, MK-Sportstav a pod., za čo každému z celého srdca ďakujeme. „Bolo úžasné vidieť, ako táto myšlienka chytila za srdce také množstvo ľudí s cieľom pomoci tým najmenším. Kniha tak bude niesť odkaz všetkého dobrého každej rodine s predčasniatkom, ktorá si prechádza svojou cestou za rodinným šťastím, aby zahnala strach a ukázala nádej,“ povedala na margo úspešnej kampane s veľkou vďakou predsedníčka OZ malíček Ľubica Kaiserová.

Kniha „Bol raz jeden malíček“ má pomôcť rodičom nájsť vhodné slová v ťažkých chvíľach, kedy ich predčasne narodené dieťatko bojuje o svoj život a zdravie. Šesťnásťstranové leporelo má aj ďalší rozmer, vďaka kontrastným ilustráciám môže slúžiť na stimuláciu zraku. Knižka obsahuje aj priestor pre prvú fotku bábätka alebo odtlačky rúk či nožičiek a priestor na zaznamenanie prvých míľnikov predčasniatka, čím sa stáva akýmsi pamätníkom na významné chvíle rodiny po narodení ich malíčka. Svoje miesto si však nájde aj v knižnici rodín so staršími deťmi na ilustráciu ich cesty do náručia svojich rodičov.

Autorkou knihy je mama predčasniatka Mária narodeného v 27. týždni tehotenstva Veronika Kmetóny Gazdová a ilustrátorkou Lenka Šnelcerová, krstná mama Jakubka narodeného v 25. týždni tehotenstva. Do kampane sa svojou tvorbou v podobe darčekov a odmien pre podporovateľov zapojili aj umelecká sklárka Veronika Rusňáková, dvojica Nikky a Nikky z Nakreslené by MugsNikky, háčkarky z nášho projektu Pomáhame srdcom, svoje handmade výrobky poskytla aj Zuzana Krúpová z Art Atelier či rodinná šperkárska firma KLIMI. Za profesionálne kampaňové video, ktoré malo približne 10 000 vzhliadnutí, ďakujeme dvojici Lukáš Zummer a Daniel Krištof. Projekt tiež podporili známe osobnosti a influenceri, viacerí zdravotníci, malíčkoví rodičia a ich priatelia, ktorí okrem svojej podpory pomáhali šíriť myšlienku kampane „do širokého sveta“.

V mene každého predčasne narodeného dieťatka z celého srdca ĎAKUJEME ❣

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.