Postupné zavádzanie príkrmov

Postupné zavádzanie príkrmov

Pre každého rodiča (predčasniatka) je veľkou chvíľou, kedy si brušká ich bábätiek začnú pochutnávať na prvých sústach nových dobrôt v podobe príkrmov. Znamená to ale oveľa viac ako „len“ zavádzanie príkrmov, ochutnávanie či učenie sa dieťatka jesť, výživa v prvých mesiacoch života môže z krátkodobého i dlhodobého pohľadu ovplyvniť ďalší vývin dieťaťa.

Materské mlieko / fortifikované materské mlieko je optimálny a najprirodzenejší spôsob výživy predčasne narodených detí. V prípade nedostupnosti materského mlieka je odporúčaná umelá mliečna formula pre predčasne narodené deti. So zvyšujúcim sa vekom dieťaťa je zloženie mlieka (ako jedinej stravy pre dieťa) limitované pre obsah jeho makro- a mikronutrientov (↓ protein, železo, zinok). Z hľadiska biologických a fyziologických potrieb rastúceho organizmu dieťa vyžaduje už aj inú výživu, ako je mlieko a tak prichádzajú na rad prvé sústa lahodných dobrôt.

Kľúčovým momentom vo výžive predčasne narodených detí je zavedenie tzv. komplementárnej výživy vhodného zloženia a vo vhodnom čase. Komplementára výživa je nemliečna výživa zložená zo solídnej / pevnej či tekutej potravy podávanej popri materskom mlieku alebo mliečnych formulách. Akými pravidlami sa riadiť?

1. Dôležité je správne začať

Dostupné literárne dáta nedávajú jednoznačné odporúčania na manažment komplementárnej výživy, teda zavádzanie pevnej stravy vo forme príkrmov u predčasne narodených detí. Je odporúčané zaradiť predčasne narodenému dieťaťu komplementárnu výživu (KV) medzi 5. a 8. mesiacom biologického / chronologického veku, nie skôr ako v 3 mesiacoch korigovaného veku.

Dieťa by malo byť psychomotoricky pripravené na príjem tuhej stravy. Zaradenie príkrmu by malo nasledovať po individuálnom posúdení jeho vývojového stupňa a schopností, preto je v tomto prípade lepší ukazovateľ ako biologický alebo chronologický vek. Všeobecne sa dá povedať, že čím nižší gestačný týždeň pri narodení, tým lepšie deti tolerujú jemnejšiu konzistenciu stravy. Nebolo preukázané, že zaradenie príkrmov dieťaťu medzi 5. – 8. mesiacom biologického veku, zvyšuje riziko vzniku alergií.

Odporúčania by mali byť pripravené dieťaťu špeciálne podľa jeho potreby a podľa jeho individuálneho vývoja, a na základe pozorovania počas jedla. Dá sa všeobecne povedať, že predčasne narodené deti lepšie tolerujú jemnejšiu konzistenciu príkrmu (zvýšený dávivý reflex pri hrubšej textúre KV).

V súčasnosti nie sú jednotné odporúčania kedy a ako začať s príkrmom u detí s ďalšími závažnými ochoreniami. Nutričný manažment týchto detí musí začať individuálne už pred prepustením z nemocnice a mal by byť pravidelne prehodnocovaný. Dieťa s črevnými ťažkosťami by malo byť sledované v ambulancii detského gastroenterológa. Dieťa s pľúcnym problémom (napr. BPD-bronchopulmonálna dysplázia) by malo mať v menšom objeme viac kalórií. Tieto deti, ktoré môžu mať desaturácie počas kŕmenia, často lepšie tolerujú kŕmenie lyžičkou. Kŕmenie lyžičkou môže začať medzi 3. - 4. mesiacom korigovaného veku. Jedlo jemnejšej konzistencie (rozmixované) vedia lepšie prehltnúť. S potrebou redukovať objem podávanej stravy deťom s BPD, je treba podávať vysoko kalorické jedlo. Odporúčaná je vtedy špeciálna tekutá výživa – vysokokalorická, nutrične kompletná výživa založená na zmesi aminokyselín. Má neutrálnu alebo jemnú príchuť, je dobre tolerovaná aj najmenšími deťmi, ktoré nie sú schopné jesť veľké objemy. Môže byť kombinovaná s komplementárnou výživou, alebo môže byť podávaná samostatne.

2. Pestrý výber

Ako prvé sa odporúča zaradiť zeleninové a mäsovo-zeleninové príkrmy. Na ich pestrosť treba dbať už od počiatku. Okrem toľko obľúbenej mrkvy a zemiakov (nie každé dieťa ich toleruje ako prvé zavádzané) je potrebné včas ponúknuť dieťaťu i ďalšie druhy zeleniny, dobre poslúži hrášok, brokolica a karfiol (len hlavičky bez hlúbov), ale aj kaleráb, špenát, cuketa, tekvica batát (veľa vlákniny) a ďalšie. Nové druhy potravín je potrebné zavádzať do stravy dieťaťa postupne. Najskôr vždy jeden druh, počkať 2-3 dni, či sa neprejavia príznaky potravinovej alergie (napr. žihľavka). Ak nie, pridať ďalšiu potravinu.

Červené mäso radšej ako biele

Najvhodnejšie je mäso (v tomto poradí): chudé hovädzie, teľacie, kuracie, morčacie, králičie, chudé bravčové, jahňacie. Odporúča sa 1x týždenne mäso nahradiť vaječným žĺtkom. Vegetariánska a vegánska strava ako komplementárna výživa sa pre dojčatá neodporúča pre nízky obsah železa a esenciálnych mastných kyselín.

3. Kaša. V začiatku zavádzania KV možné nahradiť 1 mliečnu dávku kašou – pšenová, kukuričná alebo ryžová. Môže byť doma pripravená, alebo použiť instantnú.

4. Mesiac po zavedení KV možno pridať do jedálnička ovocno-mliečny príkrm. Postrúhané jabĺčko, banán, slivka, marhuľa, hruška, broskyňa (bez šupky) + pridať biely jogurt (bez príchutí, bez konzervantov s najkratšou dobou trvanlivosti)

5. Nesoliť, NEsladiť

Príkrmy minimálne do prvých narodenín nedosládzajte ani nedosoľujte. Zamedzíte tak možnému rozvoju obezity a ochorení srdca a ciev, ktoré sa prejavujú v neskorších rokoch. Odborníci na výživu tiež neodporúčajú do 2 rokov veku zaraďovať deťom do jedálnička nízkotučné potraviny. Ako sladidlo nepoužívať med (!!!) kvôli riziku kontaminácie Clostridium botulinum a vzniku botuliznu.

6. Dostatok mlieka

Aj po zavedení príkrmov zostáva mlieko naďalej dôležitým zdrojom hlavne železa, vápnika a vitamínu D, ktorý telo potrebuje pre správny rast kostí a zubov. Taktiež po prvých narodeninách by malo dieťa prijímať 330-500 ml mlieka denne alebo výrobkov z neho. Najvhodnejším zdrojom mlieka zostáva aj naďalej dojčenie, prípadne mliečna výživa. Neupravené kravské mlieko nie je vhodné podávať ako hlavný nápoj do 12. mesiacov života. Je akceptované podávanie malého množstvo mlieka, ktoré je ale súčasťou komplementárnej výživy.

Základným cieľom správnej komplementárnej výživy je dosiahnuť optimálny rast a vývoj nezrelého organizmu a zároveň zabezpečiť optimálny dlhodobý vplyv na spôsob príjmu potravy a tiež na prevenciu civilizačných chorôb v dospelosti (napr. predčasná ateroskleróza, hypertenzia, diabetes mellitus a obezita) = nutričné programovanie.

* Článok bol vydaný s podporou spoločnosti Danone a značky Nutricia.