Čo v prípade, ak bolí bruško

Čo v prípade, ak bolí bruško

Bolesti bruška a dyskomfort u predčasne narodených detí sú spojené s nezrelosťou čreva, neschopnosťou stráviť jednotlivé zložky mlieka, so zvýšeným množstvom vzduchu v čreve, s pomalším pohybom čriev, s intoleranciou potravy, s dysbalanciou ich mikrobiomu v čreve. Psychológovia poukazujú aj na nevyrovnanie sa dieťaťa s pôrodom samotným, s osamelosťou po pôrode. Ako teda dieťatku pomôcť, ak v dôsledku nezrelosti čriev nastanú problémy s trávením?

Problémy, ktoré signalizujú, že bábätko trápi bruško, sa prejavujú neutíšíteľným, predĺženým plačom, sčervenaním v tvári, extrémnym nekľudom, „pučením sa“, prehýbaním sa do oblúku. Je to frustrujúca situácia pre rodičov, lebo nepoznajú dôvod plaču a nemajú riešenie, ktoré by prinieslo úľavu. Epizódy koliky prichádzajú väčšinou večer, keď už sú samotní rodičia unavení, trvajú 3 a viac hodín denne. Úľava prichádza po uvoľnení plynov/vetrov, alebo stolice. Bolesti bruška trvajú do 3.- 4. mesiaca, kedy záchvaty excesívneho plaču a nekľudu ustávajú. Zvládanie kolík prináša príznačný stres v starostlivosti o predčasniatko.

Pomocou sú niektoré režimové opatrenia, ktoré zmiernia závažnosť a trvanie kolík, znížia stres rodiča a zlepšia vzájomnú väzbu rodič – dieťa:

  • Dôležité je upokojenie dieťaťa. Trpezlivý, blízky kontakt, prihováranie sa, „sprevádzanie“ dieťaťa v jeho dyskomforte, jeho ubezpečovanie, že je tu niekto, kto rozumie jeho ponosom, že tu má niekoho, kto tu je s ním a pre neho.
  • Handling v polohe prenatálneho dieťaťa. Je potrebné uložiť dieťatko do klbôčka, na bok, v tejto fetálnej polohe ho fixovať v zavinovačke alebo zavinutím do plienky. Pomáha nosiť ho v polohe v klbôčku, v polohe tigríka so stehienkami pritlačenými k brušku. Možno skúsiť aj jemnú masáž chrbta alebo bruška, alebo priložiť nahriatu podušku alebo vankúš na bruško. Úľavu môže priniesť kúpeľ v dostatočnom množstve teplej vody. Odporúča sa muzikoterapia alebo počúvanie upokojujúceho rytmu (biely šum) v prítmí. Jemné pohojdávanie v náručí, alebo v kočíku.
  • Úľavu prinášajú masáže bruška , alebo návšteva fyzioterapeuta , ktorý sa špecializuje na terapiu predčasne narodených detí.
  • Pri dojčení alebo kŕmení z fľaše polohovať dieťa v zvýšenej polohe (polosed), dieťa nechať odgrgnúť počas a po kŕmení. Dojčenému dieťaťu ponúknuť ventrálnu polohu. Ak je dieťa kŕmené z fľaše použiť antikolikový systém.

Zmena stravy je na mieste vždy, keď dieťa vykazuje známky potravinovej alergie – sčervenanie kože, pískanie, vracanie, hnačka, prímes krvi v stolici. U dojčených detí matka vysadí najčastejší potenciálny alergén – mliečne výrobky, môže obmedziť vajcia, orechy a lepok. Ak lekár potvrdí alergiu na bielkovinu kravského mlieka eliminačným testom, u detí kŕmených umelým mliekom môže lekár predpísať špeciálne mlieko, v ktorom je mliečna bielkovina naštiepená na najmenšie časti alebo aminokyseliny. V súčasnosti pre deti s alergiou na bielkovinu kravského mlieka existujú mliečne formuly, ktoré okrem naštiepenej bielkoviny obsahujú aj špeciálnu zmes prebiotík a probiotík, tzv. synbiotiká, ktoré podporujú rozvoj imunity a zdravú črevnú mikrobiotu.

U dieťaťa kŕmeného umelou mliečnou formulou s bolesťami bruška bez alergických prejavov, môže lekár vymeniť umelé mlieko za špeciálnu formulu, ktorá je určená deťom s bolesťami bruška - kde je mliečna bielkovina štiepená na menšie časti, ktoré sú lepšie tolerované nezrelým črevom, kde je znížený obsah laktózy. Taktiež môže obsahovať unikátnu zmes tukov s betapalmitátom, ktorý bráni vzniku tuhej stolice a prebiotickú zmes galaktooligosacharidov a fruktooligosacharidov, ktoré podporujú rozvoj zdravej črevnej mikrobioty.

Je treba dostatok času aby sa prejavil správny výber umelej mliečnej formuly. Netreba v strese meniť v krátkom času rôzne mlieka, alebo mlieka od rôznych výrobcov.

Lekár môže odporučiť - ak ho dieťa ešte neužíva – probiotikum na podporu tvorby správnej mikrobioty v čreve, ktorá pomôže správnemu tráveniu. Môže dieťaťu pridať enzým laktázu , keď predpokladá, že dôvodom ťažkosti je nedostatok laktázy v črevných bunkách daný nezrelosťou črevnej sliznice. Množstvo plynu v čreve môže obmedziť odporúčaním užívania kvapiek, ktoré zlepšujú jeho vylučovanie z čreva.

Starostlivosť o predčasne narodené dieťa je aj pre skúseného rodiča veľkou skúškou. Mal by o ťažkostiach svojho dieťaťa rozprávať so skúsenými profesionálmi, svoje postupy a otázky konzultovať a diskutovať s rodičmi predčasne narodených detí, svoje pocity zdieľať s príbuznými a kamarátmi.

 * Článok bol vydaný s podporou spoločnosti Danone a značky Nutricia.  

Používaním stránok prevádzkovaných na malicek.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.