Spoločne pre predčasniatka

Spoločne pre predčasniatka

  • 14.01.2021

Rodičia predčasne narodených detí si speváčku Moniku Ližbetin spájajú so skladbou „Verím“, ktorá sa stala akousi hymnou purpurových rodín. Talentované dievča spoza mikrofónu nie je so svetom predčasniatok ale prepojená len s touto piesňou, Monika Ližbetin je zároveň mamou troch predčasne narodených detí, ktorá v rovnošate sestričky pomáha aj priamo na nemocničnom oddelení pri inkubátoroch deťom po predčasnom pôrode. S OZ malíček sa navyše v týchto dňoch rozhodla pomôcť tak, že časť výťažku z kúpy jej debutového CD venuje nášmu združeniu na pomoc predčasne narodeným deťom a ich rodinám.

Nelka (11), Ninka (7) a Noel (3) sú tri predčasniatka mamy Moniky a jej manžela Michala. V osobe Moniky Ližbetin sa navyše ukrýva speváčka a zároveň sestrička na jednotke intenzívnej starostlivosti, ktorá tak pomáha aj ostatným mamám v náročných chvíľach po predčasnom pôrode nie len v nemocničnom prostredí, ale aj sprostredkovane - prostredníctvom hudby. Dôverne totiž pozná cestu, ktorou si musia rodičia predčasniatok prejsť, keďže aj jej tri deti sa narodili pred termínom.

S rodičmi predčasne narodených detí a rizikových novorodencov sa Monika dostáva do kontaktu denne, pozícia sestričky ide ruka v ruke aj s jej profesiou liečebnej pedagogičky, lebo častokrát je to o rozhovoroch, o aktívnom počúvaní, o dialógu, o zdieľaní pocitov. „Stretávam sa rôznymi rodičmi, deťmi, osudmi, sú príbehy, ktoré ma veľmi zasahujú, vidím aj silnú paralelu s našim životným príbehom. Je to pre mňa veľmi obohacujúce a napĺňajúce, že mám na oddelení možnosť pracovať, okrem úkonov s bábätkami ako sestra, aj s rodičmi verbálne,“ opisuje svoje povolanie a, podľa vlastných slov aj poslanie, Monika, ktorá je zároveň autorkou známej skladby pre predčasne narodené deti .

Pieseň „ Verím “, ktorú poznajú rodičia asi každého predčasne narodeného dieťatka, napísala ako darček k 1. narodeninám synovi Neolovi . „Jeho narodenie bolo tak čarovné a tak úžasné, že to vo mne zanechalo veľkú stopu a ako hudobníčka som ju potrebovala zhmotniť, ako inak ako piesňou. Bolo to pre mňa prirodzené a vzhľadom k tomu, že som sa aj predtým venovala predčasne narodeným deťom, tak som to zglobalizovala a venovala som ju všetkým týmto deťom,“ spomína na obdobie vzniku veľmi silnej a emotívnej skladby . „S manželom sme k nej natočili aj klip, v ktorom sú všetky naše tri deti, sú tam zábery z môjho tehotenstva s Nelkou, Ninka v nej spieva sólo a Noel si v klipe tiež zaúčinkoval. Je to moja srdcovka,“ dopĺňa k tejto skladbe jej autorka .

„Veľmi sa teším, že vyšla na mojom CD spolu s 9 ďalšími piesňami a stala sa akoby hymnou všetkých predčasniatok. Vždy to rada spomeniem u nás na oddelení mamičkám,“ hovorí speváčka, ktorá sa rozhodla časť výťažku predaja tohto CD venovať práve OZ malíček na podporu predčasne narodených detí a ich rodín.

Zakúpením tohto CD môžete podporiť činnosť združenia aj Vy na nasledujúcom odkaze: https://www.facebook.com/MonaLizSINGER

Za rozhovor ďakuje Veronika Kmetóny Gazdová.

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.