Radko nás všetkých obohatil

Radko nás všetkých obohatil

  • 30.03.2020

Anka sa dnes s celou svojou rodinou obliekla do modra - do farby komunikácie. Tá je totiž symbolom autizmu, o ktorom povedomie sa svet snaží zvýšiť práve 2. apríla. Trpí ním aj Ankin mladší brat Radko, s ktorým majú veľmi blízky vzťah. Táto vývinová porucha sa stala súčasťou života ich rodiny, no berú ju skôr ako jeho výnimočnosť, vďaka ktorej sa aj ona, ako staršia sestra, veľa naučila.

Symbolická modrá

Modré svetlo má dnes za cieľ upriamiť pozornosť verejnosti na autizmus – pervazívnu vývinovú poruchu (presahujúcu celou osobnosťou), ktorá ovplyvňuje v súčasnosti viac ako 70 miliónov ľudí na celom svete. Symbolom je modrá farba, teda farba komunikácie a ústredná farba celej kampane Rozsvieť modrú, vďaka ktorej sa niekoľko desiatok významných budov, monumentov, mostov a iných dominantných stavieb po celom svete dnes rozsvieti na modro. Súčasťou je aj iniciatíva mnohých ľudí prejaviť úctu a spolupatričnosti ľuďom s touto diagnózou modrým oblečením. Cieľom celej “modrej” kampane je zvýšiť povedomie o autizme, snaha integrácie ľuďí s autizmom medzi nás všetkých a vytvoriť im podmienky pre zmysluplný život.

Táto farba dnes nechýba ani v rodine mladej Anky, ktorá priblížila, aké je to mať v rodine člena s poruchou autistického spektra. “ S Radkom sme si už prešli všeličím. Od jeho prvých dní, keď ho rodičia ešte len priniesli domov z nemocnice a vo mne sa ozval 10-ročný jedináčik, ktorý nechápal všetok ten humbuk okolo nového člena rodiny. Vtedy ešte nikto nevedel, že Radko by mohol byť autista, a že ten humbuk tak skoro neskončí. Zblížiť sa s mladším bratom mi pomohol môj dedko, ktorý mi prehovoril do duše a tých pár slov zmenilo môj pohľad na vec ,” opísala príchod svojho brata do rodiny Anka. Ako dodala, Radka s láskou a radosťou prijala a to zároveň ovplyvnilo celý ich súrodenecký vzťah až do dnešného dňa.

Môj brat je autista

“Keď sme sa dozvedeli, že Radko je autista, zmenilo to celú rodinu. Väčšina z nás to však vzala ako výzvu, ktorej sme čelili spolu s ním,” priblížila stanovenie diagnózy Anka. “Postupne, a aj napriek predpovediam a predsudkom rôznych ľudí, sa Radko naučil rozprávať, úžasne spievať, viazať si šnúrky, bicyklovať sa, či iným činnostiam a zručnostiam ,” opísala bratovu šikovnosť v mnohých smeroch staršia sestra. Ako zároveň zdôraznila, nebolo to vždy ľahké a krásne tak pre ňu a rodičov, ako určite ani pre Radka, no jedným dychom dodala, že cesta k tomu, ako fungujú dnes, nebola len o jeho vývoji a učení. “ Spolu sme objavili svoje limity, ale aj možnosti osobného rastu. Ja sa jednoznačne môžem poďakovať môjmu bratovi za 90% mojej dnešnej trpezlivosti a zodpovednosti, ktorým som sa vďaka nemu postupne naučila, ” opísala s láskou v každom slove Anka.

Jedna z Radkových najsilnejších vlastností, ktorá pravdepodobne tiež pramení z toho, že je vysoko funkčný autista, je, podľa Ankiných slov, jednoznačne jeho úprimnosť. “ Keď ma pochváli, viem, že to myslí absolútne vážne, pretože inak by to ani nepovedal. Preto si o to viac vážim, že môj „malý“ brat je môj najväčší fanúšik, ktorý ma dokáže podporiť v najrôznejších životných situáciách aj napriek tomu, že je o 10 rokov mladší, ” poodhalila kúsok zo súrodeneckého vzťahu Anka.

Parťáci v dobrom aj zlom

Podľa nej práve vďaka zvláštnym a aj trochu zložitým začiatkom tak môže konštatovať, a o to úprimnejšie povedať, že “ ako staršia sestra s hrdosťou sledujem každý jeho pokrok a úspech ”. Na záver mladá študentka dodala, že so špeciálnymi potrebami prichádzajú aj špeciálne schopnosti. “ Ja preto môžem s kľudným svedomím povedať, že lepšieho člena tímu na vedomostné hry, by ste hľadali ťažko ,” dodala s úsmevom milujúca sestra.

Podporme ich modrou spoločne

Autizmus je celoživotná porucha vývinu, ktorú charakterizujú nedostatky v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Tieto problémy sú spojené s poruchami verbálnej reči a majú za následok vyčlenenie ľudí s týmto postihnutím. Deti trpiace autizmom si vyžadujú špeciálne vzdelávanie a starostlivú celoživotnú výchovu. Táto porucha uzatvára človeka v jeho vlastnom svete, pričom mu sťažuje schopnosť hrať sa, vnímať a chápať bežné vnemy a v mnohých prípadoch sa kvôli chýbajúcej predstavivosti ľudia s autizmom venujú limitovanému množstvu častokrát stereotypných činností.

Slovensko sa už niekoľko rokov pripája k tejto celosvetovej kampani Rozsvieť modrú, ktorá vychádza z iniciatívy jednej z najvýznamnejších svetových organizácií Autism Speaks. Druhý apríl bol rezolúciou Organizácie Spojených Národov v roku 2007 prijatý ako Svetový deň povedomia o autizme, preto vyjadrime dnes spoločne podporu a spolupatričnosť všetkým, ktorí autizmom trpia, ale aj ich rodinám, či ľuďom z ich najbližšieho okolia, ktorých sa autizmus rovnako bezprostredne týka.

Za rozhovor ďakuje V. Kmetóny Gazdová

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.