Predčasniatkam pomáha v ich boji kofeín

Predčasniatkam pomáha v ich boji kofeín

Bratislava, 1. októbra 2021 – Mnohí z nás si ráno bez svojej každodennej šálky kávy ani nevedia predstaviť. Ale vedeli ste, že kofeín, hlavná zložka tohto čierneho moku, pomáha v prvých dňoch predčasne narodeným deťom v ich boji o život a zdravie? Práve 1. október je dňom kávy – doprajme si ho spoločne s príchuťou spolupatričnosti a lásky k tým najmenším a najzraniteľnejším, ktorí o svoje miesto na tomto svete musia neľahko bojovať, a to aj s pomocou kofeínu.

Kofeín ako významný stimulant

Prvý októbrový deň patrí medzi obľúbené „sviatky“ všetkých milovníkov kávy. Jeho hlavná zložka, kofeín, je pre človeka významným stimulantom, ktorý zlepšuje funkčné účinky životne dôležitých orgánov, povzbudzuje činnosť organizmu vrátane centrálnej nervovej sústavy. Vďaka kofeínu sa zlepšuje vitalita srdca, mozgu, pľúc a odporúčaná dávka pre dospelého človeka by nemala prekročiť 350 - 400 mg kofeínu za deň. Chráni bunky pred rozkladom, čím pôsobí preventívne pred vznikom neurotických, srdcových a pohybových problémov a rovnako urýchľuje metabolizmus.

Povzbudzovač a životabudič najmenších

Silná čierna, osladená cukrom alebo zjemnená mliekom, každý si tú svoju šálku dopraje niekoľkokrát denne. Nie všetci však vedia, že najväčšími „fanúšikmi“ kofeínu sú predčasne narodené deti, ktoré po narodení dostanú dávku kofeínu predstavujúcu pre dospelého človeka vypitie 25 káv.

„Predčasne narodené deti prichádzajú na svet nezrelé a ich schopnosti samostatne zvládať všetky funkcie organizmu sú veľmi obmedzené. Väčšina z nich potrebuje určitú podporu dýchania pomocou prístrojov a liekov,“ vysvetľuje MUDr. Vanda Chovanová, primárka Oddelenia neonatologickej intenzívnej mediciny Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach a dodáva, že už v prvých minútach života im lekári podávajú kofeín na podporu schopnosti samostatne dýchať. „Kofeín navyše podporuje srdcovú činnosť, pomáha zvyšovať krvný tlak, zlepšuje okysličovanie organizmu, urýchľuje odpájanie od dýchacích prístrojov a pôsobí protizápalovo,“ zdôrazňuje účinky kofeínu u týchto bábätiek. Podľa jej slov kofeín zlepšuje dlhodobú prognózu predčasniatok, podporuje priaznivý neurologický vývoj, „preto je kofeín jedným z najčastejšie používaným liekom na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre novorodencov na celom svete,“ dopĺňa medicínsku stránku problematiky primárka košického perinatologického centra.

Osveta života rodín s predčasniatkami

„Predčasne narodené dieťa nie je „len“ malý novorodenec,“ objasňuje skorý príchod na svet každého 11. dieťaťa na Slovensku Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ malíček, ktoré už 10 rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku a, okrem iného, svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí. „Predčasný pôrod so sebou nesie viacero problémov, s ktorými si musia tieto deti pasovať a mnohé z nich si do svojich životov nesú malé či závažné následky tohto skorého príchodu na tento svet. Aj vďaka kofeínu im však moderná medicína pomáha, aby sa základné životné funkcie naštartovali a maximalizovali ich šance na plnohodnotný život,“ hovorí predsedníčka združenia, ktorá je taktiež mamou predčasne narodeného syna v 26. týždni tehotenstva .

Aj z tohto dôvodu sa OZ malíček rozhodlo tento rok taktiež osláviť“ Medzinárodný deň kávy v kontexte problematiky predčasniatok, a to aj symbolickými darmi v podobe kávy pre kolektívy novorodeneckých intenzívnych jednotiek , „pretože predčasne narodené deti sú tí najmenší bojovníci, pre ktorých je kofeín doslova životabudičom,“ povedala k dnešnému sviatku Ľ. Kaiserová.

***

Cieľom Medzinárodného dňa kávy je priblížiť ľuďom kávovú kultúru. Celú cestu zrna, od jeho zasadenia, pestovania, cez zber až po praženie a samotné vychutnanie lahodného dúška kávy. Je to dlhá cesta, akou si musia prejsť aj predčasne narodené deti a ich rodičia, kým sa mnohými zdravotnými prekážkami prebojujú z oddelení nemocníc až do ich náručia a odchádzajú po náročných týždňoch či mesiacoch spolu domov. Oslávme teda spoločne „deň kávičkárov“ myšlienkou na tých najmenších a najstatočnejších.

(vkg)

***

...zaujímavosti...

  • Plody kávovníka sú považované za ovocie, keďže káva pochádza z rastliny podobnej kríkom produkujúcej čerešne / Celosvetovo sa podľa WHO narodí každé desiate dieťa predčasne
  • Objav kávy sa datuje do 9. stor. v Etiópii / Posledných 30 rokov je 30% nárast predčasných pôrodov
  • Účinky kávy odpozorovali podľa legendy najskôr na kozách / Na Slovensku sa narodí každé 11. dieťa predčasne
  • Nedostatok kávy bol podľa legendy dôvodom na rozvod, a to vtedy, ak poskytol muž žene dostatočné množstvo kávy / Na Slovensku sa ročne narodí 5000 predčasniatok
  • Denne sa celosvetovo vypije až 2,25 miliárd šálok, čo robí z kávy po vode druhý najviac konzumovaný nápoj / Za hranicu životaschopnosti dieťatka sa považuje 24. týždeň tehotenstva
  • Aj bezkofeínová káva obsahuje cca 2-3% kofeínu / 700 predčasniatok patrí k najrizikovejším, ich váha nepresiahne 1500 g

V MÉDIÁCH:

Aktuality.sk: https://www.aktuality.sk/clanok/yr99q55/na-liecbu-predcasne-narodenych-deti-sa-casto-vyuziva-aj-kofein/

Rodinka.sk: https://babetko.rodinka.sk/spravy/spravy/najvaecsimi-fanusikmi-kofeinu-su-predcasne-narodene-deti/

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.