Dorotka

Dorotka

Mama Dominika svoje rozprávanie o jej malej Dorotke začína náročným bojom o každý jeden deň v brušku. Podľa jej slov to bola ťažká cesta, ale Dorotka je jednou z tých veľkých bojovníčok, ktoré sa v teple bruška držali ako kliešť až do chvíle, keď už to inak nešlo.

"Dorotka sa narodila v 26. gestačnom týždni s váhou 670g. To, že naozaj chce žiť dokázala už na pôrodnej sále, keď svojím prvým nádychom privítala tento svet. Bez dýchacích prístrojov sme sa nezaobišli, Dorotka ich však vždy “predýchavala” a tým nám dávala najavo ako veľmi chce veci robiť sama. A to aj neustálym vyťahovaním si nosogastrickej sondy a pomerne živými pohybmi, ktoré sme poznali už z bruška," opisuje mama Dominika.

Na jej este do náručia svojich rodičov sa Dorotka stretla s niekoľkými infekciami, od začiatku ju potrápila ulcelózna kolitída, má za sebou viaceré trasfúzie, aj operáciu očí v NÚDCH Kramáre kvôli retinopatii. "V týchto dňoch je Dorotka ešte na klinike detskej pneumológie a ftizeologie NDÚCH Podunajské Biskupice, za účelom získania oxygenoterapie do domácej liečby," dopĺňa mama malej bojovníčky.

V jej 101. deň života vážila 2300g a papať sa spolu s maminou ešte stále učí, podstatné je však, že prospieva a rastie.

"Za pomoci skvelých lekárov a sestričiek z nemocnice sv. Cyrila a Metoda sa z našej palculienky postupne stávalo bábätko, akým je dnes. Obetavá starostlivosť mnohých lekárov jej zachraňovala život a milá náruč sestričiek spríjemňovala chvíle, keď s ňou nemohla byť mama, či ocko. Starali sa tam o ňu ako o vlastnú, len vďaka nim ju tu dnes máme," ďakuje Dorotkina mama za svoju dcérku všetkým zdravotníkom, ktorí pomáhali jej malej hrdinke v boji o svoje miesto na tomto svete.

Aj keď cesta statočnej Dorotky nezačala jednoducho, prajeme jej veľa zdravia, šťastia, lásky a s pribúdajúcimi gramami a centimetrami stále menej a menej lekárskych kontrol a veľa sily udýchať najmä tie radostné chvíle, ktoré ju doma s milujúcimi rodičmi čakajú.

Všetko najlepšie do života, Dorotka!

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.