Materské mlieko a jeho dopĺňanie o ďalšie látky

Materské mlieko a jeho dopĺňanie o ďalšie látky

Materské mlieko pre predčasne narodené bábätko je to najlepšie, čo môže v jeho skorý príchod na svet dostať. Na to, aby predčasniatko dobehlo v rámci rastu a vývoja donosených rovesníkov, ktorí najväčší hmotnostný prírastok dosiahnu počas tretieho trimestra v brušku svojej mamy, je materské mlieko predčasniatka obohatené o fortifikáty. Čo všetko a prečo sa ešte pridáva predčasniatkam do materského mlieka?

Odpoveď na tieto otázky je jednoznačná – materské mlieko je pre predčasne narodené detičky obohacované preto, aby dostali to, čo ich donosení kamaráti v maternici v poslednej tretine gravidity ich mamy a aby mali rovnakú šancu na správny vývoj ako ich donosení kamaráti v ďalších etapách ich vývoja. A čo všetko je nedonoseným bábätkám ešte pridávané? Najčastejšie podávanými minerálmi pre predčasniatka sú vápnik, fosfor a železo. Najčastejšie podávanými vitamínmi sú vitamín D, vitamín C a vitamín B6.

Vápnik a fosfor sú látky, ktoré plnia mimoriadne dôležitú úlohu vo vývoji. Predčasne narodenému novorodencovi chýba po narodení a uložení do hniezda v inkubátore prirodzený pohyb celého tela v plodovej vode, kde je bezpečne ohraničený maternicou, ktorú odtláča. Tento pohyb (daný sťahmi jeho svalov) prirodzene stimuluje kosti k správnemu vývinu, kedy sa dobre ukladá vápnik a fosfor do kostí. V poslednom trimestri gravidity je to až 80 % minerálneho obsahu kostí. Pri nedostatku pohybu po predčasnom pôrode chýba práve táto prirodzená stimulácia mineralizácie kostí. Predčasne narodené deti sú ochudobnené o štádium najväčšieho príjmu vápniku a fosforu počas gravidity cez placentu. Ak by sa im tieto minerály po narodení nedodali a neobohatili sa nimi materské mlieko, bol by ovplyvnený ich správny rast, ich kosti by zostali krehké, nedostatočne mineralizované. Vznikla by tým osteopenia, rachitída (krivica), alebo aj fraktúra (zlomenina).

Predčasne narodené deti kŕmené fortifikovaným materským mliekom (materské mlieko obohatené o fortifikátor- bielkoviny, tuky, sacharidy, minerálne látky a stopové prvky) majú dostatočný príjem vápnika a fosforu), vyžadujú opakovaný pravidelný monitoring (meranie dĺžky, obvodu hlavičky a odbery), podľa zistených výsledkov potom prípadne nasleduje ďalšie doplnenie – suplementácia v podobe kalciového sirupu, fosfátovej zmesi, prípadne úpravu dávky vitamínu D.

Pri dobrom nastavení výživy (materské mlieko + fortifikácia + prípadná suplementácia vápnikom a fosforom) sa mineralizácia kostí rýchlo zlepšuje, v prvých mesiacoch života dosahuje hodnoty ako u donosených novorodencov. Naopak, nedostatočný rast je spojený s nedostatočným vývinom a chronickými ochoreniami v dospelosti.

Ako sme už skôr uviedli, fortifikácia materského mlieka sa ukončuje individuálne podľa klinického stavu a rastu dieťaťa. Terapia – suplementácia vápnikom a fosforom - pokračuje dovtedy, kým sa nedosiahne štádium správneho rastu a optimalizácia laboratórnych hodnôt. Vitamín D je nevyhnutné podávať do 1 roku korigovaného veku predčasniatka.

A prečo je nutné podávať predčasniatkam železo? U predčasniatok klesá počet erytrocytov – červených krviniek počas prvých mesiacov života v dôsledku kratšej životnosti erytrocytu, nezrelosti krvotvorných orgánov a aj častým odberom krvi. Predčasniatka nemajú vytvorené zásoby železa, lebo chýba jeho najvyššia dodávka cez placentu v posledných týždňoch tehotenstva. Doplnenie železa formou podávaných kvapiek je individuálne prispôsobené každému predčasne narodenému novorodencovi. Je ordinované lekárom na základe klinického stavu dieťaťa a laboratórnych výsledkov. Dôležité je dodať železo aspoň prvých 6 mesiacov, ale väčšinou trvá potreba jeho dodávky v podobe kvapiek do 1 roka. Od 6. mesiaca je možné podávať príkrmy s obsahom železa v prirodzenej forme. Pri anémii možno pridať kyselinu listovú, vitamíny C a B6.

Netreba sa však znepokojovať, takmer každé predčasniatko má anémiu – chudokrvnosť. Je spojená s nižšou dodávkou kyslíka rýchlo rastúcim a vyvíjajúcim sa tkanivám (a ich následným nedostatočným až poškodeným vývojom) ak nie je adekvátne liečená. Anémia väčšinou nebýva hlavným problémom predčasne narodených detí, ak je správne liečená, nádej týchto detí na plnohodnotný život sa podstatne zvýši.

 * Článok bol vydaný s podporou spoločnosti Danone a značky Nutricia.